מה העונש על גידול ביתי של סמים?

כאשר מדובר על גידול ביתי של סמים בישראל כמעט תמיד מדובר על שתילי קנאביס. במרבית המקרים מדובר על גידול של הסם בתוך תחומי הבית, בין אם בעציצים בגינה או במרפסת ובין אם בארון גידול ייעודי. כפי שכל עורך דין עבירות סמים יודע עבירת גידול סמים היא עבירה חמורה והעונש המקסימלי בגין עבירה זו יכול להגיע ל- 20 שנות מאסר.

 

 

 

לא נמדד בכמויות

עבירת הגידול אינה נמדדת בכמויות מדויקות בדומה לעבירת ההחזקה. מבחינה חוקית עבירת הגידול חלה ברגע שנזרע זרע והוא נבט בין אם מדובר על שתיל יחיד ובין אם על עשרות שתילים.  למרות שהמחוקק לא הבדיל בין גידול לשימוש עצמי ובין גידול למטרות מסחריות וכל סוג של גידול מהווה עבירה, כאשר הנושא מגיע לפתחה של התביעה או של בית המשפט ההבחנה מתקיימת.

 

החזקת כלים לגידול או ייצור

בהתאם לסעיף 10 בפקודת הסמים עצם החזקת כלים להכנת סם מהווה עבירה בפני עצמה ולמרות שניתן לגדל עגבניות באותם הכלים שבהם מגדלים קנאביס, החזקת ציוד גינון ייחודי המשמש לגידול קנאביס כגון מנורות הולגן, מערכות סירקולציה וחומרי דישון מהווים עבירה העומדת בפני עצמה והעונש המקסימלי בגינה עשוי להגיע ל-20 שנות מאסר.

 

השיקולים אם להגיש כתב אישום

בנובמבר 2017 יצאה הנחיה משטרתית חדשה לתובעים בתביעה המשטרתית בכל הנוגע לגידול סמים על מנת להבחין בין גידול ביתי לצרכים אישיים לבין גידול לצרכים מסחריים. על פי ההנחיה יש להגיש כתב אישום בגין העבירה החמורה של גידול סם רק כאשר מדובר בכמות שתילים שמהווה אינדיקציה לכוונה להפצה ולא לשימוש אישי.

התובעים נדרשים לבחון אם התקיים תכנון מצדו של המגדל לביצוע העבירה וכל שנערך תכנון נרחב יותר לביצוע העבירה למשל, שכירת דירה מיוחדת לצורך הגידול, רכישת אמצעי גינון יקרים לצורך הגידול וכן הלאה כך על התובע יידרש להגיש כתב אישום בגין ביצוע עבירה זו.

על התובע גם לבחון את היקף האמצעים בהם נעשה שימוש לביצוע העבירה ואת עברו הפלילי של מבצעה העבירה וככל שנעשה שימוש ביותר אמצעים לגידול וכן מעברו של האדם ככל שמתברר שיש כאן כוונת סחר כך תגבר הנטייה להגשת כתב אישום כנגד המגדל.

 

גידול לשימוש עצמי

כאשר ברור מבחינת הפקטורים שציינו כי הנאשם גידל את הקנאביס לשימוש עצמי בלבד התביעה המשטרתית אמורה להגיש כנגדו כתב אישום בגין החזקת סם לשימוש עצמי ולא בגין עבירה של ייצור וגידול סמים.

בעוד העונש על גידול וייצור סם עשוי להגיע לעד 20 שנות מאסר, העונש על שימוש עצמי עומד לכל היותר על 3 שנות מאסר ובמרבית המקרים הרשעה תסתיים בקנס ואפילו באי הרשעה במידה והנאשם עומד בקריטריונים שנקבעו לכך.

 

מעצר עד תום ההליכים בעבירות גידול סם

מי שנתפס כשהוא עובר עבירת גידול סמים בכמויות גדולות לרוב התביעה תדרוש מעצר עד תום ההליכים כנגדו. עורך דין פלילי המייצג את החשוד עשוי לבקש חלופת מעצר. בית המשפט עשוי להורות כי טרם שהוא ישקול שחרור לחלופת מעצר לקבל תסקיר של שירות המבחן לגבי מסוכנותו של הנאשם ובהתאם לממצאי התסקיר לקבוע אם ניתן להורות על חלופת מעצר בית.

 

 מגמות בפסיקה בעבירת גידול סמים

כפי שמציין עורך דין עבירות סמים עומרי שטרן החוק היבש קובע עונש חמור בגין עבירה זו ועד 20 שנות מאסר. החוק אינו מתייחס לנסיבות הגידול ואם מדובר על לצורך של מסחר או לצורך של שימוש עצמי. הדבר הוביל לכך שההבחנות לגבי כמות הסם שנתפס, מספר העציצים ומשקל הסם באו לידי ביטוי בהליכים השיפוטיים.

בכל הנוגע לעונש בגין עבירות סמים מסוג גידול או סחר בסמים בתי המשפט דנים בין היתר אם מדובר בעציצים בוגרים עם תפרחת או שתילים קטנים וניתן למצוא בנושא פסיקה מגוונת בין בתי המשפט השונים והיעדר אחידות בענישה. עורך דין פלילי מנוסה עשוי לשכנע את בית המשפט להקל בעונש בהתבסס על פסיקות העבר כאשר מדובר על גידול של סם בכמות קטנה.

 

משקל הסם

התביעה המשטרתית עושה שימוש נרחב במונח מעבדת סמים גם כאשר מדובר במגדלים נורמטיביים לצורך שימוש עצמי בלבד. המשקל של הסם שגודל לרבות העציצים והאדמה באים לידי ביטוי בהקשר זה וניתן לטעון כי בשל המשקל הנמוך של הסם לא מדובר במעבדת סמים המיועדת לבסס סחר בסמים באופן מתוחכם אלא בגידול ביתי בלבד.

 

שיקולי ענישה של בית המשפט

בקביעת העונש על עבירות גידול סמים בית המשפט לוקח בחשבון את משקל הנטו של הסם שנתפס. ככל שהמשקל קטן יותר כך צפוי רף ענישה נמוך יותר. בית המפשט לוקח בחשבון גם את מספר העציצים ואת תקופת הגידול ותקופה קצרה יחסית של גידול נחשבת לנסיבה מקלה בקביעת העונש.

בית המשפט לוקח בחשבון גם את מאפייני הגידול של הסם וכאשר העבירה נעברה על ידי מספר מעורבים בצוותא הדבר יוביל לעונש חמור יותר מאשר כאשר מדובר על מגדל יחיד. כאשר העבירה נעברה בדירת מגורים לרוב העונש יהיה קל יותר מאשר כאשר נשכר על ידי עובר העבירה מבנה ייעודי לכך כמו, מחסן, חממה או דירה שכורה המשמשת לשם הגידול בלבד.

 

סיכום עורך דין עבירות סמים

לסיכום הנושא, העונש על גידול ביתי של סם אינו כולל ענישת מינימום וחשוב בכל מקרה לקבל ליווי של עורך דין עבירות סמים המנוסה בתחום. בסיוע משפטי מקצועי של משרד עורכי דין פלילי מנוסה ניתן להביא לעונשים מקלים בהתאם לנסיבות של כל תיק. ככל שמדובר במגדל נורמטיבי ובנסיבות בהן קיימת סבירות גבוהה כי הגידול איננו למטרות סחר ניתן יהיה להגיע לענישה מינימלית או אף לאי הרשעה.

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

  • משפט פלילי ·

מהי תלונת שווא?

.
תלונת שווא היא תלונה כוזבת שהוגשה במתכוון על אירוע פלילי שלא התרחש. מדובר בעבירה פלילית חמורה, שגורמת נזק חמור למי שהתלונה הוגשה נגדו. יש חשיבות עליונה בפנייה לסיוע משפטי של…
  • משפט פלילי ·

מהי הודאת שווא?

.
מערכת המשפט מבוססת על עקרון בסיסי – האדם חף מפשע עד שתוכח אשמתו. אך מה קורה כאשר אדם מודה בפשע שלא ביצע? הודאות שווא, תופעה מצמררת ומטרידה, עלולות להוביל להרשעות…
  • משפט פלילי ·

מהו ארגון פשיעה?

.
העולם המודרני מתנהל במידה רבה סביב כספים, נכסים ועסקאות פיננסיות. ישנם גורמים עברייניים המנצלים את המערכות הללו לצרכיהם, תוך פגיעה באנשים פרטיים, חברות ובכלכלה כולה. עבירות אלו המכונות "פשיעה כלכלית",…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן