סגירת תיק בהסדר מותנה

חוק סדר הדין הפלילי הוציא תיקון לחוק (תיקון מספר 66) בשנת תשע"ב – 2012 (בפועל התחילו ליישמו בשנת 2013).

מה זה הסדר מותנה?

הסדר מותנה הוא הליך מקל שמתבצע בין הנאשם לבין התביעה ללא מעורבותו של בית משפט. ההליך מתבצע כך שנגד הנאשם לא יוגש כתב אישום, התיק נגדו ייסגר, ולא יוותר לו רישום פלילי. בתמורה לכך הנאשם יאלץ להודות באישומים נגדו. בהסדר מותנה העונשים הם קלים יותר, דוגמה לעונש שיכול להתקבל בהסדר מותנה הוא קנס.
מטרת ההסדר המותנה היא להימנע מהליך פלילי בבתי המשפט.
ההסדר המותנה מקל רבות על מערכת המשפט אך גם על הנאשמים.
בעבר נאשמים שביצעו עבירות היו מקבלים עונשים חמורים בנוסף לרישום הפלילי, כיום לא כך הדבר.

מתי אפשר להשתמש בהסדר מותנה?

החשוד מודה בביצוע העבירה.
העבירה שהחשוד ביצעה היא עברה מסוג חטא או עוון.

במדינת ישראל ישנם 3 סוגי עבירות: חטא, עוון ופשע.

חטא – עבירה שעונשה עד 3 חודשי מאסר. עוון – עבירה שעונשה מ-3 חודשים מאסר עד 3 שנות מאסר. ופשע – עבירה שעונשה למעלה מ-3 שנות מאסר.
לחשוד אין רישום פלילי או תיקים הממתינים לבירור דין בחמשת השנים האחרונות, מלבד ההליך של ההסדר המותנה.
לא מדובר על עונש שיגיע לכדי מאסר בפועל.

בזכות ההסדר המותנה, כל אדם מן השורה שעבר עבירה הנחשבת לקלה בעיניי החוק יוכל להשתלב בחזרה בחברה ללא כתב אישום או מאסר בפועל.
בנוסף לעזרה וההקלה שההסדר המותנה מספק לחשודים, ההסדר המותנה מקל גם על מערכת המשפט וכל ערכאותיה. מכיוון שההסדר נעשה בין הנאשם לתביעה ללא התערבותה של מערכת המשפט, במערכת המשפט מתפנה זמן שמוקדש לדברים חשובים יותר מעבירות קלות יחסית כמו חטא או עוון.
ולמרות זאת, לאדם הפשוט אין את הידע הדרוש מעולם החוק והמשפט ולכן קיים צורך להתייעץ עם עורך דין פלילי. כל לקוח מגיע עם הסיפור שלו ותפקיד העו"ד הוא להתעמק ולהתמקד בכל מקרה ומקרה, לתת את הייעוץ הנכון והכלים המתאימים לכל אדם.
ההסדר המותנה הוא כלי לטובת הנאשם ולכן יש להשתמש בו בתבונה ולתת לעורך דין פלילי עומרי שטרן להילחם בשבילך ולמענך.

דוגמאות לעבירות חטא או עוון שניתן להשתמש בהסדר מותנה
התנהגות פרועה במקום ציבורי, מעשה פזיזות ורשלנות,  עידוד קטין לצרוך אלכוהול, איומים, גניבה, תקיפה, הונאה, זיוף, מעשה מגונה, חדירה למחשב , מרמה והפרת אמונים וכדומה.

יתרונות ההסדר המותנה

עונש קל יחסית – לרוב העונש שינתן לנאשם יסתיים בקנס ולכל היותר עונש של שעות לטובת הציבור.
היעדר רישום פלילי – מטרת ההסדר המותנה היא אמנם לקצר הליכים משפטיים אלא שבזכות ההסדר המותנה לא נותר רישום פלילי בעקבות ביצוע העבירה. האדם יוכל לחזור לחיו ללא כתם שילווה אותו במשך השנים קדימה.

ההסדר המותנה הוא כלי שבעצם עוזר לנאשם אך המדינה יכולה מצידה לבצע הבחנה לא נכונה ולפעמים אף להפנות להסדר מותנה תיקים שבהם אין סיכוי סביר להרשעה ולכן ישנו צורך בעורך דין פלילי מקצועי שיעמוד לצידך וידאג לך.
מומלץ מאוד כי החתימה על ההסדר המותנה תתבצע רק בליווי עורך דין פלילי, מכיוון שיש לקרוא בצורה מעמיקה את כל הכתוב בטיוטת כתב האישום ולבחון את חומר החקירה.

בכל מקרה של עבירה פלילית קלה כחמורה יש צורך להתייעץ עם עורך דין פלילי פרטי שמכיר את החוק על בוריו וידע לסייע ללקוח בצורה הטובה ביותר והמקצועית ביותר.
רק באמצעות עו"ד פלילי יהיה אפשר לסייע לחשוד ולאפשר לו מימוש מקסימלי של זכויותיו.  עורך דין עומרי שטרן הוא עו"ד פלילי מומחה שבקיא בכל תחום העולם הפלילי בכלל ובהסדר המותנה בפרט.

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

תחומים נוספים שאולי יעניינו אותך

ייעוץ לפני חקירה במשטרה

.
ייעוץ לפני חקירה במשטרה   חקירה משטרתית חקירה בתחנת המשטרה זאת אינה חוויה פשוטה וברוב המקרים היא מלווה בחששות וברגשות פחד, ולמרות זאת, התופעה של חקירה במשטרה היא תופעה שכיחה.…

שחרור ממעצר בערובה ותנאים מגבילים

.
  שחרור ממעצר בערובה ותנאים מגבילים   מעצר של אדם בישראל מעצרו של אדם פוגעת בזכותו לחירות ולכן החוק בישראל מבהיר מתי ניתן לעצור אדם ואלה הם הקריטריונים לכך: ישנו…

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

המלצות להערכות למחאה מאורגנת
  • כללי ·

המלצות כיצד להערך למחאה מאורגנת

.
בשבועות האחרונים לאור המשבר העמוק שיצרה ההתמודדות עם נגיף הקורונה והחלטות הממשלה על סגירת עסקים רבים קמו להן מספר רב של מחאות מאורגנות יותר ופחות. במהלך ההפגנות נעצרו עשרות מפגינים,…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

פרוקטול

אי ציות לתמרור עצור, כניסה לצומת שאינה פנויה, נהיגה בקלות ראש וגרימת תאונת דרכים בהתנהגות הגורמת נזק וחבלה – פסילה מותנית חודשיים לשנה וקנס 750 ש"ח בלבד

.
לקוחה של המשרד, אישה סופר נורמטיבית, נהגת מצוינת, היה לה יום רע, לצערה גרמה לתאונת דרכים עם נזק לא קטן לרכבים ואף נחבלה בעצמנה ופונתה באומבולנס לבית חולים. לאחר לימוד…

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן