עבירות סמים

עבירות סמים

בכל שנה ושנה גדל ההיצע והביקוש לסמים במדינת ישראל וכתוצאה מכך גדלה גם כמות התיקים הפליליים המוגשים לבתי המשפט בגין עבירות סמים. על פי דוח שהמשטרה פרסמה נמצא כי כמות התיקים שנפתחו בגין עבירות סמים בשנת 2017 עומדת על 36,083, עליה של 15.3% מהשנה הקודמת.
קיים מגוון רחב מאוד של עבירות סמים כמו שימוש עצמי בסמים, סחר בסמים, גידול סמים, ייבוא סמים ועוד.
לרוב, עבירות סמים יהיו משולבות עם עבירות נוספות כמו אלימות, פגיעה ברכוש, נשיאת נשק ללא רישיון וכדומה.

יצוא, ייבוא והספקה

פקודת הסמים המסוכנים מגדירה מהו ייצוא יבוא וסחר ולפיה: "לא ייצא אדם סם מסוכן, לא ייבא אותו, לא יקל על ייצואו או ייבואו, לא יסחר בו, לא יעשה בו שום עסקה אחרת ולא יספקנו בשום דרך בין בתמורה ובין שלא בתמורה, אלא אם הותר הדבר בפקודה זו או בתקנות לפיה או ברישיון מאת המנהל."
לפיכך, קיים איסור על כל העברת סם מאדם לאדם, גם אם הדבר נעשה ללא תשלום או כל תמורה אחרת.
אם כך, כל אדם המשתמש בסם יחשב כסוחר סמים? כל העברה של אחד ממשנהו נחשבת לפי החוק לסחר בסמים?
התשובה לכך היא לא, תפקידו של בית המשפט הוא לקיים את ההבדלה בין ייצוא יבוא ואספקה של סמים לבין עבירות של שימוש עצמי והחזקה של הסם.
לפי החוק, אדם אשר נתפס כשברשותו קנאביס או חשיש עד למשקל של 15 גרם נכלל תחת הההגדרה של "צריכה עצמית" בעוד שאדם הנתפס עם כמות העולה על 15 גרם ייכלל תחת הקטגוריה של "לא לצריכה עצמית".
במקרה של סמים קשים, כמו קוקאין והרואין, כמות שקטנה מ 0.3 נחשבת לצריכה עצמית.

 

עורך דין פלילי לעבירות סמים

כמות הסם היא המכריעה והמשקל הוא שעושה את ההבדל – המונח המשפטי לעניין זה הינו "חזקת כמות" , כמעט לכל סם קובעת פקודת הסמים המסוכנים בתוספת השנייה לה את חזקת הכמות אשר היא הגבול ממנו יתייחסו להחזקה כאילו הייתה שלא לצריכה עצמית ולמעשה מדובר בנסיבה מחמירה הנלמדת מנסיבות ההחזקה ואתה ניתן לסתור כמובן, לכן חשוב להתייעץ עם עורך דין פלילי לפני מתן גרסה ראשונית.

בנוסף לזאת, קיים פער בחומרת הענישה.
על פי החוק עונש מקסימלי בעבירת "סחר" הינו עד 20 שנים, בעוד בעבירת סמים קלה העונש הוא  עד שלוש שנות מאסר.
במקרה והעבר הפלילי נקי ללא רבב והעבירת סמים היא קלה, ניתן להגיע לתוצאה קלה ביותר הכוללת רכיבי ענישה של קנס ומאסר מותנה לתקופה מנימלית.

לעברך יש חשיבות

אמנם החוק כותב, שחור על גבי לבן, מהם ההשלכות של כל אדם לפי כמות הסם שיש ברשותו.
אך בבית המשפט עם עורך דין פלילי שנמצא לצידך המציאות היא אחרת.
אדם שיש לו עבר פלילי ומואשם בסחר בסמים בשנים קודמות כנראה שיקבל את חומרת הענישה.
לעומת זאת, אדם שאין לו תיק פלילי ואישומים קודמים, ומואשם בסחר בסמים, סיכויי ההצלחה שלו במשפט והפחתת העונש בצורה משמעותית הם גבוהים.
מעבר לזה, קיימת הבחנה גם במקרה של סחר למטרת רווח אשר מפרנסת אותך לעומת מקרים של חלוקת סמים לחברים.
לכן במקרה של עבירת סמים יש להתייעץ עם עורך דין פלילי מכיוון שהחוק אינו חד משמעי ויש מקום לשינוי.

ענישה נוקשה בעבירות סמים

מערכת המשפט נוטה לנהוג ביד קשה בכל הנוגע לעבירות סמים ויש לכך כמה סיבות
ראשית, לסמים אין ארגון מסודר הפועל לטובת הצרכן, המניע המרכזי הוא כסף וככל שהמשקל גדול יותר התשלום בעבור הסם גדול יותר, לא פעם נתקלו בחומר מדולל עם רעלים בכדי להגדיל את כמות הסם ולכן האכיפה היא נוקשה, בכדי להגן על הצרכן מאותם חומרים מסוכנים.
בנוסף לזאת, יש צורך לקטוע את שרשרת ההתמכרות, התמכרות לסמים מדרדרת עם הזמן וגורמת לביצוע של עבירות נוספות במטרה להשיג כסך למימון הסם, ולכן כדי למנוע בעתיד מקרים של עברות נוספות מערכת המשפט נוהגת בצורה קשה עם אותם נאשמים בעברות סמים.
ולכן חשוב לציין כי במקרה של זימון לחקירה בעבירות סמים למיניהן יש צורך בייעוץ של עורך דין פלילי, אין סיבה להתמודד עם משבר כזה לבד.

 

 

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

תחומים נוספים שאולי יעניינו אותך

ייעוץ לפני חקירה במשטרה

.
ייעוץ לפני חקירה במשטרה   חקירה משטרתית חקירה בתחנת המשטרה זאת אינה חוויה פשוטה וברוב המקרים היא מלווה בחששות וברגשות פחד, ולמרות זאת, התופעה של חקירה במשטרה היא תופעה שכיחה.…

שחרור ממעצר בערובה ותנאים מגבילים

.
  שחרור ממעצר בערובה ותנאים מגבילים   מעצר של אדם בישראל מעצרו של אדם פוגעת בזכותו לחירות ולכן החוק בישראל מבהיר מתי ניתן לעצור אדם ואלה הם הקריטריונים לכך: ישנו…

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

המלצות להערכות למחאה מאורגנת
  • כללי ·

המלצות כיצד להערך למחאה מאורגנת

.
בשבועות האחרונים לאור המשבר העמוק שיצרה ההתמודדות עם נגיף הקורונה והחלטות הממשלה על סגירת עסקים רבים קמו להן מספר רב של מחאות מאורגנות יותר ופחות. במהלך ההפגנות נעצרו עשרות מפגינים,…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

פרוקטול

אי ציות לתמרור עצור, כניסה לצומת שאינה פנויה, נהיגה בקלות ראש וגרימת תאונת דרכים בהתנהגות הגורמת נזק וחבלה – פסילה מותנית חודשיים לשנה וקנס 750 ש"ח בלבד

.
לקוחה של המשרד, אישה סופר נורמטיבית, נהגת מצוינת, היה לה יום רע, לצערה גרמה לתאונת דרכים עם נזק לא קטן לרכבים ואף נחבלה בעצמנה ופונתה באומבולנס לבית חולים. לאחר לימוד…

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן