מהו תהליך סגירת תיק בהסדר מותנה?

בכל מקרה שבו נפתחת חקירה פלילית נגד חשוד, נפתח כנגדו תיק במשטרה. לאחר סיום החקירה ולאחר בחינת כלל הראיות, התביעה מחליטה אם יש בידה די ראיות להעמדה לדין ובהתאם לכך מחליטה אם להגיש כתב אישום כנגד החשוד או להתחיל בהליך סגירת התיק הפלילי. במאמר זה נדון בנושא של סגירת תיק בהסדר מותנה, באילו מקרים הדבר מתבצע ומה כולל התהליך המשפטי.

סגירת תיק בהסדר מותנה

סוגי העבירות והנסיבות

הסדר מותנה לסגירת תיק הוא הסכם בין התביעה לחשוד ובמסגרתו החשוד מודה בביצוע עבירה כנגד התחייבות של התביעה להימנע מהגשת כתב אישום בגין העבירה. החשוד מסכים לתנאים שנקבעו בהסכם. התביעה מוסמכת להסכים על תביעות הסדר מותנה בעבירות קלות ונפוצות יחסית.

 

בהתאם לנסיבות

שיקול הדעת לגבי סגירת תיק בהסדר מותנה מושפע מהתקיימותן של נסיבות מקלות, בין היתר בכל הנוגע לנסיבות הביצוע של העבירה, נסיבותיו האישיות של החשוד, מידת הנזק ותוצאות העבירה על הקורבנות. בכל הנוגע לחתימה על הסדר מותנה ניתן משקל מסוים לאופן התנהלותו של החשוד בעבירה לאחר ביצוע העבירה.

 

קניית סיכון

התהליך של סגירת תיק בהסדר מעניק הזדמנות לחשוד להימנע מראש מהסיכון של הליך פלילי בבית משפט על אי הוודאות הנלווית לכך, בכל הנוגע לענישה ולפגיעה בשמו ובדימויו של החשוד, במקרה של הרשעה. עבור התביעה, סגירת תיק בהסדר מאפשרת להטיל על החשוד סנקציות משפטיות ללא הגשת כתב אישום בהליך פלילי בבית משפט על כל הזמן והמאמץ שיידרש לשם ניהול ההליך.

 

שמירה על פרטיות

לאחר החתימה על הסדר מותנה משטרה או רשויות התביעה האחרות הוא מפורסם באתר האינטרנט שלהם ללא פרטיו של נפגע העבירה או של החשוד. מטרת  הליך הסדר מותנה הוא לתת לנאשם הזדמנות להימנע מהכתם המלווה להרשעה, תוך קבלת תוצאה מידתית מבחינה ציבורית ושיפוטית.

 

תנאי סף

המחוקק קבע תנאי סף שונים בהם יש לעמוד בעת עריכת הסדר מותנה משטרה עם חשודים. תנאי ראשון הוא שבעבור המעשים שבוצעו, התובע יהיה סבור כי העונש המתאים אינו כולל מאסר בפועל. תנאי שני הוא שלחשוד לא יהיה עבר פלילי בחמש השנים שקדמו לביצוע העבירה.  תנאי שלישי הוא שלא יהיו הליכים נוספים המתנהלים כנגדו בגין עבירות נוספות.

 

התנהלות לקראת הסדר מותנה

בכל הנוגע לנושא של תביעות הסדר מותנה יש חשיבות גדולה לאופן ההתנהלות לקראת ההגעה להסדר. חשוב מאד שהעורך דין של החשוד יקבל את כלל חומר החקירה וטיוטת כתב האישום, על מנת שהוא יוכל להעריך את טיבן של הראיות ולדעת מול אילו עובדות ואישומים עומד הלקוח שלו ומה הסיכוי הסביר להרשעה.

 

תנאים נלווים להסדר מותנה

במסגרת תהליך הסדר מותנה ניתן להתנות על החשוד עמידה בתשלום קנס לאוצר המדינה, חתימה על התחייבות להימנע מביצוע עבירה עתידית, תשלום פיצויי לנפגע העבירה, שילוב בתכנית שיקום, ביצוע עבודות לטובת הציבור ונקיטת פעולות אחרות לתיקון הנזק שנגרם עקב העבירה.

פעולות תיקון במסגרת הסדר מותנה עשויות לכלול כתיבת מכתב התנצלות לנפגע או השבת הרכוש שנלקח, התחייבות לא להיות בקשר עם הקורבן, התפטרות ממקום התעסוקה בו נעשתה העבירה, הפקדת הנשק האישי, פסילת רישיון נהיגה ועוד. התנאים שיוסכם כלפיהם בהסדר מותנה צריכים להתבסס על העקרונות המנחים את בתי המשפט בעת גזירת עונש על נאשמים.

 

ליווי משפטי

עורך דין פלילי מקצועי ומנוסה צריך לבחון את חומר הראיות ולהבין אם סגירת תיק בהסדר מותנה הינה האסטרטגיה המשפטית הנכונה לתיק. הדבר תלוי בשאלה אם יש די בראיות על מנת להצדיק העמדה לדין או שמא ניתן יהיה להגיע לתוצאה המשפטית של סגירת התיק באחת מעילות הסגירה האחרות. לעיתים ניתן יהיה במקום הסדר מותנה להביא לסגירה עקב חוסר אשמה.

 

סיכום תהליך הסדר מותנה

לסיכום הנושא, במאמר זה דנו בנושא של הסדר מותנה ומאפייניו. כפי שציינו, סגירת התיק כך מביאה למצב בו החשוד יסיים את עניינו וייטול אחריות על מעשה העבירה מבלי שיידרש לנהל הליך משפטי בבית המשפט וללא הכתם של הרשעה פלילית. התהליך מאפשר לחסוך מרשויות החוק הליכים משפטיים יקרים מבחינת משאבים של זמן וכסף הנלווים למשפט עצמו.

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

  • משפט פלילי ·

מה הענישה על עבירות נשק?

.
עבירות נשק נחשבות לעבירות חמורות במיוחד בשל הסכנה הנובעת מהן לשלום הציבור ולביטחונו. מי שהורשע בעבירות נשק צפוי לעונשי מאסר בהתאם לחומרת העבירה וכפי שנפרט בהמשך המאמר. המחוקק הבדיל בין…
מהי גרימת מוות ברשלנות
  • משפט פלילי ·

מהי גרימת מוות ברשלנות

.
לצערנו תאונות קורות כל הזמן, ולעיתים הן מובילות לתוצאות קטלניות ונוראיות. במקרים כאלה, יכול לעלות חשד בנוגע לגרימת מוות ברשלנות. אבל מה זה בעצם אומר, מה העונש על כך ואיך…
חיפוש בלתי חוקי מהו?
  • משפט פלילי ·

חיפוש בלתי חוקי מהו?

.
לפי חוק סדר הדין הפלילי חיפוש ניתן לערוך על אדם וברכושו רק כאשר ישנו "יסוד סביר לחשד" שנעברה עבירה. רוב הציבור סבור כי אם שוטר ניגש בבקשה לבצע חיפוש באופן…
סם מסוכן
  • משפט פלילי ·

מה נחשב סם מסוכן?

.
עבירות סמים הן מהעבירות הפליליות נפוצות עבורן מוגשים כתבי אישום בישראל כיום.  עבירות אלו כוללות עבירות בדרגות חומרה שונות והענישה בגין כל עבירה משתנה בהתאם למיקום העבירה בתוך כל קטגוריה…
  • משפט פלילי ·

מהן עבירות רכוש?

.
עבירות רכוש כוללות מגוון פעולות ומעשים שמטרתם הינה לפגוע ברכושו של אדם אחר או לחילופין לפגוע ביכולת של האדם לממש את זכויותיו החוקיות ברכושו. במרבית המקרים עבירות רכוש לבדן אינן…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן