מהו צו הרחקה

צווי הרחקה הם אמצעים משפטיים שמטרתם להגן על נפגעי עבירה מפני פגיעה נוספת. החוק בישראל מאפשר לבתי המשפט ולמשטרה להוציא צווי הרחקה נגד אדם שביצע מעשה אלימות או עבירות מין כלפי בן משפחה או בן זוג. צו הרחקה מונע מהאדם להתקרב למתלונן – למרחק ולתקופה שנקבעו בצו. הפרת צו הרחקה מהווה עבירה פלילית שעונשה מאסר. צווי הרחקה נועדו למנוע הישנות עבירות אלימות או מין ולאפשר לנפגעי העבירה להרגיש בטוחים. במאמר זה נתייחס לצווי הרחקה ואופן הפעלתם

 

מהו צו הרחקה

צו הרחקה הוא צו משפטי האוסר על אדם להתקרב לאדם אחר או למקום מסוים. צווי הרחקה ניתנים בדרך כלל כאשר יש חשש ממשי לפגיעה חוזרת בנפגע העבירה, למשל בעבירות אלימות במשפחה או עבירות מין. הצו קובע מרחק מינימלי שעל האדם לשמור ממי שהגיש את הבקשה לצו ההרחקה. עורך דין פלילי כמו עו"ד עומרי שטרן מייצג נפגעי עבירה ומסייע להם להגיש בקשה לצו הרחקה.

 

עילות למתן צו הרחקה 

קיימות שתי עילות עיקריות למתן צו הרחקה בישראל:

1. הרשעה בעבירת אלימות או מין

במקרה שבו אדם הורשע בפלילים על עבירות אלימות או עבירות מין כלפי בן משפחה או בן זוג, בית המשפט מוסמך לתת נגדו צו הרחקה. מטרת הצו להגן על הנפגע מפני פגיעה חוזרת מצד האדם שביצע כלפיו בעבר את העבירה הפלילית. במקרים כאלה צו ההרחקה יכול להינתן גם אם אין הוכחה ספציפית לכוונת האדם המורשע לפגוע שוב בנפגע העבירה, שכן עצם ההרשעה מהווה אינדיקציה למסוכנותו.

2. חשש ממשי לפגיעה עתידית

גם ללא הרשעה בעבירה פלילית, ניתן לבקש צו הרחקה משטרתי, בסיועו של עו"ד פלילי כמו עורך דין עומרי שטרן. על אחת כמה וכמה הדבר מתבקש אם יש חשש סביר שאדם בעל רקע של עבירות אלימות או עבירות מין עלול לפגוע שוב במתלונן או במקרים אחרים. ניתן לתת כדוגמה מקרה של עבירות אלימות במשפחה כאשר המשטרה קיבלה תלונות חוזרות ונשנות אך טרם הוגש כתב אישום. כדי לקבל צו הרחקה מספיק שקיים חשש ממשי לפגיעה עתידית, גם אם אין הוכחות מוחלטות. המשטרה רשאית לתת צו הרחקה מנהלי ל-3 חודשים, כדי להגן מיידית על המתלונן מפני נזק נוסף העלול להיגרם לו.

 

ההליך לקבלת צו הרחקה

תהליך קבלת צו הרחקה כולל מספר שלבים:

 

הגשת בקשה לצו הרחקה

בקשה לצו הרחקה מוגשת לבית משפט או לתחנת משטרה. יש לפרט בבקשה את זהות המבקש והאדם שממנו מבוקשת ההרחקה, את הנסיבות שהובילו לבקשה ואת העובדות התומכות בחשש לפגיעה נוספת. בעת ייצוג נפגעי עבירה, כדאי לצרף לבקשה מסמכים רלוונטיים כגון תלונות למשטרה, פסק דין וכדומה באמצעות עורך דין פלילי. לאחר הגשת הבקשה, תישקל הענייניות שבה וייערך דיון בנוכחות הצדדים.

 

שמיעת הנפגע והמשיב

לאחר הגשת הבקשה לצו הרחקה, מזמנים בית המשפט או המשטרה את הנפגע והמשיב לדיון בנוכחותם. בדיון נשמעות טענות שני הצדדים בנוגע לבקשה. הנפגע מפרט את האירועים שהובילו לבקשה ואת חששותיו מפגיעה נוספת. המשיב מגיב ומביע את עמדתו בנוגע לטענות בסיוע עו"ד פלילי המשמש כנציגו בדיון. על בית המשפט לשקול את מהימנות העדויות, ולהחליט האם יש יסוד סביר לחשש מפגיעה חוזרת המצדיק מתן צו הרחקה.

 

מתן צו הרחקה 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, אם בית המשפט שוכנע כי קיים חשש ממשי לפגיעה נוספת של המשיב במבקש הצו, יינתן צו הרחקה. בצו יפורטו זהות הצדדים, האיסור על המשיב להתקרב למבקש במרחק מסוים לתקופת זמן קצובה, וכן אזהרה כי הפרת הצו מהווה עבירה פלילית. משטרת ישראל ממונה על אכיפת צווי ההרחקה. המבקש יקבל העתק מהצו, ועליו לדווח למשטרה אם המשיב מפר אותו.

 

תוקף צו ההרחקה והפרתו 

צווי הרחקה ניתנים לתקופה קצובה שנקבעת על ידי בית המשפט או המשטרה בהתאם לנסיבות המקרה. התקופה יכולה לנוע בין מספר חודשים ועד מקסימום שלוש שנים. ניתן להאריך את תוקף צו ההרחקה אם מתקיימות נסיבות המצדיקות זאת. כל עוד צו ההרחקה בתוקף, אסור לאדם נגדו הוצא הצו, להתקרב למבקש הצו או למקומות שצוינו בצו. הפרת צו הרחקה מהווה עבירה פלילית, שעונשה עד שנת מאסר. על כן, חשוב שהמשטרה תאכוף את צווי ההרחקה שניתנו, תעצור ותאשים פלילית כל מי שמפר אותם.

 

צווי הגנה לקטינים

צווי הרחקה יכולים לשמש גם כצווי הגנה עבור קטינים שנפגעו מעבירות אלימות או עבירות מין. לדוגמה, ניתן להוציא צו הרחקה נגד הורה או קרוב משפחה שביצע עבירות אלימות בקטין. עו"ד פלילי המתמחה בייצוג נפגעי עבירה יכול לסייע להורים להגיש בקשה לצו הרחקת הורה אלים מהבית, על מנת להגן על שלום הקטינים. צווי הגנה לקטינים חיוניים על מנת למנוע פגיעה חוזרת בילדים ולאפשר להם סביבה בטוחה.

 

יעוץ משפטי למבקשי צו הרחקה

מומלץ להיוועץ עם משרד עורכי דין פלילי בטרם הגשת בקשה לצו הרחקה. עו"ד פלילי יכול להעריך האם יש עילה מספקת לבקשה, וללוות את התהליך המשפטי עד לקבלת צו ההרחקה. כמו כן, בעת ייצוג נפגעי עבירה, עורך דין פלילי יכול לייצג מבקשי צווי הרחקה בדיונים בבית המשפט או במשטרה. ייצוג משפטי מקצועי עשוי להגדיל את הסיכויים לקבל את צו ההרחקה המבוקש.

 

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

עבירת החזקת סכין
  • משפט פלילי ·

עבירת החזקת סכין

.
החזקת סכין או אגרופן ללא סיבה כשרה, על פי סעיף 186 לחוק העונשין, הינה מעשה פלילי ואין הכרח שהמחזיק בסכין יגרום לנזק כדי שתהייה מוגדרת ההחזקה כעבירה. עבירה זו הינה…
מהן עבירות צווארון לבן?
  • משפט פלילי ·

מהן עבירות צווארון לבן?

.
המונח צווארון לבן החל כמונח המייצג תופעה חברתית חדשה, עליית מקצועות המשרד השונות, אם זאת מהר מאד האנשים שעבדו במשרדים החלו גם הם לבצע פעולות בלתי חוקיות הנובעות מתוקף תפקידם,…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן