שחרור בערבות: הבנת התהליך וזכויותיך

מעצר של אדם יכול להיות חוויה לא פשוטה עבור כל אחד. במקרים מסוימים יכולה המערכת משיקולים שבדין לשחרר אדם ממעצר בערבות ובתנאים מגבילים (חלופת מעצר) אולם יש לכך משמעויות רבות וההליך הזה טומן בחובו איסורים והגבלות לא מעטות אשר בסופו של דבר מהווים את הבסיס להליך של חלופת המעצר.

 

חלופת מעצר

אדם אשר נעצר לצורך חקירה בשל אירוע מסוים יכול לזכות בשחרור מן המעצר בהליך של שחרור בערבות. שחרור שכזה הוא חלק מסיטואציה בה לעובדת היות העצור אין השפעה על כך שישב במעצר לצורך השלמת החקירה. בשל מצב זה יכול על פי חוק הקצין האחראי על החקירה או בית המשפט להורות על שחרורו בתנאים מגבילים לביתו של העצור תוך הבטחה שהוא יעמוד בדרישות המוטלות עליו. את התנאים על השחרור בערבות קובע בית המשפט בהתאם לחומרת העבירות והסכנה הנשקפת בעצם נוכחותו של העצור מחוץ לפיקוח הרשויות, בנוסף יש אדם או מספר אנשים הלוקחים את האחריות לגבי החשוד בעת שחרורו בערבות.

 

תנאים לשחרור בערבות ממעצר

על פי חוק הסדר הדין הפלילי הסמכות רשאי כאמור קצין האחראי על החקירה או בית משפט לשחרר אדם בערבות, אולם באופן מובן ישנם תנאים אשר מציבים בפני העצורים בתמורה לזכות לשחרור בערבות כחלופה למעצר.

התייצבות מיידית לחקירה – התנאי המיידי להסכמה לשחרור ממעצר בערבות הוא התייצבות מיידית לחקירה בכל זמן שיידרש.
קיום תנאי השחרור – המשוחרר בערבות מחויב למלא אחרי כל הנחיות השחרור בערבות, הפרה שלהם, תביא להשבת החשוד למעצר באופן מידי.
פיקוח על חשוד – בכל הליך של שחרור בערבות, יהיו מי שיפקחו על החשוד מטעמו שימלא אחר דרישות השחרור בערבות.
ערבות כספית – לכל שחרור ממעצר בערבות תתלווה ערבות כספית המהוה חלק מן ההליך. בכל הפרה של תנאי השחרור, יחולטו סכומי הכסף הללו

 

איסורים והגבלות

בנוסף לתנאים החלים על המשוחרר בערבות ישנם עוד רשימה ארוכה של הגבלות ואיסורים החלים על מי שמקובל על המערכת שיזכה לשחרור בערבות. כמובן שגם במקרים אלו כל הפרה של איסורים אלו מהווה עילה לחידוש המעצר.
קיום קשר – איסור על קיום קשר עם כל מי שיש לו קשר לחקירה.
איסור יציאה מהארץ – הפקדת דרכון לתקופה של עד 3 חודשים.
מגורים – חובת מגורים על פי מה שיקבע בפקודת השחרור
איסור תנועה – איסור על כניסה ויציאה מאזורים מסוימים על פי הרשום בחלופת המעצר.
חובת התייצבות – חלה חובה להתייצב בתחנת המשטרה במועד שנקבע.
שינוי כתובת – חלה חובת דיווח על שינוי בכתובת המגורים או העבודה.
הפקדת כלי נשק – הפקדת כלי נשק כאשר יש חשש לעבירת אלימות.

 

מתי יש צורך בהבאת החשוד בפני השופט

שחרור בערבות ממעצר הוא כאמור החלטה שיכולה להיות נתונה בידי קצין משטרה שאמון על החקירה, אולם קיימים גם מקרים שבהם נדרשת התערבות של שופט עבור קיום ההליך של שחרור בערבות. בכל מקרה הליך שכזה חייב להיות מלווה על ידי עורך דין פלילי שמלווה את החשוד. משרד עורך דין עומרי שטרן, מתמחה בטיפול וליווי נאשמים בכל התהליך.
סירוב החשוד – החשוד מסרב לקבל את הצעת חלופת המעצר שהוצעה לו על ידי המשטרה ומבקש תנאים אחרים.
אי המצאת ערבות – החשוד לא מצליח או מסרב להצליח להעמיד את הסכום הדרוש עבור חלופת המעצר הנדרשת.
סמכות שופט – במידה והקצין האחראי מתנה את ביצוע חלופת המעצר בתנאים שאין הם בסמכותו לקבוע ונדרש לשם כך אישור שופט.

בכל מקרה שבו לא מתקיים אחד התנאים הללו יש חובה להביא את החשוד המיועד לשחרור ממעצר בערבות בפני שופט, בליווי של עורך דין פלילי.

מה יכול לקבוע את גובה הערבות?

גובה הערבות נקבע בראש ובראשונה על פי חומרת העבירות המיוחסות לעצור המיועד לחלופת מעצר. כמובן שככל שההאשמות חמורות יותר, כך תקבע ערבות גבוהה יותר. זהו למעשה סוג של גרף מקביל הקושר בין חומרת העבירה לבין גובה תשלום הערבות. אם זאת ניתנת בידי בית המשפט הסמכות לשנות את סכום הערבות על פי הבנתו ושיקול דעתו. וכל זאת במצב שבו העצור עדיין רק נמצא בחקירה ועדיין לא הוגש נגדו כתב אישום על פי הדין בישראל הוא עדיין איננו אשם אלא רק מיועד לחקירה בגין עבירה שיש חשד סביר שהוא שותף לביצועה. בכל מקרה כזה חשיבותו של עורך דין פלילי בתהליך הוא בעל משמעות גבוהה ולא ניתן לקיים את ההליך בלעדיו. עורך דין עומרי שטרן מתמחה בליווי וטיפול בתיקים פלילים הדורשים שחרור בערבות ומייצג לקוחות רבים בהליך זה כעורך דין פלילי בירושלים, לוד, רחובות ועוד.

 

האם ניתן להשפיע על החלטות בית המשפט?

ההחלטה על שחרור בערבות היא כאמור נתונה בסופו של יום לפתחו של בית המשפט, בידיו יש את היכולת לשנות החלטה של קצין משטרה לטוב או לרע, לכן יש מספר פעולות שחשוב למי שמיועד לזכות בהחלטה על חלופת מעצר שחשוב שיקפיד עליהם.
הבהרת נסיבות המעצר – הסיבות בגינם נעצר אדם יכולות להיות נתונות לפרשנות, לכן יכול בית המשפט לא לקבל את טענות המשטרה לסיבות המעצר ובשל כך לשנות את ההחלטה.
התייעצות עם עורך דין – כל עצור חייב לדעת, התייעצות עם עורך דין יש בה להיות משמעותית בעת קבלת החלטות בעניינו של עצור.

 

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

  • משפט פלילי ·

חקירה באזהרה

.
חקירה באזהרה, או בשמה הנוסף – חקירה תחת אזהרה.  חקירה זו נפתחת לאחר הגשת תלונה בתחנת המשטרה. לדוגמה: תלונה על עבירת מין. לאחר הגשת התלונה, המשטרה מזמנת את החשוד שלגביו…
אי הפללה בעבירות סמים
  • משפט פלילי ·

אי הפללה בעבירות סמים

.
בתחילת שנת 2019, נכנסה לתוקף הרפורמה של השר לביטחון פנים באותה תקופה, גלעד ארדן, לגבי מדיוניות אי הפללה בשימוש עצמי של סמים בארץ. בשנת 2020 עברה בכנסת בקריאה טרומית הצעת…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן