מהי עבירה פלילית?

תחום המשפט בישראל נחלק לזה האזרחי ולזה הפלילי. המחוקק קבע כללי התנהגות שהפרתם תיחשב לעבירה פלילית על מנת לשמור על סדר ואורח החיים תקין של הפרטים בחברה. העבירות הפליליות מסווגות בחוק העונשין בשלוש דרגות חומרה, בהתאם לעונשים הקבועים בגינם וגם על כך נרחיב בהמשך המאמר. נעסוק במאפייני עבירה פלילית דרך דוגמאות לעבירות נפוצות כמו, עבירות סמים, גרימת מוות ברשלנות ועוד.

 

מהי עבירה פלילית

 

סיווג העבירה

עבירה מסוג חטא היא עבירה שנקבע לה עונש מרבי של פחות מ-3 חודשי מאסר. עבירה מסוג עוון היא עבירה שנקבע לה עונש מאסר מרבי העולה על 3 חודשים ושאינה עולה על 3 שנים. עבירה מסוג פשע היא עבירה שנקבע לה עונש מרבי של מאסר לתקופה של 3 שנים ויותר. לכלל הסוגים של עבירה פלילית נדרשים שני רכיבים מרכזיים, יסוד עובדתי ויסוד נפשי. על מנת להוכיח כי אדם עבר עבירה פלילית ספציפית, על התביעה להוכיח, הן את הרכיב העובדתי המותאם לאותה העבירה והן את הרכיב הנפשי של אותה העבירה. חשוב להבין כי היסוד העובדתי והנפשי משתנה בהתאם לכל עבירה וללא הוכחת קיומן של יסודות אלו לא ניתן יהיה להרשיע אדם בביצוע של אותה עבירה.

 

פעולות כנגד אדם או גוף

כל עבירה פלילית מסווגת בהתאם לרמות השונות בסדר הפלילי. המחוקק הגדיר חלוקה של עבירות פליליות לעבירות רכוש, עבירות שימוש וסחר בסמים, עבירות מין ואונס, רצח, עבירות תקיפה אלימה וכדומה. עבירות שנחשבות פליליות הן עבירות המתבצעות על ידי אדם כנגד אדם אחר, אנשים אחרים או גוף מסוים והן מעשים הפוגעים בסדר החברתי התקין.

 

עבירות סמים

בתחום של עבירות פליליות נפוצים גם עבירות הסמים. החוק מבדיל בין החזקת סמים למטרות מסחריות לבין החזקה למטרת צריכה עצמית. עבירת צריכה עצמית נחשבת עבירה פלילית קלה יותר והעונש המקסימלי יכול להגיע לעד שלש שנות מאסר ולקנס של אלפי שקלים. עבירת החזקה למטרות מסחריות הינה חמורה יותר והעונש המקסימלי בגינה הוא 20 שנות מאסר וחילוט נרחב, על כן מומלץ במיוחד לקבל ייעוץ וליווי מעורך דין עבירות סמים בעבירות מסוג זה

 

גרימת מוות ברשלנות

גרימת מוות ברשלנות היא עבירה פלילית אשר יכולה להיות מוגשת גם כנגד נהג שהיה מעורב בתאונת דרכים, בה היה הרוג או הרוגים. בעבירה זו מייחסים לנהג גדיעת חיי אדם, כאשר לא הייתה כוונה להרע מצדו של עובר העבירה. העבירה יכולה מבחינה משפטית, לכלול מגוון של התנהגויות לרבות התנהלות שגויה מצדו של הנהג במהלך הנהיגה ונהיגה מסוכנת.

 

עבירת שוחד

דוגמאות נפוצות של עבירות פליליות שפליליותן אינה ברורה לכל, הם לשון הרע, הימורים בלתי חוקיים,  הסתה לגזענות, זנות, שוחד ועוד. עבירת השוחד כוללות כל העברה של טובת הנאה או מענק כספי לעובד ציבור, במטרה לעודד אותו לבצע פעולות מסוימות גם אם הדבר לא נאמר במפורש בין הצדדים. חומרת מעשים אלו נובעת מפגיעתם בפעילות הדמוקרטית בטווח הרחוק. מעשי שוחד גורמים לניוון של המנגנונים השלטוניים וליעילותם ומובילים לפגיעה חמורה ביכולת של הציבור לבטוח בפקידות הממשלתית במנגנונים הדמוקרטים ובנבחרי הציבור.

 

עבירות הלבנת הון

גם הלבנת הון היא פעולה שתחשב בתחום של עבירות פליליות והמדינה דרך חקיקה, רשויות התביעה והערכאות השונות עושה רבות לצמצום התופעה. כיום הבנקים מחויבים לערוך בדיקת נאותות ללקוחות חדשים ולדווח באופן שוטף על העברות חשודות של כספים. דבר זה חושף רבים לאישומי עבירה פלילית של הלבנת הון גם כאשר המודעות לעבירה לא תמיד קיימת.

 

ליווי משפטי חיוני

לסיכום הנושא, במאמר זה עסקנו בהגדרה של עבירות פליליות וסיווגם, תוך מתן מספר דוגמאות לעבירות פליליות נפוצות. חשוב להבין כי מעשים רבים של אזרחים נורמטיביים יכולים להיות מוגדרים בתור עבירה פלילית וכאשר אדם מוזמן לחקירה או עומד למשפט בגין ביצוע עבירה פלילית עומדת לו הזכות לייצוג משפטי. כדאי להיות מלווה בעורך דין פלילי המתמחה בתחום דוגמת עורך דין עומרי שטרן.

 

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

  • משפט פלילי ·

מהי הלבנת הון?

.
  הלבנת הון היא מונח משפטי למעשה שבו אדם או ארגון מסויים משיגים סכום כסף נכבד כתוצאה מפעילות עבריינית, פעילות לא חוקית. במצב זה הגופים הללו מחזיקים בסכומי כסף שהם…
מהו מכתב יידוע לחשוד
  • משפט פלילי ·

מהו מכתב יידוע לחשוד

.
מכתב יידוע לחשוד הוא מכתב רשמי הנשלח על ידי רשויות אכיפת החוק לאדם החשוד בביצוע עבירה פלילית. המכתב מיידע את החשוד כי נפתח נגדו תיק פלילי, ומפרט מהן העבירות שבהן…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן