ייצוג נפגעי עבירה – המדריך המלא

נפגעי עבירה היו מופלים לרעה שלא במתכוון על ידי החוק עד שנת 2001. בשנה זאת חוקקה הכנסת את החוק לנפגעי עבירה שבא להסדיר את מעמדם של מי שנפגעו בשל עבירה פלילית. אולם, גם היום עדיין יש לא מעט לאקונות בחוק (חסר בדין) וחשוב מאד לדעת כיצד להתמודד איתן.

מהו חוק נפגעי עבירה

החוק לנפגעי עבירה הוא חוק הנועד להסדיר את הסעד או הפיצוי לו זכאים מי שנפגעו בעל כורכם מפעילות פלילית שאין להם קשר אליה. החוק בא לתת מענה למי שלמעשה נפגע אך איננו צד במעמד המשפטי של הדיון הפלילי. לדוגמה: אדם שרף את חנותו של אדם אחר על רקע פלילי וכתוצאה מכך נגרם נזק לחנות סמוכה. עולה השאלה מי יפצה את בעל החנות? וכאן בדיוק נכנס החוק לנפגעי עבירה שחוקקה הכנסת בשנת 2001  אשר בא לתת מענה למי שנפגע עקב כך.

העילה ההיסטורית לקיום החוק לנפגעי עבירה

נושא הסדרת נפגעי עבירה הוא רעיון יחסית חדש ברעיון המשפטי המקובל והמוכר לנו היום. עד לפני כמאתיים שנים לערך כל פגיעה בגופו או רכושו של אדם על ידי גורם פלילי היה נידון בבית המשפט כדיון בעל שני צדדים – הפוגע והנפגע, כאשר המדינה או הריבון לא היו מעורבים בעניין. התפתחות המשפט המודרני ותפיסת החוק הביאו את המחוקק למסקנה שבעצם קיומם של פעולות הנחשבות לפליליות גורמות לפגיעה בסדר הציבורי. לכן, מסיבה זאת מי שתובע את הפושע היא המדינה ולא מי שנפגע. כתוצאה מכך, נוצר מצב שבו למי שנפגע מהעבירה עצמה אין מעמד משפטי ברור הזכאי לפיצוי. לפיכך, החוק לנפגעי עבירה בא לתת מענה ללאקונה משפטית זאת.

מהן הזכויות הקיימות לנפגעי עבירה

החוק מעניק מספר לא מבוטל של זכויות עבור נפגעי העבירה, אם זאת חשוב להדגיש שמומלץ מאד להיעזר בשירותיו של עורך דין פלילי לטובת ייצוג נפגעי עבירה.

 • הזכות לחיסיון – פרטיו האישיים של נפגע עבירה נשארים חסויים במשך ההליך
 • זכות להגנה פיסית – הנפגע והן הקרובים לו, ככל שנדרש, זכאים להגנה המסופקת על ידי המדינה, זאת בשל ההבנה שגם לאחר ביצוע העבירה, עדין עלולה להישקף סכנה למי שנפגע על בסיס של נקמה.
 • זכות הבעת העמדה – נפגע העבירה רשאי על פי החוק להביע את עמדתו במהלך ההליך הפלילי ביחס לנאשם, אשר נגדו מתנהלת התביעה. כמו כן, במקרים של נפגעי מין או אלימות ניתן לדרוש גם התנגדות לשחרור ממעצר או מאסר מוקדם.
 • זכות לקבלת מידע – לאדם אשר התלונן והוביל לפתיחת התיק יש את הזכות לדרוש ולקבל את המידע לגבי התנהלות ההליך ובאיזה שלב הוא נמצא. כמו כן הוא רשאי לדעת האם מתקיימים בו שינויים מהותיים, וכן האם הנאשם צפוי להשתחרר ממעצר אם יש כזה.
 • זכות הגשת הערעור – נפגע עבירה יכול להגיש ערעור על סגירת התיק של הפוגע בו תוך שישים יום.

בכל מקרה פעולות אלו על אף שניתנות בדין, מתבצעות על ידי עורך דין המתמחה בייצוג נפגעי עבירה, משרד עורך דין עומרי שטרן יעמיד בפניכם את סל השירותים הנדרשים בכל התהליך.

מי מייצג נפגעי עבירה ?    

ייצוג נפגע העבירה הינו חלק חשוב ומהותי בהתנהלות של ההליך. נפגעי עבירה הם לרוב לא אנשים המעורים בחוק ובאפשרויות הסעד והזכויות להן זכאי מי שמוגדר כנפגע עבירה. לכן יש חשיבות גדולה בהתייעצות ובליווי של איש מקצוע בכל הקשור להליך הייצוג של נפגעי עבירה. אין משמעות אמיתית למיקומו של ההליך, יכול למשל עורך דין פלילי בירושלים או עורך דין פלילי ממודיעין לייצג נאשם בכל ערכאה בארץ. החשוב הוא להיעזר בשירותים המקצועיים.

ייצוג מסודר של נפגע עבירה יוכל להבטיח כמה עקרונות מהותיים.

 • עשיית דין צדק – עורך הדין יבטיח את ייצוגו של נפגע העבירה וידאג לאינטרסים שלו.
 • ייצוג הולם – עורך דין המתמחה בייצוג נפגעי עבירה, יבטיח את הייצוג ההולם של הנפגע בתיק.
 • מקצועיות – לעיתים ייצוג לא מספיק, נדרשת גם מקצועיות ללא פשרות. עורך דין עומרי שטרן יהיה שם בשבילכם.

מדוע חשוב ייצוג לנפגעי עבירה?   

חשיבות הייצוג של מי שמוגדר כנפגע עבירה היא בעלת חשיבות קריטית להצלחת השגת הסעד, הזכויות והפיצויים אשר מבקשים לעצמם נפגעי העבירה. לכן קיימות מספר עילות המחדדות את הצורך בליווי משפטי הולם לנפגעי העבירה.

 • החוק עדיין לא גובש סופית – החוק אמנם בן עשרים שנים, אך הוא נחשב צעיר במושגי משפט ועדיין יש סביבו נושאים כאלו ואחרים היכולים להוות תקדים זה או אחר בשל העובדה שלא כל הכתוב בחוק הגיע לכדי מימוש סופי בבית המשפט ולא תמיד יש הלכה ברורה בכל נושא.
 • אין מקרה דומה למשנהו – מכיוון שכל מקרה הוא לגופו, ויש בו מערכת סבוכה של נושאים ורבדים אשר לא נהירים למי שאינם עורכי דין או משפטנים מהתחום, יש חשיבות לליווי המקצועי של עורך דין.
 • ליווי אישי – עור הדין יש לו את הכלים ללוות ולהסביר לנפגע כל שלב בתהליך ולייעץ לו כיצד לנהוג, זאת מכיוון שרובנו לא בקיאים בהלכות במשפט הפלילי והדקויות שבו.
 • הנפגע כצד שלישי – פעמים רבות נתפס נפגע העבירה בידי התובעת, קרי המדינה, מכשיר להפללת הנאשם, ולא כמי שזקוק לסעד. כאן בא לידי ביטוי ביתר שאת חשיבותו של עורך הדין בתפקידו להגן על נפגע העבירה.

סיכום

מצבם של נפגעי העבירה הוא בעייתי מלכתחילה, הם נקלעו לסיטואציה שלא בטובתם, הם גם נפגעו ויש להם צורך בפיצוי או לעיתים הגנה ממשית בשל חשש לחייהם, והם אינם חלק מהליך התביעה, לכן חשוב שעורך דין פלילי מקצועי ומיומן יידע לעמוד על זכויותיהם הקבועות בחוק המגיעות להם.

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

הליך מעצר ושחרור ממעצר
 • משפט פלילי ·

הליך מעצר ושחרור ממעצר

.
מה הוא מעצר ובאילו תנאים ניתן לעשות בו שימוש? מעצר הינו שלילת חירותו של אדם לפרק זמן מסויים. שוטר מוסמך לעצור חשוד רק בהתקיים תנאים שבחוק: קיומה של סכנה לביטחון…
 • משפט פלילי ·

סגירת תיק בהסדר

.
בשנת 2013 תוקן חוק סדר הדין הפלילי. התיקון אפשר סגירת תיק פלילי, במסגרת הסדר מותנה. בטרם החוק, על רשויות התביעה היה להחליט האם לסגור את התיק או להגיש כתב אישום.…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן