מהי הלבנת הון?

 

הלבנת הון היא מונח משפטי למעשה שבו אדם או ארגון מסויים משיגים סכום כסף נכבד כתוצאה מפעילות עבריינית, פעילות לא חוקית. במצב זה הגופים הללו מחזיקים בסכומי כסף שהם צריכים להעביר לתוך המערכת הבנקאית מבלי שיתפסו ויתגלה המקור לכסף הלא  חוקי. סך הפעולות הנדרשות בכדי להעביר את הכסף לתוך המערכת הבנקאית ועל ידי כך בעצם להכשיר אותו נקרא הלבנת הון. זוהי תופעה שהרשויות מבקשות למנוע אותה ונלחמות בה בעוצמה.

 

מהי הלבנת הון?

הלבנת הון הן שם כללי לפעולות אשר המטרה העיקרית שלהם היא לטשטש את המקור האמיתי ממנו מגיע הכסף או הרכוש. בעבר נהגו לקרא לפעולה זאת מכבסת כספים שמקור השם הוא בכך שמבצע העברה לוקח סף שהושג באופן לא חוקי ובעזרת פעולות בנקאיות שונות מצליח להפוך את הכסף לכשר ובכך הוא מכבס אותו, משמע מלבין אותו מלשון כסף צח וחוקי ומעלימים את הראיות בדבר המקור הלא חוקי של הכסף, תהליך הלבנת הון הופכת כסף לא חוקי לכסף חוקי. המטרה העיקרית של הלבנות ההון הן לקחת כסף או רכוש שהושגו בדרך לא חוקית למשל מפשיעת סמים או זנות לכסף חוקי שאין אפשרות לעלות על המקורות שלו. מן ההסבר ניתן להבין שהלבנת ההון איננה פעולה נקודתית, אלא שרשרת ארוכה של פעולות בתהליך ארוך ומסובך שבמהלכו מתבצע למעשה תהליך הלבנת ההון. הלבנות הון ברוב המקרים משויכות לארגונים גדולים העוסקים בפשע או לעבירות חמורות כאמור דוגמת סחר בבני אדם, הונאות למיניהם, סחר בסמים, גביית דמי חסות ועוד, אם זאת כיום כבר ניתן לראות שעבירות של הלבנת הון ניתן למצא גם בעסקים סטנדרטיים ורגילים המצויים בכל מקום והם חלק מהיום יום של כולנו, עבירות שנפוצות כמעט בכל מקום :

 • החלפה של מוצרים שנגנבו במוצרים חוקיים.
 • אי דיווח על עסקות בנפחים שונים בקופה הרושמת של כל עסק.
 • זיוף מסמכים והפקת קבלות שלא כחוק.
 • פיצול של הכנסות על סכומים גבוהים.

יחס החוק להלבנת הון וכספים?       

החוק לאיסור הלבנת הון בנוי משלוש עבירות עיקריות, כאשר שתים מתוכן מצוינות בסעיף 3א ו3ב בחוק לאיסור הלבנת הון הסעיפים הללו עוסקים באיסור הקיים על עצם ביצוע העבירה המדוברת. על פי סעיפים אלו יש עונש קבוע בחוק למבצע העבירה והוא יכול להגיע לכדי 10 שנות מאסר בפועל. העבירה שלישית הרשומה בחוק כפי שמופיע בסעיף 4 לחוק איסור הלבנת הון מציין את האיסור הקיים לביצוע פעולה ברכוש המוגדר כאסור.

איך מתקיים תהליך הלבנת הון

התהליך של הלבנת ההון מתחלק כמו הרבה דברים אחרים בישראל לשלושה חלקים עיקריים.

 • השלב הראשון, שלב ההסתרה – זהו השלב בו מצטבר כסף שהגיע ממקורות לא חוקיים וממתין לזמנו להיכנס למערכת הכספים הלגאלית בישראל או במדינה אחרת. בתוך כך נוכל למצא גם כספים שהוברחו לארץ או שהצטברו מתחת למנגנוני האכיפה של רשויות החוק השונות.
 • השלב השני, החדרת ההון – בשלב זה ינסו בעלי הכסף השחור לבצע פעולות שכל מטרתן היא להצליח להעביר את הכסף השחור אל המערכות החוקיות, אם בשלב זה הכסף לא מתגלה יהיה מאד קשה לאתר אותו לאחר מכן. בשל כך מדובר על השלב החשוב ביותר בתהליך, היות שבשלב זה יש צורך במתן הסברים למקור של הכסף.
 • השל השלישי, שלב ההטמעה – זהו השלב שבו הכסף כבר נמצא במערכות לגיטימיות וניתן להשתמש בו לשימושים שונים לאחר שלמעשה הסתיים תהליך ההלבנה שלו.
 • מהם העונשים בגין הלבנת הון בישראל עבירות של הלבנת הון הן נפוצות ויש מקרים לא מעטים מהם, מי שנחשד בעבירות מסוג זה נכנס לקטגוריה של עבירות פליליות שהטיפול בהן מתבצע על ידי עורך דין פלילי. בכדי לנסות להילחם בתופעת הלבנת ההון קבע המחוקק עונשים כבדים שקיבלו גיבוי ופרשנות מחמירה בפסקי דין רבים של בתי המשפט בשנים האחרונות. אדם שהורשע בעבירות שקשורות בהלבנת הון ימצא עצמו מתמודד עם עונשי מאסר הנעים בין 7-10 שנים שברוב המקרים יתווסף אליהם קנס בסכום גבוה. בנוסף יכול בית המשפט להורות על חילוט כלל הרכוש וההון שהושגו באמצעות העבירה ולהטיל עיצומים נוספים, יש חשיבות גדולה למי שמוצא עצמו מעורב באישומים של הלבנת הון לפנות בהקדם לעזרתו של עורך דין פלילי משרד עורכי דין פלילי עומרי שטרן יעמדו לרשותכם. אישומים מסוג זה הם לא כאלו שניתן להתמודד איתם ללא ליווי ויעוץ מקצועי.

                                                                                                   

 

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

 • משפט פלילי ·

מה מהי קבלת דבר במרמה?

.
קבלת דבר במרמה היא עבירה שיש לה משמעות רבה עבור המחוקק בכל הנוגע לשמירת אמות המוסר הנדרשות בחברה החפצה שקיומו של שלטון החוק. עבירת המרמה היא ביטוי מוחשי לפגיעה בנורמות…
ספק סביר במשפט הפלילי
 • משפט פלילי ·

ספק סביר במשפט הפלילי

.
במאמר הבא נעסוק בנושא חשוב ומכריע ביותר במשפט הפלילי – שהוא הספק הסביר.   ספק סביר – חוק העונשין (א) לא יישא אדם באחריות פלילית לעבירה אלא אם כן היא הוכחה מעבר…
 • משפט פלילי ·

מהו הסדר טיעון?

.
בתי המשפט בישראל עמוסים, אין בכל חדש, מצוקת כוח האדם במערכת המשפט עם העובדה שבישראל ישנם ריבוי תביעות מאלצות את המערכת המשפטית למצא פתרונות להקלת העומס על המערכת, הסדר טיעון…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן