עבירות נשק

במסגרת העבירות הפליליות השונות במשפט הישראלי, לעבירות נשק ניתן משקל רב ויחס מחמיר מאוד שמקבל ביטוי גם בעונשים ואף עונשי חובה שנגזרים בגין העבירות הללו. מקרי הרצח והאלימות הרבים המרימים ראשם המכוער בתוך החברה הישראלית גורמים לבתי המשפט להעניש בחומרה עברייני נשק, מתוך ניסיון להרתיע את מי שיעשה שימוש בנשק הזה. אנחנו כאן כדי לספר לכם את כל מה שחשוב על עבירות נשק.

 

עבירות נשק

תחת הכותרת של עבירות נשק מוגרות כל העבירות שבהן יש מעורבות של נשק. כדי להחזיק נשק במדינת ישראל יש צורך לקבל אישור מיוחד מהמשרד לביטחון פנים, כך שעצם החזקה של נשק בלי רישיון כבר מהווה עבירה חמורה.

 

מה מוגדר נשק?

במשפט הפלילי במדינת ישראל נשק מוגדר בתור כלי שמסוגל לבצע ירי של כדור/פגז/קליע או כל חומר נפיץ אחר, כאשר החומר הזה יכול לגרום לפגיעה באדם אחר. בנוסף, גם כלי שיכול לירות חומר אחר שעלול לפגוע באדם מוגדר בתור נשק.

החזקה של תחמושת גם היא מוגדרת תחת עבירת של החזקת נשק, ולא רק החזקה של הכלי עצמו. אז כדי שתוכלו להבין בצורה מדויקת יותר בתחום של עבירות נשק, נעשה סדר קודם כל באישומים הנפוצים ביותר בתחום של עבירות נשק.

 

  1. החזקה של נשק שלא ברישיון

אז כפי שהזכרנו בהתחלה, החזקה של נשק בלי רישיון לכך מהווה עבירה פלילית חמורה במדינת ישראל. החזקת נשק כולל כל החזקה של נשק שדורשת אישור מיוחד לכך. הנפקת רישיון לנשק נועדה לוודא שלא ייווצר מצב שבו אדם שאינו מתאים לכך מחזיק ברשותו נשק, ועל כן ההחזקה של נשק שלא כדין היא עבירה שיכולה בקלות להגיע לעונש מאסר.

הענישה על החזקת נשק שלא ברישיון היא עד 7 שנות מאסר, כאשר בתי המשפט בודקים מהי הסיבה שבגינה הנאשם החזיק בנשק, וכמובן ישנה משמעות לסוג הנשק שאותו הוא החזיק. אינו דומה מי שמחזיק כדורים של אקדח לאדם שמחזיק בביתו כלי ירייה שמסוגל לירות בפועל, על אף ששני המעשים חמורים.

 

  1. החזקת חלקי נשק

גם החזקה של חלקי נשק מהווה עבירה, אם כי עונש המאסר עליה הוא 3 שנים, פחות מזה שמוטל על מי שהחזיק נשק בפועל. עם זאת, ישנם מקרים שבהם לא ברור מה מוגדר נשק ומה מוגדר חלקי נשק דבר שעלול לגרור החמרה בעונש.

 

  1. הובלה ונשיאה של נשק

אדם שהוביל או נשא נשק לצורך בלדרות או לצורך אחר, גם אם הנשק לא היה בבעלותו, צפוי למאסר של עד 3 שנות מאסר. העבירה הזו אמנם אינה חמורה כמו החזקת נשק שלא ברישיון אולם היא חמורה דיה בשביל להטיל על הנאשם בה מספר שנות מאסר.

 

  1. שימוש בנשק שלא לצורך

גם למי שמחזיק ברישיון נשק אין זכות לעשות בו שימוש כאוות נפשו, והנשק המופקד אצל אזרח נועד רק למטרות הגנה עצמית. החוק מטיל על אדם שירה בנשק חם באזור מגורים ללא סיבה מוצדקת כשנה מאסר.

 

  1. סחר וייצור של נשק

העבירות בעלות רף הענישה הגבוה ביותר בתחום עבירות הנשק הן עבירות שכוללות סחר וייצור של נשק. סיבת הענישה במקרים הללו היא שמי שמייצר את הנשק או סוחר בו למעשה מאפשר הפצה של כלי נשק רבים יותר וכך מאפשר אלימות בלתי חוקית. בשנים האחרונות לאור המלחמה שמנהלת המשטרה בסוחרי נשק רף הענישה הוחמר מאוד בגין עבירות אלו.

תחת העבירות של סחר בנשק ישנן עוד מספר עבירות כמו ייבוא של נשק לארץ, ייצור עצמי ומכירה או הפצה של נשק גם אם מי שמפיץ אותו אינו היצרן. בכל מקרה, העבירות הללו יכולות להוביל ל15 שנות מאסר, הרף הגבוה ביותר שקיים בכל עבירות הנשק.

 

ייצוג על ידי עורך דין במקרה של עבירות נשק

במקרה של אישום בעבירות נשק כדאי שתהיו מיוצגים בעורך דין פלילי שמכיר היטב את התחום על כל רבדיו.

עורך דין עומרי שטרן מתמחה בתחום עבירות הנשק, ויוכל להציג לבית המשפט את הצדדים השונים בתיק שלכם. זכרו, הענישה על עבירות נשק נחשבת ענישה חמורה מאוד, כך שמבלי לקבל ייצוג ראוי, קרוב לוודאי שהעונש שלכם הולך להיות חמור מאוד.

 

לסיכום

הנושא של עבירות נשק קיבל מקום של כבוד במשפט הישראלי, במיוחד בשנים האחרונות לאור המלחמה שמנהלות רשויות אכיפת החוק בתפוצת הנשק הרחבה בארץ. אישום בעבירות נשק יכול לגרור יחד איתו ענישה מחמירה. עורך דין עומרי שטרן יכול לסייע לכם בייצוג נכון ומקצועי שיביא בודאות לשיפור במצבכם.

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

תחומים נוספים שאולי יעניינו אותך

מחיקת רישום פלילי

.
כל מעשה פלילי עלול להסתיים ברישום פלילי. לא זאת אף זאת, אלא שגם כאלו שהיו מעורבים באירוע פלילי בו לא היה להם חלק מוכח, יכולים לגלות כעבור תקופה כי יש…

שחרור ממעצר וביטול תנאים מגבילים

.
מעצר חשוד לצורך חקירה: מעצר שולל את זכותו הבסיסית של אדם לחופש ולחירותו, בשל כך בית המשפט מורה על מעצר רק כאשר אין חלופה אחרת. חוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה…

ייעוץ לפני חקירה במשטרה

.
ייעוץ לפני חקירה במשטרה   חקירה משטרתית חקירה בתחנת המשטרה זאת אינה חוויה פשוטה וברוב המקרים היא מלווה בחששות וברגשות פחד, ולמרות זאת, התופעה של חקירה במשטרה היא תופעה שכיחה.…

סגירת תיק פלילי

.
סגירת תיק פלילי הינה הליך מנהלי, הננקט במסגרת חקירה משטרתית בעניין חשד לביצוע עבירה פלילית. סגירת תיק פלילי משמעותה הפסקת החקירה בחשד לביצוע העבירה וזאת מבלי להעמיד את החשוד לדין…

סגירת תיק בהסדר מותנה

.
חוק סדר הדין הפלילי מאפשר לרשויות התביעה במדינת ישראל החל ממאי 2013 להימנע מהגשת כתב אישום נגד אדם החשוד בביצוע עבירה ולסגור את התיק בעניינו, זאת באם יודה בביצוע העבירות…

שימוע לפני הגשת כתב אישום

.
זכות שימוע פלילי לפני הגשת כתב אישום הינה הזדמנות פז אמיתית אחת ואחרונה לשכנע את התביעה שלא להגיש כתב אישום כנגד החשוד בביצוע מעשה פלילי ולהימנע מהעמדתו לדין. זוהי למעשה זכות…

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

גניבה והונאה בכרטיסי אשראי
  • משפט פלילי ·

גניבה והונאה בכרטיסי אשראי

.
גניבה והונאה בכרטיסי אשראי נחשב כעונש פלילי במדינת ישראל ובמדינות רבות נוספות. עבירה בכרטיסי אשראי יכולה לגרור העמדה לדין פלילי ופתיחת תיק פלילי. לצערנו עבירה זו הפכה להיות עבירה בולטת…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן