מה העונש על תקיפת בן / בת זוג?

חוק העונשין משנת 1977 משרטט דרגות שונות של עבירות תקיפה, שעבירת "תקיפה סתם" היא הפחות חמורה ביניהן. במקביל, תקיפה הנעשית במסגרת משפחתית, לרבות תקיפה של בני זוג, היא בבחינת נסיבות מחמירות המביאות להכפלת עונשו של העבריין. במסגרת סקירה זו נפרט אילו פעולות נחשבות כתקיפה בחוק העונשין, נסביר מה העונש על תקיפת בן / בת זוג ונבחן את ההליכים הפליליים הקשורים בטיפול בתלונה על תקיפת בן או בת זוג.

 

אילו פעולות נחשבות כתקיפה בחוק העונשין?

על מושג התקיפה חלה קטגוריה ח' לחוק העונשין, המקיפה שורה של עבירות הקשורות לתקיפה. סעיף 378 בחוק העונשין משמש להגדרת פרמטרי התקיפה השונים. על פי הוראות סעיף זה, אם אדם אחד מכה, נוגע, דוחף או מפעיל כוח על גופו של אדם אחר במישרין או בעקיפין, ללא הסכמתו האמיתית של אדם זה או באמצעי מרמה, הדבר ייחשב כמעשה תקיפה.

יתרה מכך, הסעיף מבהיר את המונח החידתי "שימוש בכוח", וקובע כי שימוש בחשמל, גז, אור, ריח, חום או כל חומר או חפץ אחר כנגד אדם אחר, נחשב כהפעלת כוח, ובלבד שחומרים או חפצים אלו היו בשימוש כלפי אותו אדם באופן שגורם נזק או אי נוחות.

מכאן, שהחוק נוקט עמדה מקיפה בהגדרת עבירת התקיפה, תוך שהוא שולל את ההכרח במגע פיזי ממשי בין התוקף לבין הקורבן. במקום זאת, הגורם המכריע טמון בביצוע אקט הגורם אי נוחות או פגיעה בזולת ללא הסכמתו האמיתית של הנפגע, או בהסכמה שנכפתה במרמה.

כמו כן, היסוד הנפשי הדרוש להרשעה בתקיפה, תלוי אך ורק במודעות הנאשם לטיב מעשיו, גם אם הכוונה לגרום לתוצאות חמורות נעדרת.

 

מה העונש על תקיפת בן / בת זוג לפי חוק העונשין?

מספר מקרי הרצח של נשים בישראל, זינק באופן דרמטי בשנים האחרונות. אחד המקרים הבולטים והמוכרים ביותר הוא זה של שירה איסקוב, ניצולת אירוע תקיפה חמור, שהפגינה חוסן נפשי מדהים ושיקמה את חייה, לאחר שספגה אלימות אכזרית מצד בן זוגה לשעבר. במקרה של איסקוב, בעלה לשעבר הואשם בעקבות האירוע בעבירת ניסיון רצח. עם זאת, תקיפות בעלות אופי אלים שאינן מניבות תוצאות חריגות בדומה למקרה של איסקוב, עשויות להוביל למאסר שנע בין 4 ל-8 שנים.

משך העונש תלוי הלכה למעשה בסיווגה של עבירת התקיפה שבוצעה בכל מקרה לגופו, כאשר במסגרת חוק העונשין, מסומנות קטגוריות מובחנות של עבירות תקיפה מסוגים שונים.

 

סוגי עבירות התקיפה המנויות בחוק העונשין והעונשים בצידן

סעיף 379 בחוק העונשין מקיף את צורת התקיפה הקלה ביותר, המסווגת כ"תקיפה סתם". בסעיף זה נקבע כי מי שתוקף אדם אחר שלא כדין, צפוי לעונש מאסר מירבי של 24 חודשים.

סעיף 380 בחוק העונשין מציג עבירה חמורה יותר – תקיפה הגורמת לחבלה של ממש. במקרים של עבירה זו, במידה ואדם יבצע תקיפה המובילה לפגיעה פיזית של ממש באחר, העונש הפוטנציאלי יסלים ל-3 שנות מאסר לכל היותר.

סעיף 381 מפרט על סיווגים נוספים של תקיפה. על פי סעיף זה, אדם אשר מבצע תקיפה מתוך כוונה להקל על ביצוע פשע, לצורך גניבה או התנגדות למעצר, דינו לעונש של עד 3 שנות מאסר. מנגד, אם תקיפה כזו מבוצעת על ידי שני אנשים ומעלה, כל משתתף צפוי לעונש מאסר של עד 5 שנים.

סעיף 382 בחוק העונשין מתייחס לעבירת תקיפה בנסיבות מחמירות, שעונשה חמור פי שניים מכפי שהיה נגזר בגין עבירת התקיפה כשלעצמה, ללא הנסיבות האמורות.

הגורם המחמיר הראשון המפורט בסעיף זה, נוגע לתקיפות המפורטות בסעיפים 379 או 380 בחוק העונשין, המבוצעות בשיתוף פעולה על ידי שני אנשים או יותר. סוג נוסף של נסיבות מחמירות המובילות להחמרת עונשו של התוקף, נוגע לתקיפת בן משפחה, לרבות בן או בת זוג.

לאדם המבצע עבירת "תקיפה סתם" כהגדרתה בסעיף 379, כנגד בן / בת זוגו, עונש המאסר המרבי עומד על 4 שנים. עם זאת, במידה והתקיפה של בן / בת זוג גורמת לנזק ממשי למותקפ/ת, כהגדרתו בסעיף 380, העונש עשוי להתארך עד 6 שנות מאסר.

כתוצאה מכך, כאשר מתייחסים לתקיפה של בני זוג, ההבחנה בין תקיפה סתם לתקיפה הגורמת לחבלות של ממש, יכולה להיתרגם לשנתיים נוספות של מאסר.

 

עד כמה חמורה העבירה של תקיפת בת / בת זוג בראי החוק בישראל?

למושג "חבלה של ממש" ניתנת פרשנות רחבה במסגרת ההלכה הפסוקה, הכוללת גם פעולות שבוצעו לכאורה לשעשוע וגרמו לנזק קל. לדוגמה, פעולות הגורמות לנקע נחשבות כגורמות לחבלה של ממש, שכן הנזק הנובע מכך ניתן לזיהוי בנקל.

יש להוסיף ולומר כי במקרים של עבירות במשפחה, כמו תקיפה של בני זוג, רשויות האכיפה מתייחסות לעתים קרובות לאירועי תקיפה בחומרה מוגברת, שעלולה לגרום לאי התאמה בין ההאשמות המופנות נגד העבריין לבין הפעולות שבוצעו בפועל.

גישה זו של רשויות האכיפה, נובעת מהתופעה הנרחבת של אלימות במשפחה, והשאיפה למגר את התופעה ולייצר רתיעה מפני הישנותם של מקרים אלו. כתוצאה מכך, הצד הנתפס כתוקף, מצוי מלכתחילה בנקודת פתיחה בעייתית במיוחד בהליך הפלילי.

לכן בתרחישים כאלה, פנייה לליווי משפטי של עורך דין פלילי מנוסה, היא קריטית ורצוי שתיעשה מיד לאחר שבן / בת הזוג מגישים את התלונה במשטרה.

 

לסיכום

לצוות משרד עורכי דין פלילי עומרי שטרן, ניסיון עשיר במתן ייעוץ משפטי לאנשים החשודים או העומדים בפני הגשת כתב אישום בתיקי עבירות אלימות – החל מליויו משפטי בשלב פתיחת התלונה, דרך ייעוץ לפני חקירה במשטרה, מתן ייצוג באולם בית המשפט, וכלה בערעורים במידת הצורך.

אנו מאמינים בתוקף שכל לקוח, ללא קשר לעברו הפלילי או ממשקיו הקודמים עם מערכת המשפט, זכאי לייצוג משפטי יוצא דופן. אל תהססו לפנות אלינו ולהגן על זכויותיכם.

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

  • משפט פלילי ·

עיכוב הליכים: המדריך המלא

.
עיכוב הליכים הוא נושא חשוב ומשמעותי בתחום המשפט הפלילי. כאשר אדם נעצר או נחקר בחשד לביצוע עבירה פלילית, עיכוב ההליכים יכול להיות כלי חשוב להגנה על זכויותיו ולהבטחת הליך משפטי…
הסדר מותנה - מהו?
  • משפט פלילי ·

הסדר מותנה – מהו?

.
הסדר מותנה הינו מונח משפטי חשוב אשר מאפשר לסגור תיק של כתב אישום בגינו של חשוד בביצוע עבירה פלילית. הסדר זה נכנס לתוקף בשנת 2013, כשהוא מהווה תיקון לחוק "סדר…
מהו צו הרחקה
  • משפט פלילי ·

מהו צו הרחקה

.
צווי הרחקה הם אמצעים משפטיים שמטרתם להגן על נפגעי עבירה מפני פגיעה נוספת. החוק בישראל מאפשר לבתי המשפט ולמשטרה להוציא צווי הרחקה נגד אדם שביצע מעשה אלימות או עבירות מין…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן