מהי תקיפה בצוותא?

תקיפה, כל תקיפה היא אירוע מורכב. מצד אחד נמצא אדם שנפגע פיזית, בעוד שמן הצד השני עומד אדם פוגע, אך האם הוא אשם בלעדי?  העלילה מסתבכת כאשר אנו מגלים שהתקיפה נעשתה על ידי יותר משני אנשים, כלומר תקיפה בצוותא. זהו מצב החוק קובע נסיבות מחמירות ועונש בהתאם. אף בית המשפט רואה עבירה זאת בחומרה יתרה. אז איך מתמודדים עם תקיפה בצוותא ומה ההשלכות שלה ?

 

תקיפה מהי?

חוק העונשין של מדינת ישראל שנחקק ב1977 מתייחס לשאלה מהי תקיפה. החוק קובע כי התקפה היא הפעלת כוח ללא הסכמה של אחד הצדדים. הפרשנות לקביעה זאת טוענת שגם אם הושגה הסכמה תוך הפעלת כוח או תרמית, או אז נחשבת ההסכמה ככזאת אשר הושגה על ידי תקיפה. סעיף 378 לחוק העונשין מסביר זאת בדיוק. המצב כיום מכיר בכמה סוגים של עבירות תקיפה והחוק מכיר בכך, תקיפה בצוותא, תקיפה בנסיבות מחמירות ועוד. החוק גם קובע עונשי מאסר משמעותיים עבור הנאשמים בתקיפה, מה שמראה את חשיבות הנושא בעיניי המחוקק, עונש בגין תקיפה שלא השאירה נזק או צלקות יכולה להגיע עד שנתיים מאסר, בעוד שתקיפה המוגדרת תחת עבירות אלימות ומשאירה אצל המותקף נזק גופני, אזי יכול להגיע לעונש מאסר של שלוש שנים, זאת בהתאם לסעיף 380 לחוק העונשין. עוד מציין החוק שלתקיפה כנגד בן או בת משפחה, וכולל בתוך כך גם ידוע בציבור, או אז העונש עשוי להיות אף כפול.

 

עבירת תקיפה

כאשר אנו שומעים על עבירת תקיפה, עולה במוחנו המחשב שמדובר על מקרה בו התבצעה אקט פיזי אלים כלפי פלוני או אלמוני. אם זאת המשמעות של עבירת תקיפה הוא רחב הרבה יותר ולא מסתכם רק בהתנהגות אלימה של אדם אל חברו, אלא מדובר על מגוון רחב של עבירות אלימות שונות המתחילה באלימות שכולנו מכירים, אך החוט המחבר עובר דרך אלימות נגד עובדי ציבור, עבירות מין ועוד. החוק הפלילי מגדיר מספר מקרים של עבירות בהם מקובל שהמושג תקיפה הוא חלק מהותי מעצם עבירת העבירה. על מנת לנסות להסביר את המונח תקיפה, או עבירת תקיפה חשוב להסביר מהי בדיוק תקיפה ומהן עבירות התקיפה הידועות הקיימות בחוק הפלילי. חשוב להדגיש שההתמודדות עם עבירת תקיפה הן סיטואציה מורכבת וחשוב מאד לקבל ייעוץ לפני חקירה במשטרה, או במקרה שכבר נעצרתם יש לפנות מיידית לעורך דין פלילי היכול לסייע בסיטואציה מורכבת ויכול לסייע בהפחתת האישומים או שחרור בערבות ממעצר. עורך דין עומרי שטרן מתמחה בטיפול וליווי נאשמים בעבירות תקיפה.

 

תקיפה בצוותא

משהוסבר רעיון התקיפה והעונשים הקבועים בחוק עבורם, מוצא החוק דרך וחשיבות להבחין בין תקיפה של אדם אחד כלפי זולתו, לבין תקיפה המתרחשת על ידי יותר משני אנשים או אז נקודת ההשקפה של בית המשפט בנושא היא מחמירה ביותר ומעלה את רף הענישה עד לחמש שנות מאסר. הסעיף בחוק המתייחס לשאלת התקיפה בצוותא הוא סעיף 381 לחוק העונשין. החוק מתייחס למצב שבו התרחשה תקיפה בנסיבות מחמירות על ידי יותר משני אנשים, כתקיפה בצוותא אשר התוצאות והשלכות של תקיפה זאת היא חמורה ביותר בעיני המערכת המשפטית.  נקודה מעניינת היא בגישה הפרשנית בביטוי יותר משני אנשים, האם מדובר על שני אנשים כתקיפה בצוותא, או לחלופין תקיפה של שלושה אנשים, שהם יותר משנים.                                                          שאלה מעניינת העולה מעיקרון התקיפה בצוותא הוא רעיון התכנון המוקדם, האם הוא יכול להיות חלק מהתקיפה בצוותא.

 

הוגש נגדך כתב אישום בגין תקיפה בצוותא, מה עושים ?

במקרה והוגשה נגדך תלונה, הוגשה בקשה למעצר או במקרה הפחות טוב הוגש כתב אישום נגדך בגין תקיפה בצוותא, הדבר הראשון לעשות אותו הוא פניה לעורך דין פלילי על מנת ליווי בטיפול ההליך הפלילי המתנהל כנגדך ממש ברגעים אלו. בין אם אתה זקוק לייעוץ לפני חקירה במשטרה, או מתן עדות, אל תוותר על שירותיו של עו"ד. עורך דין עומרי שטרן מתמחה בליווי וטיפול בנאשמים בעבירות תקיפה בצוותא או תקיפה מכל סוג אחר. החשיבות של עבודת עורך הדין הפלילי היא משמעותית היות ויש חשיבות גדולה להכרת שלבי התהליך החל משלב החקירה הראשונית, דרך חקירה במשטרה ועד לשחרור בערבות ממעצר. התערבותו של עורך דין פלילי במצב כזה היכול לנהל את הדיון באופן מקצועי יכול להית ההבדל בין כך שאדם ימצא עצמו מאחורי סורג ובריח או יוכל להישאר בביתו עד תום ההליכים. זאת תוך שמירה על זכויות העצור על ידי מאבק מתמשך לטובת הלקוחות שלו.

 

התייחסות בית המשפט לתקיפה בצוותא

כפי שהבנו בית המשפט רואה באופן חמור תקיפה בצוותא גם לעומת תקיפות אחרות בנסיבות מחמירות. העובדה שההלכה הרווחת בבית המשפט היא שמקובלת ענישה כפולה מה שמאד ממחיש את חשיבותו של עבודת עורך הדין הפלילי המייצג את הנאשם. תפקידו של עורך הדין הוא בראש ובראשונה להפחית את האישומים כנגד הנאשם. בית המשפט יתקשה לקבל מצב של תקיפה בצוותא כתקיפה שהיא כדרך המקרה או מצב שבו הנאשמים לא היו מודעים לסיטואציה, זאת מהסיבה הפשוטה שמדובר על יותר מאדם אחד שביצע את העבירה. בית המשפט יצטרך לבדוק באופן מוחלט שהנאשמים בתקיפה בצוותא אכן היו מונעים מתכנון מקדים ולא פעלו בהתקף רגעי והאם ניתן לזהות תכנון מוקדם. תפקידו של בית המשפט הוא לקבוע בדיוק את אופי התקיפה.

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

מהי בעילה אסורה בהסכמה
  • משפט פלילי ·

מהי בעילה אסורה בהסכמה?

.
בעבירות מין ישנם מספר קטגוריות שונות של עבירות בהתאם לחומרת המעשים כפי שאלו הוגדרו בחוק העונשין. החוק הגדיר אלו מעשים נופלים תחת הקטגוריות השונות ומהו העונש שיוטל על עובר העבירה…
  • משפט פלילי ·

מה זה מעצר ימים?

.
מעצר ימים הוא הליך משפטי שבו אדם נעצר ומוחזק במשמורת המשטרה למשך תקופה מוגבלת, בדרך כלל עד 24 שעות, לפני הגשת כתב אישום. זהו כלי חשוב בידי רשויות אכיפת החוק…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן