מהן העבירות הפליליות הנפוצות בנוער וילדים?

עבריינות נוער וילדים הפכה לתופעה נפוצה ומטרידה בשנים האחרונות, ומטבע הדברים היא מעוררת דאגה בקרב הורים, אנשי חינוך וגורמי אכיפת החוק. בני נוער וילדים מעורבים במגוון רחב של עבירות פליליות, החל מעבירות קלות יחסית ועד לעבירות חמורות ביותר, הגורמות לנזקים משמעותיים לחברה ולעתידם של הקטינים המעורבים. במאמר זה נסקור את העבירות הפליליות הנפוצות ביותר בקרב בני נוער וילדים, תוך התייחסות לגורמים להתפתחותן, להשלכותיהן ולדרכים יעילות להתמודדות עימן.

 

עבירות סמים

אחת העבירות הנפוצות ביותר בקרב בני נוער וילדים היא עבירות הקשורות לסמים. נערים וילדים רבים נחשפים לסמים בגיל צעיר, לעיתים כתוצאה מסקרנות, לחץ חברתי או בעיות רגשיות ומשפחתיות. השימוש בסמים עלול להוביל להתמכרויות קשות, לנזקי בריאות משמעותיים, לקשיים בתפקוד ולהסתבכויות עם רשויות החוק. עו"ד פלילי עומרי שטרן מדגיש את החשיבות בזיהוי מוקדם של שימוש בסמים בקרב קטינים, ובמתן סיוע משפטי וטיפולי הולם. עורך דין פלילי המתמחה בייצוג קטינים יכול להבטיח הגנה על זכויותיהם של נערים המואשמים בעבירות סמים, ולפעול לקבלת הסדרים מיטביים עבורם.

 

עבירות מין

עבירות אלו כוללות מעשים מגונים, אינוס, הטרדה מינית, החזקת והפצת חומרי תועבה ועוד. חלק מעבירות המין מבוצעות על-ידי קטינים שעברו בעצמם התעללות מינית, ואחרות מקורן בחוסר מודעות, בקלות דעת או בלחץ חברתי שלילי. עורך דין פלילי בעל ניסיון בטיפול בעבירות מין של קטינים, דוגמת עו"ד עומרי שטרן, מסוגל לספק ליווי משפטי ותמיכה רגשית לקורבנות עבירות מין ולמשפחותיהם. במקרים בהם הקטינים הם תוקפים מינית, עו"ד פלילי יפעל כדי למצות את זכותם ולסייע בשיקומם.

 

אלימות

עבירות אלימות יכולות להיות פיזיות, מילוליות, חברתיות או מקוונות, והן באות לידי ביטוי בין בני נוער, כלפי בני משפחה וסמכויות או כלפי זרים. מקורותיה של האלימות מגוונים, וכוללים התמודדות עם מצוקות רגשיות, העתקת דפוסים ממשפחת המוצא, השפעות תרבותיות שליליות, ועוד. לעיתים האלימות הופכת לדפוס התנהגות שגרתי, הפוגע קשות באיכות החיים ובעתיד של הקטינים המעורבים. בנוסף לכך, עו"ד פלילי מיומן יכול להבטיח את שמירת זכויותיהם לאורך ההליך המשפטי.

 

ונדליזם

מעשי ונדליזם נובעים לרוב מחוסר מודעות לנזק ולהשלכות של המעשים, מרצון למרוד ולהתנגד לסמכויות, ומלחץ חברתי שלילי. נזקי הוונדליזם אינם מסתכמים רק בהיבט הכלכלי הישיר של תיקון ההשחתה, אלא גם בתחושת הפגיעה בביטחון האישי, באיכות החיים ובאמון בין התושבים. בני נוער שנתפסים כשותפים למעשי ונדליזם עלולים לעמוד בפני הליכים פליליים ועונשי מאסר ממושכים. עו"ד פלילי המייצג קטינים יפעל במקרים אלו להשגת חלופות מעצר, ולשילובם של הקטינים העבריינים בתוכניות חינוכיות ושיקומיות.

 

עבירות ברשתות החברתיות

עידן המידע והדיגיטציה הוליד גם סוגים חדשים של עבירות פליליות, המתרחשות ברשתות החברתיות ובמרחבי הרשת. בני נוער וילדים, שחלק ניכר מחייהם החברתיים מתנהל כיום במרחב המקוון, חשופים ופגיעים במיוחד לעבירות אלו. העבירות הנפוצות ביותר כוללות הטרדות ואיומים ברשת, פגיעה בפרטיות ובשם הטוב, הפצת מידע כוזב ופוגעני (פייק ניוז), הסתה לאלימות ולגזענות, סחיטה ואיומים, ועוד. ההשלכות של עבירות אלו עלולות להיות הרסניות, הן ברמה הרגשית והן ברמה המשפטית-פלילית.

 

דרכי התמודדות ומניעה

המאבק בעבריינות נוער מחייב גיוס של משאבים ציבוריים נרחבים ושיתוף פעולה הדוק בין כלל הגורמים הרלוונטיים – מערכת החינוך, שירותי הרווחה, המשטרה ורשויות האכיפה והמשפט.

  • יש לפעול לחיזוק מסגרות התמיכה והליווי החינוכי והטיפולי של ילדים ובני נוער, תוך התמקדות באוכלוסיות בסיכון גבוה. במסגרת זו, חשוב לבנות תוכניות התערבות פרטניות המותאמות למאפייני המצוקה וצורכי הקטינים.
  • מערכת החינוך נדרשת להקנות לילדים ולבני הנוער מיומנויות חברתיות ורגשיות שיסייעו להם בהתמודדות עם אתגרי החיים. בין היתר, יש ללמד אסטרטגיות לפתרון קונפליקטים, כלים לחשיבה ביקורתית ועצמאית, מיומנויות תקשורת בין-אישית וכישורי התמודדות עם לחצים חברתיים ומצבי דחק.
  • מן הראוי לערוך בחינה מחודשת של מדיניות הענישה הנהוגה כיום כלפי קטינים עוברי חוק. מחקרים מצביעים על כך שענישה ושיקום הם שני צירים הכרחיים ומשלימים. עורך דין פלילי עומרי שטרן סבור כי יש לפעול לגיבושם של מודלים ייחודיים של ענישה-שיקומית עבור נוער עבריין, אשר ישלבו ענישה מוסרית עם עקרונות של צדק מאחה והזדמנות שנייה. לצד מאסר או עבודות שירות בקהילה, חשוב לשלב את הקטינים בטיפול פסיכו-סוציאלי מקיף, המסייע בשיקומם והשתלבותם המחודשת בחברה.
  • מאמצי ההסברה והחינוך למניעת עבריינות חייבים להתחיל כבר מהגיל הרך, ולהתמקד בטיפוח ערכים של סולידריות חברתית, כבוד לזולת, קבלת השונה ואחריות אישית. הקניה שיטתית של ערכים אלו בבית, בגנים ובבתי הספר, לצד יצירת אקלים מיטבי ותחושת שייכות בקרב התלמידים, יוכלו לצמצם משמעותית את הסיכון למעורבות עתידית בפשיעה. עו"ד פלילי דוגמת עו"ד שטרן ישמח לקחת חלק בגיבוש אסטרטגיות מניעה אפקטיביות.
אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

  • משפט פלילי ·

מהי הלבנת הון?

.
  הלבנת הון היא מונח משפטי למעשה שבו אדם או ארגון מסויים משיגים סכום כסף נכבד כתוצאה מפעילות עבריינית, פעילות לא חוקית. במצב זה הגופים הללו מחזיקים בסכומי כסף שהם…
עבירת החזקת סכין
  • משפט פלילי ·

עבירת החזקת סכין

.
החזקת סכין או אגרופן ללא סיבה כשרה, על פי סעיף 186 לחוק העונשין, הינה מעשה פלילי ואין הכרח שהמחזיק בסכין יגרום לנזק כדי שתהייה מוגדרת ההחזקה כעבירה. עבירה זו הינה…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן