תפקיד הראיות המשפטיות בתיקי רצח

תיקי רצח הם תיקים מורכבים ובעלי עניין רב מעצם העובדה שנלקחו חיים של אדם. אם זאת על מנת להשיג הרשעה חייבות הראיות להיות מוחלטות בהאשמה של נאשם ברצח. לכן תפקידן של הראיות או ערעורן יש להם תפקיד מרכזי בתיקי רצח.

 

מהי ההגדרה לרצח?

עוד משחר האנושות מוכרת לנו ההתייחסות הנחרצת כלפי מקרי רצח. מקרי רצח הם למעשה מקרים שבהם אדם אחד נוטל את חייו של אדם אחר בכוונה. האנושות מכירה בצורות כאלו ואחרות שבהם מותר להרוג אדם, אם במלחמה, במאבק לאומי או בגזר דין שבו המדינה מחליטה על סיום חייו של פושע. הרצח הראשון על פי המקובל הוא זה של הבל על ידי אחיו קין, כבר מאז נתפס הרצח כבזוי וכאסור בכל התרבויות שבעולם. די אם נזכיר את הציווי הברור בעשרת הדיברות של לא תרצח להבין שכבר אז הייתה זאת תופעה קיימת שניסו למגר אותה. גם בתרבויות שונות שהתפתחו ברחבי העולם היחס אל הרצח הוא שלילי וכזה המנוגד לכל נורמה חברתית.

 

מהי ראיה משפטית?

כל אחת מהעבירות הפליליות מתבצעת בתוך מציאות מסוימת אשר משאירה אחריה שובל של התרחשויות. בעבירות אלימות בעיקר נו נחפש את הראיה המשפטית שבעזרתה נוכל להרשיע אדם בביצוע עבירה. אך מה היא למעשה ראיה? הראיות הן סך כל החומרים, העדויות והממצאים בשטח אשר בסופו של דבר משמשים את התביעה בניסיון להרשיע את הנאשם בפשע שכביכול ביצע, עו"ד פלילי למעשה ינסה להתאים את הראיות השונות בתיק על מנת להשיג זיכוי ללקוחותיו. ראיה משפטית כאמור יכולה להיות כל פרט אשר יקשר בין הנאשם בפשע לבין הפשע עצמו, ישנן אפשרויות רבות להגיע אל ראיות מסוגים שונים ואין להסתמך על מצב בו מחפשים ראיה מסוג מסוים. הראיה המשפטית היא למעשה הכלי שבאמצעותו מבררים עבירות אלימות או עבירות פליליות. במקרי רצח, תפקידו של עורך דין עבירות רצח הוא לסתור את הראיות המובאות בפני בית המשפט.

 

חשיבות הראיות בתיקי רצח

מערכת המשפט בישראל הינה מערכת היוצאת מנקודת הנחה שכל מי שעומד מולה הוא אדם זכאי, עד אשר תצליח התביעה בתיק להוכיח שהנאשם או הנאשמים אכן ביצעו את הפשע המדובר. במקרה של תיקי רצח, החשיבות של הראיות אף מתגברת עקב העובדה שבתיקי עבירות רצח, חייבת התביעה להוכיח וגם לשכנע את השופטים תוך בסוס הטענות על עובדות וראיות שהנאשם או הנאשמים הם אשמים ללא ספק ולו הספק הסביר ביותר. במקרי רצח ברגע שמתערער ספק לגבי מעורבותו של פלוני או אלמוני בתיקי הרצח, אזי יכול בית המשפט לזכות את הנאשם, מכאן שתפקידו של עורך דין עבירות רצח הוא בעל חשיבות עליונה. עורך דין עומרי שטרן מלווה ומייצג נאשמים בהליכים פלילים שונים וביניהם גם מקרי רצח כעו"ד פלילי בעל ניסיון רב.

 

טיפול בראיות על ידי עורך הדין בתיקי רצח

מרגע שפשע נעשה ואדם מסוים נעצר בחשד לביצוע מקרה רצח, הוא למעשה יוצא מהעולם והסביבה המוכרת לו ומגיע אל עולם חדש שבו תפקידו של עורך הדין הוא משמעותי עבור הנאשם. עורך הדין נוקט מספר פעולות הנוגעים לדיני הראיות אשר יש בהם לפעול לטובת הנאשם.

  • הערכת מצב – תפקידו המיידי של עורך הדין בבואו לטפל בתיק רצח, הוא להעריך את חומרת הראיות ואת כלל הנתונים העומדים בתיק על מנת להעריך את מצבו של הנאשם, בשל המורכבות בתיקים מסוג זה, מומלץ לשכור שירותים של עורך דין לייעוץ לפני חקירה במשטרה החל מהשלב הראשוני בו עלו החשדות.
  • יקבע אסטרטגיה – עורך הדין לאחר שבחן את כלל הראיות והאישומים העומדים כנגד הנאשם יחליט על אסטרטגיית הגנה ופעולה בתיק על מנת למקסם את האפשרויות עבור הלקוח שלו.
  • השגת ראיות באופן עצמאי – עוד בטרם מתחיל המשפט, יכול ורצוי שיפעל בעניין, עורך הדין להשיג ראיות משלו מכל סוג שהוא, בין אם על ידי חומרים שהנאשם מעביר לו, או חוקרים פרטיים למשל על מנת להציגן כראיות הסותרות את קו התביעה המשפטי ויצליחו לעורר ספק בקרב השופטים בכל הקשור להרשעת הלקוח שלהם.

בכל שלב בהליך של תיקי רצח, לא ניתן להתעלם מחשיבות הליווי של התהליך על ידי עורך דין פלילי המומחה בליווי וטיפול בתיקים פלילים בכלל ורצח בפרט.

 

תפקידי הראיות בתיקי רצח

משפט רצח עומד כולו על הצורך הברור להשיג הרשאה מוחלטת. לכן חייבת התביעה לקחת את כלל הראיות הקיימות בתיק מסוים על מנת להציג תמונת מצב שמראה את העובדה שהנאשם או הנאשמים הם אשמים מעל לכל ספק וללא יכולות לערער על קביעה זאת. הראיות הללו צריכות לגרום לשופטים העומדים על המדוכה להיות משוכנעים מעל לכל ספק שפלוני או אלמוני ביצעו את הפשע החמור ביותר בספר החוקים ונטלו חיים של איש או אישה חפים מפשע. השופטים בקבלתם את סך הראיות הקובעות שאדם אכן רצח ישלחו את אותו אדם למאסר ממושך ויגזלו את חרותו לעשרות שנים, לכן הם חייבים לדעת מעל לכל ספק שהנאשם אכן ביצע את הרצח. מנגד תפקידו של עו"ד פלילי המשמש כסנגור יעמוד על הזכות לתת את הסעד לנאשם ולנסות ככל האפשר לערער את אמינות הראיות ולהציגן ככאלו אשר לא מאפשרות קביעה נחרצת המחייבת על מנת להאשים אדם. עורך הדין הפלילי ישתמש בראיות על מנת לערער את קביעת התביעה.

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

  • משפט פלילי ·

מה ההגדרה לאינוס במרמה

.
על-פי הגדרתו בחוק העונשין של מדינת ישראל שבסעיף 345 (א)(2), אינוס במרמה הוא בעילת אישה בהסכמת האישה, שהושגה במרמה. (אי אמירת אמת, אמירת אמת חלקית, הטעיה, התחזות וכו') בייחס למיהות…
  • משפט פלילי ·

מהי הלבנת הון?

.
  הלבנת הון היא מונח משפטי למעשה שבו אדם או ארגון מסויים משיגים סכום כסף נכבד כתוצאה מפעילות עבריינית, פעילות לא חוקית. במצב זה הגופים הללו מחזיקים בסכומי כסף שהם…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן