מה הענישה על עבירות נשק?

עבירות נשק נחשבות לעבירות חמורות במיוחד בשל הסכנה הנובעת מהן לשלום הציבור ולביטחונו. מי שהורשע בעבירות נשק צפוי לעונשי מאסר בהתאם לחומרת העבירה וכפי שנפרט בהמשך המאמר. המחוקק הבדיל בין סוגי נשק שונים ונתן להם הגדרות שונות והבדיל גם בנסיבות בהן מתקיימת העבירות השונות. על עבירות נשק והעונשים הצפויים בגינן במאמר זה. 

 

 

מה מוגדר כנשק בחוק העונשין

חוק העונשין מפרט מה נחשב בעיני המחוקק תחת המונח "נשק" והוא כולל מגוון של אמצעים שונים שבכוחם להמית. כל כלי או אף מרכיב ממנו אשר מסוגל לירות אש חיה נחשב לכלי נשק לרבות כדור, פצצה ופגז. גם רימון רסס וכלי תחמושת צבאיים נוספים כמו, טילים וחומרי חבלה נופלים תחת ההגדרה של נשק חם.

עבירות הנשק אינן נוגעות למי שברשותי כלי נשק ברישיון גם במידה ולא חידש את רישיונו במועד החוקי לכך. עבירות נשק נחלקות לשלוש קבוצות מרכזיות במדרג חומרה משתנה והעונשים שנקבעו בעבורן בהתאם:

  • החזקת נשק בלתי חוקי או רכישת נשק שלא כדין בגינן העונש הוא עד 7 שנות מאסר.
  • הובלת נשק שלא כדין או נשיאת נשק שלא כדין בגינן העונש עד 10 שנות מאסר.
  • ייבוא, ייצור או סחר בנשק בגינן העונש עד 15 שנות מאסר.

 

הגדרות החוק להחזקה

בנושא של אחזקת כלי ירייה "החזקה" נחשבת בהגדרה הפלילית כאשר למחזיק יש יכולת עשייה בלעדית ופיזית בנשק בין אם באופן אישי ובין אם באמצעות אדם הפועל מטעמו. בהקשר זה חשוב להכיר את המונח, החזקה קונסטרוקטיבית לפיה אדם עובר עבירת החזקת נשק בלתי חוקי גם כאשר הנשק מוחזק באמצעות אדם אחר במידה וההחזקה נעשית בהסכמתו ובידיעתו.

 

עבירות נשיאה והובלה

במדרג החומרה של עבירות נשק עבירות הובלה והחזקה הינן חמורות יותר מאשר החזקה כאשר ההבדל הוא בזמינות ובסכנה הנובעת מן העבירה. מי שנושא על גופו נשק או שהנשק מצוי בהישג ידו, למשל בתוך רכבו, הדבר מעלה את האפשרות שהוא יעשה שימוש בנשק בטווח הזמן המידי. כלומר, נשיאת הנשק ממוקמת בקרבה גדולה יותר לתוצאה הפוטנציאלית בהשוואה להחזקה.

 

עבירות סחר וייצור בנשק

עבירות ייבוא וייצוא נשק כוללות הן ייבוא של כלי נשק או מרכיבים שלהם ללא היתר אל תוך שטחי מדינת ישראל והן ייצוא שלהם מחוץ לשטחי מדינת ישראל. על מנת שהדבר יוגדר בתור סחר בנשק יש צורך שתהיה מסירה של החזקה גם אם הדבר נעשה ללא מתן תמורה כלשהיא. עבירת ייצור נשק כוללת, הן ייצור כלי ירייה שלם והן ייצור של אביזרים או רכיבים של הכלים.

 

עבירות נשק קר

כמעט כל חפץ או אביזר יכולים לשמש כנשק קר כשהם מצויים בידו של מי שבמקש לנהוג באלימות כלפי אחר וחוק העונשין במתכוון אינו אינו מגדיר בצורה חד משמעי מה יוגדר בתור נשק קר. כוחות האכיפה ורשויות המשפט בוחנות כל חפץ לגופו של ענין ובהתאם לרקע הפלילי של המחזיק בו ובהתאם לכוונות המשוערות לגבי השימוש בו.

 

החזקת סכין

בהתאם לחוק העונשין, החזקת סכין או אגרופן ברשות הרבים הינה אסורה ומוגדרת כעבירה של החזקת נשק קר.  העונש  בגין אחזקת סכין במקרה של הרשעה עשוי להגיע לעד- 5 שנות מאסר. ניתן לכפור בעבירת אחזקת סכין בבית המשפט רק בהצגת הוכחות לכך שהסכין הוחזק למטרות כשרות ולא במטרה להזיק או לפגוע באנשים או ברכוש.

גם מי שמחזיק באולר או לדרמן לצורכים אישיים ונעצר על ידי שוטר כאשר אלו  על גופו או ברכבו עשוי למצוא את עצמו בחזקת חשוד בעבירה פלילית. חשוב לדעת כי אין צורך שאלו ישמשו בפועל למטרות ביצוע עבירות אלימות ובכל מקרה שכזה מומלץ להתייעץ עם עורך דין פלילי דוגמת עורך דין עומרי שטרן על מנת להתמודד בצורה הטוב ביותר בהליך המשפטי.

 

שיקול הדעת של בית המשפט

מנעד הענישה על עבירות נשק רחב ונע בין ביצוע עבודות שירות לתקופות מאסר משמעותיות. הענישה בבית המשפט בגין עבירות נשק היא אינדיבידואלית ותלויה גם בנסיבות של עובר העבירה והשופט עשוי להחמיר כאשר מדובר באדם עם עבר פלילי שנראה שאורח חייו עברייני.

חומרת העונש תלויה גם נסיבות של ביצוע העבירה. השופט עתיד לקחת בחשבון את סוג הנשק, משך הזמן שבו הוחזק, כמות הנשק והתחמושת והאם נעשה בהם שימוש עברייני בפועל. במרבית המקרים בתי המשפט נוטים להחמיר בעבירות אלו.

 

התייחסות המדינה לעבירות נשק

המדינה באמצעות הפרקליטות והתביעה המשטרתית כמו גם, בתי המשפט רואים בחומרה מיוחדת עבירות נשק. בתי המשפט בהתאם להוראות המחוקק מבדילים בין החזקת נשק לבין נשיאת נשק וסחר בנשק כמו גם, בכל אחת מהעבירות הללו, בין נשק שלם לבין חלקים ואביזרים.  עבירה של נשיאת נשק שלא כדין לרוב תוביל לעונשי מאסר גם לנאשם נעדר עבר פלילי.

היוצא מן הכלל הוא כאשר ישנם קשיים ראייתיים מצד התביעה ואז ניתן להביא להפחתה של העונש בהתאם לעוצמת הקשיים הראייתיים.

 

קבלת  ליווי משפטי

כל אדם שנאשם, עצור או חשוד בעבירות נשק רשאי בהתאם לדין להיות מיוצג על ידי עורך דין בהליך הפלילי המתנהל כנגדו.

סיכום עבירות נשק

לסיכום הנושא, במאמר זה עסקנו בעונשים הצפויים בעבירות נשק שונות לרבות בעבירת אחזקת כלי ירייה שלא כדין. בכל מקרה בו אתם נחשדים בעבירה חמורה כמו החזקת נשק בלתי חוקי חשוב לקבל ליווי משפטי מקצועי של עורך דין פלילי על מנת להתמודד עם הנושא בבית המשפט.

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

  • משפט פלילי ·

מהו הסדר טיעון?

.
בתי המשפט בישראל עמוסים, אין בכל חדש, מצוקת כוח האדם במערכת המשפט עם העובדה שבישראל ישנם ריבוי תביעות מאלצות את המערכת המשפטית למצא פתרונות להקלת העומס על המערכת, הסדר טיעון…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן