מהן עבירות רכוש?

עבירות רכוש כוללות מגוון פעולות ומעשים שמטרתם הינה לפגוע ברכושו של אדם אחר או לחילופין לפגוע ביכולת של האדם לממש את זכויותיו החוקיות ברכושו. במרבית המקרים עבירות רכוש לבדן אינן מוגדרות כעבירות בהן מתקיימת עילת המסוכנות המחייבת באופן אוטומטי דרישה למעצר והדבר תלוי באופן ביצוע העבירה ובנסיבותיה ורק אם המשטרה סבורה  שהחשוד מהווה סכנה לביטחון הציבור היא תדרוש את מעצרו.

 

 

עבירות גניבה

בחוק העונשין הישראלי קיימים מספר סוגים של עבירות רכוש בדרגות חומרה שונות. גניבה מוגדרת בחוק כנשיאה או נטילה של דבר בעל ערך אשר ניתן להיגנב ללא קבלת הסכמה מהבעלים. ניתן לגנוב הן נכסים מוחשיים והן נכסים לא מוחשיים כאשר הדבר נעשה במרמה מתוך כוונה לשלול את הדבר בעל הערך מהבעלים החוקיים באופן קבוע וללא תביעת זכות בתום לב.

 

העונש על גניבה

בחוק העונשין נקבע עונש של עד 3 שנות מאסר בגין עבירת גניבה. קיימות נסיבות מחמירות שבהן העונש עשוי אף לעלות לרבות עבירת גניבה ממעסיק שבעבורה נקבע עונש מאסר של עד 7 שנות מאסר. המחוקק החמיר במיוחד על עבירות פליליות הנעשות על ידי עובדי ציבור וכאשר עובד ציבור מבצע עבירת גניבה במסגרת מילוי תפקידו העונש עשוי להגיע לעד 10 שנות מאסר.

עורך דין פלילי עומרי שטרן מסביר כי בעבירות גניבה כמו בשאר עבירות הרכוש החוק שם את הדגש על הכוונה של מבצע העבירה ולא על מידת הצלחתו בפועל.

 

עבירת גניבת רכב

עבירת גניבת רכב קיבלה מקום משלה בחוק העונשין מכיוון שעבירות אלו הן עבירות פליליות נפוצות במיוחד. התופעה מהווה מכת מדינה של ממש והיא בעלת השפעות כלכליות עצומות הן על בעלי הרכבים והן על המשק כולו. על פי חוק העונשין נטילת כלי רכב מידי בעליו ללא הסכמתו מהווה עבירה שהעונש בגינה הוא עד 5 שנות מאסר.

במידה ונטילת כל הרכב נעשתה תוך פריצה לרכב העונש בגין עבירה זו עשוי להגיע לעד 7 שנות מאסר.

 

עבירות שוד

עבירות שוד הן מעבירות הרכוש החמורות ביותר שבאות אל שולחנו של עו"ד פלילי כיום. למעשה מדובר בעבירות גניבה אשר בעת ביצוע העבירה נעשה שימוש באלימות או באיום למעשי אלימות במטרה לבצע את הגניבה. על עבירת שוד צפוי עונש של עד 14 שנות מאסר. במידה והשוד או ניסיון השוד בוצע תוך שימוש בנשק קר או חם העונש יכול להגיע גם לעד 20 שנות מאסר.

 

אלימות או איום באלימות

על מנת שניתן יהיה להרשיע אדם בבית המשפט בביצוע של עבירת שוד התביעה נדרשת להוכיח קשר נסיבתי בין מעשה האלימות שביצע הנאשם לבין פעולת הגניבה ואת קיומו של הקשר באירוע המדובר בין שתי העבירות הללו. כאמור, החוק אינו מבדיל בין אלימות של ממש ובין איום לאלימות על מנת שהדבר יוגדר כעבירת שוד.

גם אין צורך שהאיום באלימות יהיה מפורש או שהאלימות והאיום באלימות יתרחשו בעת מעשה הגניבה.  כאשר האלימות או האיום בו נעשה לפני האירוע או לאחריו כל עוד ניתן לקשור בין המעשים התביעה יכול להוכיח שמדובר בשוד אלים באופן נסיבתי.

 

עבירות פריצה והתפרצות

עבירות רכוש נוספות הן פריצה והתפרצות. פורץ הוא מי שנכנס למבנה שאינו בבעלותו על ידי כך שהוא פתח, שבר, משך, הרים, דחף או ביצע כל פעולה אקטיבית אחרת שעזרה לו להשיג את מטרתו ולהיכנס למבנה תוך כדי שימוש בתחבולה, אלימות ורמאות. העונש בגין עבירות פליליות הכוללות פריצה והתפרצות בה בוצעה גניבה או פשע אחר עשוי להגיע ל-7 שנות מאסר.

 

קבלת נכסים שהושגו בגניבה או מרמה

מי שמקבל במזיד הן בעצמו והן על ידי שלוח רכוש, כסף או נייר ערך כאשר הוא יודע כי זה הושג בפשע עשוי להיות מואשם בעבירת קבלת נכסים שהושגו בגניבה או מרמה. מדובר על קבלה בין אם בתמורה או במתנה כאשר ידוע למקבל  כי מקור דבר הערך במעשה גניבה, סחיטה, מרמה וכן הלאה. העונש בגין עבירה זו עשוי להגיע ל-7 שנות מאסר.

 

שמירה על הסדר החברתי

עבירות רכוש פוגעות בסדרי החברה, פוגעות בזכויות הקניין המהוות את הבסיס לסדר הכלכלי כיום ובמקרים רבים יש בהם כדי לסכן את בטחונה של החברה כולה ואת בטחונו של כל אדם בה. עבירות רכוש טומנות בחובן גם סיכון טבוע להתפתחות של עבירות אלימות וסיכון חיי אדם, בין אם לצורך השגת הרכוש שלא כדין ובין אם לשם שמירה על הרכוש כמו גם, בעת ההימלטות של עוברי העבירה מאימת הדין.

 

מתי עבריין רכוש ייעצר עד תום ההליכים

כפי שכל משרד עו"ד פלילי יודע היטב, בסדר הדין הפלילי מעצר עד תום ההליכים לאחר מעצר בגין עבירות רכוש הינו דבר חריג במרבית המקרים לא מדובר בעבירות המוגדרות כמסוכנות בענייני המחוקק  אשר אמורות לשאת בדין עילות מעצר מובהקות הקבועות בחוק. בתי המשפט בפסיקות עבר הכשירו מעצרים חריגים בעבירות רק בנסיבות חמורות כמו:

  • עבירות רכוש שכללו היקף רכוש ניכר.
  • עבירות בהן נעשה שימוש באמצעים מתוחכמים ומיוחדים.
  • העבירות בוצעו במספר רב של ההזדמנויות.
  • לעבירות המדוברות יש פוטנציאל להתפתחות של אלימות.
  • העבירות גרמו לפגיעה ניכרת למשל לאחר גניבה של ציוד יקר ערך.

 

סיכום עבירות רכוש

לסיכום הנושא, עבירות רכוש כוללות את עבירות הגניבה, לרבות עבירות גניבה ממעביד, גניבה בידי מורשה וגניבת רכב. עבירות רכוש נוספות הן עבירות שוד, עבירות התפרצות למבנה, קבלת נכסים שהושגו בעוון או בפשע ועבירות מרמה, סחיטה באיומים ועושק. גם עבירות זיוף והונאה נכללות בעבירות רכוש ונרחיב לגביהן בהזדמנות נפרדת.

עבירות רכוש הוגדרו על ידי בתי המשפט בתור "מכת מדינה" וככאלו הן זוכות להתייחסות מחמירה  כל הנוגע לענישה והאכיפה המשטרתית שמה דגש רב על עבירות אלו.

 

 

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

הסדר מותנה - מהו?
  • משפט פלילי ·

הסדר מותנה – מהו?

.
הסדר מותנה הינו מונח משפטי חשוב אשר מאפשר לסגור תיק של כתב אישום בגינו של חשוד בביצוע עבירה פלילית. הסדר זה נכנס לתוקף בשנת 2013, כשהוא מהווה תיקון לחוק "סדר…
עבירות מין ברשת
  • משפט פלילי ·

עבירות מין ברשת: מכת מדינה

.
הריבוי ההולך וגובר של עבירות מין ברשת האינטרנט, יחד עם ההכרה בנזק המשמעותי שהן גורמות לנפגעיהן, הניעו את מערכת המשפט בישראל לאמץ עמדה מחמירה יותר כלפי הנאשמים בביצוען בשנים האחרונות.…
אי הפללה בעבירות סמים
  • משפט פלילי ·

אי הפללה בעבירות סמים

.
בתחילת שנת 2019, נכנסה לתוקף הרפורמה של השר לביטחון פנים באותה תקופה, גלעד ארדן, לגבי מדיוניות אי הפללה בשימוש עצמי של סמים בארץ. בשנת 2020 עברה בכנסת בקריאה טרומית הצעת…
  • משפט פלילי ·

שלבי ההליך הפלילי

.
במאמר זה יפורטו השלבים השונים של ההליך הפלילי. חשוב לציין כי אלו שלבים מסננים ורוב הנאשמים שנפתח נגדם הליך פלילי לא ימשיכו לכל אורך השלבים. בנוסף נציין כי בכל שלב…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן