אילו עבירות בשירות הצבאי עשויות להיחשב פליליות?

מערכת המשפט הצבאית בישראל הינה מערכת משפטית מורכבת ובעלת גוונים ייחודיים לחברה הישראלית. המצב שבו בתי המשפט הצבאיים בישראל נאלצים להוות את האסמכתא המשפטית ולקבוע נורמות של התנהגות לצבא המורכב מכל חלקי העם המגויסים בחוק במדינה דמוקרטית יוצר שילובים בעלי משמעות עם מערכת המשפט האזרחית המתנהלת בישראל וכן עם משטרת ישראל האמונה על אכיפת החוק בתוך המדינה. מתוך כך עולה השאלה של המשמעות הפלילית של עבירות המתבצעות על ידי משרתים בצבא בזמן השירות הצבאי שלהם.

מערכת המשפט הצבאית

צבא הוא גוף בעל מערכת היררכית-פיקודית המתקיימת בתוך מדינה עם סט ערכים וקודים של התנהגות השונים מן האופן שבהה החברה מתנהלת על פיהם. הדברים נכונים ביתר שאת כאשר הצבא הוא זרוע ביצועית בתוך מדינה דמוקרטית בה לכל אחד ואחד קיימים הזכויות הבסיסיות המגיעות לו על פי חוק. במדינת ישראל מתחדדת ועולה הנקודה הזאת לידי נקודת השקה נוספת בשל חוק גיוס חובה ותפיסתו של הצבא כצבא העם. בתוך כך חייב הצבא לנהוג גם באופן המקיים חוקים משלו הנאכפים על ידי מוסדותיו המשפטיים שכפופים לשני ראשים: המערכת הצבאית ומערכת המשפט האזרחית.

אחת מנקודות ההשקה המרכזיות היא נושא הרישום הפלילי, כאשר ישנה קורלציה והמשכיות של רישום ותיעוד ברשומות האזרחיות של המדינה לגבי פשעים ועבירות בעלות גוון פלילי שהתבצעו.

סוגי עבירות בצבא    

סוגי העבירות בצבא נעות על שני צירים מרכזיים. בעוד האחד הוא חלק מנשמת אפה של המערכת הצבאית והוא העוסק בנושאים המשמעתיים, הציר השני מתכתב עם החברה (כל חברה), ומתעסק בנושאים שיש להם גוון פלילי שעצם העבירה עליהם היא עבירה על עקרונות מוסריים הפוגעים הן בחברה הצבאית והן בחברה הכללית.                                                                                                   

  • עבירות משמעתיות – עבירות משמעתיות הן עבירות שעניינן הוא התנהלות הצבא כמוסד היררכי-פיקודי המחייב את כלל השותפים בו למשמעת חזקה ולהקפדה על חוקי הצבא. עבירות משמעת כגון נפקדות, או סירוב פקודה הן בתוך הממשק הצבאי ואין להם נגיעה לעולם האזרחי
  • עבירות פליליות – .עבירות פליליות הן כאלו שעוברות על חוקי המוסר הבסיסים שלנו כבני אדם בחברה מתוקנת. ככל שאנו לא יכולים להשלים איתם בעולם האזרחי, כך גם בצבאי, והשפעתם חורגת מגבול הסמכות הצבאית ויש לעבירות אלו השפעה גם על המערכת האזרחית.

מהן עבירות פליליות בצבא

הצבא הינו חלק מהחברה הישראלית. כמו כן, סט הערכים התקף לגבי החברה הישראלית תקף גם לגבי החברה הצבאית והמשרתים בצה"ל. מכאן שעבירות הנחשבות לפליליות על פי הדין הפלילי בישראל, ייחשבו גם כעבירות פליליות בצבא. ומכאן שחייל אשר עבר עבירה שיש לה גוון פלילי והוא הורשע בדין צבאי, מערכות המשפט בישראל יקיימו עבורו רישום פלילי גם במערכות האזרחיות.

אם זאת, חייל או איש קבע אשר עברו עבירה פלילית בצבא, יישפטו בפני בית דין צבאי ולא על-ידי בית משפט אזרחי. לפיכך, חשוב מאד להיעזר בשירותים של עו"ד פלילי המתמחה בתחום הפלילי בתוך המערכת הצבאית. משרד עורך הדין עומרי שטרן המתמחה בליווי וייצוג נאשמים במערכת המשפט הצבאית יעמוד לשירותכם בכל שלבי ההליך.

 

סוגי עבירות פליליות בצבא

הסברנו עד כה מהי עבירה פלילית בצבא ומה ההשלכות שלה על המבצעים אותה. אולם, כדי להיות ברורים יותר ניתן מספר דוגמאות של עבירות המוגדרות פליליות המתרחשות בתוך המסגרת הצבאית אשר רישומן יובילו לרישום אל תוך המערכת האזרחית.

ביטחון המדינה – מתוקף העיסוק הצבאי בביטחון ישנם מקרים של עבירות על פגיעה בביטחון המדינה, מי שעובר עליהן בזמן שירותו כחייל, יישפט על ידי בית דין צבאי, שם גם ייגזר עונשו, אך הרישום הפלילי יחול עליו גם באזרחות.

עבירות רכוש – עבירות גניבה, נזק במתכוון או שימוש פסול באמצעי הצבא, יגררו מן הסתם על המבצע אותם עונש כבד בצידן ובמידה ועבירות אלו מוגדרות על ידי החוק הישראלי כפליליות, הן ייחשבו כאלו גם בצבא.

עבירות מין – עבירות תקיפה מינית או הטרדה מינית הן עבירות פליליות שהמבצעים אותם יוסיפו על עצמם את הרישום הפלילי ואת ההיסטוריה של מעשיהם אל תוך המערכת האזרחית.

תקיפות ואיומים – עבירות אלימות מסוגים שונים הנחשבות כפליליות באזרחות ייחשבו גם כעבירות פליליות בצבא.

עבירות סמים – המערכת הצבאית מגיבה בחריפות יתר לשימוש בסמים מזאת האזרחית, ולכן כל עבירה של שימוש בסמים, ואף חמור מכך – סחר בהם, יגרור ענישה פלילית בצבא שיש לה השפעה גם באזרחות.

מהו רישום פלילי בצבא

חייל אשר נשפט ונמצא אשם בעבירות פליליות בצבא, מוצא את עצמו במקרים רבים נושא על גבו מעבר לעונש הצבאי שקיבל, גם רישום פלילי אשר יכול להקשות עליו מאד בחייו האזרחיים. רישום פלילי הוא מסמך משטרתי המתעד את כל העבירות של אדם למשך שבע עשרה שנים, פרק זמן ארוך ומשמעותי לחייו של אדם צעיר בתחילת דרכו. לכן מומלץ מאד בכל סיטואציה שנקלעים אליה ויש בה העמדה לדין פלילי בצבא, להיעזר בשירותיו של עורך דין לענייני צבא – אל לכם להקל ראש בנושא. עורך דין עומרי שטרן יעמוד לרשותכם בכל שלב במהלך ההליך המשפטי.

סיכום

המשפט הצבאי הינו חלק מהמערכת הצבאית, אולם באותה נשימה הוא זרוע של מערכת המשפט הישראלית ועובד עמה בשילוב כוחות ואינטרסים משותפים. לכן חשוב להבין שהמשמעות של עבירה פלילית על פי החוק הישראלי המבוצעת במערכת הצבאית, אולי תזכה להיות נידונה בערכאות שונות, אך הערכים והעונשים יהיו בהתאם לרוח המערכת האזרחית. לכן במידה ונתקלתם בסיטואציה שכזאת, אל תהססו לפנות לעורך דין לענייני צבא לטובת ליווי לאורך הדרך.

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

מהי גרימת מוות ברשלנות
  • משפט פלילי ·

מהי גרימת מוות ברשלנות

.
לצערנו תאונות קורות כל הזמן, ולעיתים הן מובילות לתוצאות קטלניות ונוראיות. במקרים כאלה, יכול לעלות חשד בנוגע לגרימת מוות ברשלנות. אבל מה זה בעצם אומר, מה העונש על כך ואיך…
ספק סביר במשפט הפלילי
  • משפט פלילי ·

ספק סביר במשפט הפלילי

.
במאמר הבא נעסוק בנושא חשוב ומכריע ביותר במשפט הפלילי – שהוא הספק הסביר.   ספק סביר – חוק העונשין (א) לא יישא אדם באחריות פלילית לעבירה אלא אם כן היא הוכחה מעבר…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן