מהי גרימת מוות ברשלנות

לצערנו תאונות קורות כל הזמן, ולעיתים הן מובילות לתוצאות קטלניות ונוראיות. במקרים כאלה, יכול לעלות חשד בנוגע לגרימת מוות ברשלנות. אבל מה זה בעצם אומר, מה העונש על כך ואיך מוכיחים זאת? במאמר זה נספר לכם את כל מה שאתם צריכים לדעת על הנושא מהזווית המשפטית והחוקית.

 

מה זה גרימת מוות ברשלנות?

תחת עבירות המתה יש מספר עבירות פליליות, ביניהן גרימת מוות ברשלנות. מדובר בעבירה שבה מותו של אדם נגרם על ידי מעשה רשלני, פזיז או פסול של אדם אחר, שנעשה מבלי שהאדם היה מודע לכך שהמעשה יוביל למותו של אחר. גרימת מוות ברשלנות יכולה להתרחש עקב נסיבות שונות כגון תאונות דרכים, רשלנות רפואית, התנהגות פלילית או מכירת מוצרים בהם יש פגם. בהתאם לכך, בניט המשפחה של הנפטר רשאים לתבוע באמצעות עו"ד פלילי את הצד שאחראי על המוות  בגין גרימת מוות ברשלנות, כדי לתבוע את צדקתם ולקבל פיצוי על סבלם.

 

מבחן האדם הסביר

כדי להגדיר האם מקרה כלשהו הוא רשלנות או לא – הסוגייה נבחנת באמצעות  מבחן האדם הסביר. במבחן מחשבתי זה בעצם שואלים האם האדם הסביר, במקרה והיה נמצא באותה סיטואציה, היה מודע לרשלנות שעלולה להיגרם או לא? אם אדם סביר היה יכול להיות מודע לכך, הרי שמדובר ברשלנות לכל דבר, ועל הנאשם מוטלת האחריות למעשיו ועליו לשאת בהשלכותיהם. חלק מרכזי מתפקידו של עורך דין פלילי הינו להוכיח את האחריות הזו.

 

מה העונש שאפשר לתת על גרימת מוות ברשלנות?

גרימת מוות ברשלנות והעונש שנגזר על האדם שהוכח כי הוא אשם בעבירה זו, מטופלת תחת החוקים של עבירות אלימות. העונש המירבי הוא עונש מאסר של עד 3 שנים. עונש מאסר ניתן לאשמים בגרימת מוות ברשלנות גם אם אין להם רישום פלילי קודם. כדי לקבל עונש מופחת מזה שניתן, מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין פלילי, שיוכל לעזור בהגעה להסדר.

 

יש הבדל בין הריגה לבין גרימת מוות ברשלנות?

יש התוהים האם קיים הבדל בין עבירת הריגה לבין עבירת מוות ברשלנות. שתי אלו הן עבירות אלימות קשות שהתוצאה שלהן היא מוות של אדם אחר, אך בהחלט קיימים מספר הבדלים ביניהם. הריגה נמנית על קבוצת עבירות האלימות שמצריכה הוכחה של כוונה, אדישות או קלות דעת. לעומת זאת, בעבירת רשלנות צריך להוכיח רשלנות במעשה שנעשה בתום לב. בנוסף, על הריגה ניתן לקבל עד 20 שנות מאסר, לכן מבחינה משפטית ומבחינת עורך דין פלילי מדובר בהבדל משמעותי ובתיק שההתנהלות בו אחרת לגמרי.

 

מתי ניתן להאשים אדם על גרימת מוות ברשלנות?

יש מקרים שונים בהם ניתן לתבוע אדם על גרימת מוות ברשלנות, מבלי שהתכוון לעשות זאת ומבלי שהיה מודע להשלכות שעלולות להיווצר למעשים שלו.

הנה כמה דוגמאות:

  1. תאונות דרכים: קיימים מקרים בהם תאונות דרכים יכולות להיחשב מוות ברשלנות, לדוגמה אם אדם לא שם לב לאחר שחצה את הכביש לא במעבר חציה ודרס אותו.

 

  1. רשלנות רפואית: אם מנתח עשה טעות במהלך ניתוח שהובילה למותו של מטופל או אם התרחש אבחון שגוי של מחלה, או כל טעות רפואית אחרת – הרופאים או הגוף הרפואי עשויים להיתבע על רשלנות רפואית.

 

  1. תאונות עבודה: תאונות שמתרחשות בעבודה יכולות להתרחש עקב רשלנות, לדוגמה אם מעסיק לא נתן לעובד את אמצעי הבטיחות הנכונים או את ההכשרה המתאימה לעבודה.

 

  1. רשלנות בנכס: בעלי נכסים או מנהלים אשר הזניחו את התחזוקה של המבנה שלהם, עלולים להוביל לתנאים מסוכנים שעשויים להוביל לתאונות קטלניות.

 

  1. מוצרים פגומים: יצרנים או מוכרים שמכרו והפיצו מוצרים פגומים מבלי לדעת על כך, ואלו גרמו למוות של אדם – יכולים להיתבע על רשלנות באמצעות עורך דין פלילי.

 

פנייה לגורם משפטי

אם אתם נמצאים במצב בו אתם חושדים שקרוביכם נפטרו בעקבות רשלנות של גורם אחר, או שאתם עומדים להיחקר כי קיים חשד שאתם קשורים למוות ברשלנות של אדם מסוים – יש חשיבות גבוהה בפנייה אל עורך דין פלילי.

עו"ד פלילי יוכל לעזור לאסוף את כל הראיות, העדויות וההוכחות לכך שהמעשה התבצע או לא התבצע, ולבחון את החומרה שלו ואת השלכותיו. עורך דין יוכל להביא את האדם הנאשם לדין ולהשיג צדק אם אתם תובעים מישהו, או מנגד למזער את הנזק שעלול להיגרם לכם בעקבות האשמה שלכם או של קרוביכם בגרימת מוות ברשלנות. עבירות אלימות הם עניין רציני שצריך להתמחות בו, לכן חשוב להיעזר במומחה בתחום.

אם אתם נאשמים ואין לכם עו"ד פלילי מומחה ובעל ניסיון, אתם עלולים לעמוד בפני עונש כבד. עו"ד פלילי יוכל לסייע לכם לצמצם את ההשלכות המשפטיות, ולייצג אתכם מול כל הגופים הרלוונטיים.

 

לסיכום

גרימת מוות ברשלנות היא מבין עבירות אלימות שיכולה להוביל לעונש ומאסר. קיימים מספר מקרים שיכולים להיחשב כרשלנות, וחשוב להיעזר בשירותיו של עו"ד פלילי שיוכל לייצג אתכם בתיק ולעזור להגיע לתוצאות הרצויות.

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

  • משפט פלילי ·

מה ההגדרה לאינוס במרמה

.
על-פי הגדרתו בחוק העונשין של מדינת ישראל שבסעיף 345 (א)(2), אינוס במרמה הוא בעילת אישה בהסכמת האישה, שהושגה במרמה. (אי אמירת אמת, אמירת אמת חלקית, הטעיה, התחזות וכו') בייחס למיהות…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן