מה נחשב סם מסוכן?

עבירות סמים הן מהעבירות הפליליות נפוצות עבורן מוגשים כתבי אישום בישראל כיום.  עבירות אלו כוללות עבירות בדרגות חומרה שונות והענישה בגין כל עבירה משתנה בהתאם למיקום העבירה בתוך כל קטגוריה ובהתאם למיקום הקטגוריה במדרג הכולל. במאמר זה נרחיב לגבי סוגי העבירות השונות והעונשים עליהם. נדון גם בהגדרה בחוק לסם מסוכן ובתפקידו של עורך דין עבירות סמים המייצג חשודים ונאשמים.

סם מסוכן

ההגדרה לסם מסוכן

סם מסוכן הוא כל חומר שנאסר בתוספת הראשונה של פקודת הסמים. אל רשימה זו נוספים חומרים חדשים לאחר זיהוי של השימוש והסחר בהם על ידי רשויות הבריאות והאכיפה. ההגדרה של מהו סם מסוכן אינו מבחין בין סמים שבציבור הרחב נחשבים קלים כגון, קנאביס לבין סמים קשים כמו הרואין. בעיני המחוקק כל חומר אסור שנכלל בפקודה הוא סם מסוכן וחלים לגביו עבירות הסמים השונות.

 

אבחנה בין הסמים מבחינת הכמויות

עם זאת, המחוקק כן מבחין בין החומרים האסורים השונים בכל הנוגע לאופי ההחזקה בהם. כלומר הרף שמבדיל בין עבירת החזקה ושימוש אישי בסם מסוכן כמו, הרואין הינו נמוך יחסית בהשוואה לרף בקנאביס. כלומר בגלל השימוש הנרחב בקנאביס באוכלוסייה והכמויות הנפוצות גם בידי משתמשים נורמטיביים, על מנת לקבוע צורך מסחרי נדרשת כמות גדולה יחסית.

מכיוון שמשתמשי הרואין הם לרוב מכורים לסמים שבמקרים רבים מגיעים מאוכלוסיות חלשות ועניות ולרוב המשתמשים קונים את הסם עבור שימוש מידי, הרף שנקבע שמעבר לו אינו לשם שימוש אישי עומד על כמות קטנה יחסית של סם מסוכן זה.

 

עבירות החזקה ושימוש

פקודת הסמים המסוכנים בישראל אוסרת להחזיק או להשתמש בסמים מסוכנים הכלולים ברשימה המתעדכנת מעת לעת. עבירות החזקה ושימוש נחלקות לקטגוריה בחומרה פחותה של החזקה ושימוש אישיים (לצריכה עצמית) וקטגוריה חמורה יותר של לצורך מסחר (שלא לצריכה עצמית). הענישה על עבירות של שימוש אישי עשויים להגיע לעד שלוש שנות מאסר ואילו בעבירות של לצרכי מסחר גם לעשרים שנות מאסר.

החלוקה לגבי עבירת החזקת סמים לשימוש אישי לעומת עבירת החזקת סמים לצרכי מסחר, מבוססת על סף כמותי מדויק שהוגדר בפקודת הסמים. ההבחנה המשפטית אם מדובר על החזקת סמים לשימוש אישי או מסחרי מוגדרת באמצעות הכמות של הסם שנתפסה אצל החשוד. בפוקדת הסמים נקבע לכל סם מסוכן הרף שמעליו הדבר ייחשב לצורכי מסחר.

 

עבירות של סחר בסמים

בניגוד למצב עבור החזקת סמים בפקודת הסמים המסוכנים, לא ניתנה הגדרה כמותית דומה בעבירת סחר. בפסיקה סחר הוגדר כאירוע חליפין הכולל אספקה עבור תמורה (תן וקח) בין שני צדדים או יותר. כפי שידוע לכל עורך דין עבירות סמים גם ללא תפיסה בפועל של סם מסוכן ניתן לבסס סחר בסמים מבחינה ראייתית לדוגמא, על יד תיעוד דיגיטלי של הקלטות והודעות, כמו גם באמצעות שימוש ועדויות רוכשים ולעיתים אף סוכני משטרה.

העונש על סחר בסמים יכול במקרה של הרשעה יכול להגיע לעשרים שנות מאסר לצד רכיבי ענישה נוספים כמו, חילוט רכוש וכספים אשר מקורם במעשי העבירה.

 

תיווך בעסקאות סמים

תיווך בעסקאות סמים מוגדר בחוק כעבירה פלילית חמורה, גם כאשר מדובר בתיווך ללא קבלת תמורה על כך. הענישה המרבית בגין עבירה זו יכולה להגיע לעד 20 שנות מאסר. הנאשם נחשב כמתווך בעסקת סמים ולא כסוחר בעצמו רק כאשר הסם המסוכן  לא עבר בפועל דרכו.

 

עבירות גידול סמים

עבירת הגידול נוגעת לכל מעורבות בייצור או בהפקה של סמים מסוכנים  ועשוי להניתן בגינה עונש מאסר מקסימלי של עד 20 שנה. כפי שכל עורך דין עבירות סמים יודע מניסיונו, הענישה בבתי המשפט בשל עבירה זו משתנה מתיק לתיק  בהתאם לכמויות המעורבות, אופי הגידול, משך התקופה שמעשי העביר נמשכו ומידת התחכום שבמעשים.

 

עבירות הדחת קטינים לשימוש בסמים

העבירה החמורה ביותר במדרג עבירות הסמים היא של הדחת קטין והעונש בגינה הוא עד 25 שנות מאסר. חשוב להבין שהחוק אינו מבחין בפער הגילאי שבין המשדל והקטין וגם שידול בין חברים כאשר חלקם קטינים יכול להיכלל בקטגוריה זו. עם זאת בחוק נקבע יחס מחמיר וענישה מקסימלית כאשר עבירת ההדחה נעשית על ידי מי שאחראי על הקטין מבחינה משפטית.

 

ליווי משפטי בעבירות סמים

הליווי המשפטי של  עורך דין עבירות סמים יכולה לבוא לידי ביטוי בכל סוגי העבירות השונות. במקרים רבים עורך דין פלילי יוכל לבחון, הן בעבירות החזקה ושימוש והן בעבירות סחר בסמים את תקינות שרשרת הראיות ולהטיל ספק בראיות שונות על מנת להפחית את חומרת העבירה מול התביעה או בהליך הפלילי בבית המשפט.

במקרים רבים, גם בתיקי סחר בסמים  עורך דין מנוסה בתחום כמו, עורך דין עומרי שטרן עשוי לעשות שימוש בטענות פרוצדורליות ובפגיעות שבוצעו בזכויות הנאשמים על מנת לשפר את התוצאה המשפטית עבור הנאשמים.

 

עורך דין עבירות סמים בשלב ההוכחות

בשלב ההוכחות התביעה נדרשת לבסס את הנטען בכתב האישום באמצעות הראיות הפורנזיות והעדויות של המעורבים. על מנת להגיע להרשעה על עבירות סמים התביעה נדרשת להוכיח את אשמתו של הנאשם מעל לכל ספק סביר. במקרים רבים עורך דין עבירות סמים יצליח להפריך את טענות התביעה ולחילופין לערער את מהימנותם של העדים על מנת להטיל ספק בתקפות הראיות בתיק.

גם כאשר הנאשם נמצא אשם בבית המשפט בעבירות סמים יש חשיבות לייצוג המשפטי של עורך דין פלילי בכל הנוגע לחומרת העונש שיוטל על המורשע.

 

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

אי הפללה בעבירות סמים
  • משפט פלילי ·

אי הפללה בעבירות סמים

.
בתחילת שנת 2019, נכנסה לתוקף הרפורמה של השר לביטחון פנים באותה תקופה, גלעד ארדן, לגבי מדיוניות אי הפללה בשימוש עצמי של סמים בארץ. בשנת 2020 עברה בכנסת בקריאה טרומית הצעת…
מהי עבירה פלילית
  • משפט פלילי ·

מהי עבירה פלילית?

.
תחום המשפט בישראל נחלק לזה האזרחי ולזה הפלילי. המחוקק קבע כללי התנהגות שהפרתם תיחשב לעבירה פלילית על מנת לשמור על סדר ואורח החיים תקין של הפרטים בחברה. העבירות הפליליות מסווגות…
עבירות מין ברשת
  • משפט פלילי ·

עבירות מין ברשת: מכת מדינה

.
הריבוי ההולך וגובר של עבירות מין ברשת האינטרנט, יחד עם ההכרה בנזק המשמעותי שהן גורמות לנפגעיהן, הניעו את מערכת המשפט בישראל לאמץ עמדה מחמירה יותר כלפי הנאשמים בביצוען בשנים האחרונות.…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן