זומנת למתן עדות במשטרה? זה מה שכדאי להכיר

זימון למתן עדות במשטרה יכול להיות חוויה מבהילה ומטלטלת. בין אם הינכם עדי ראייה, קורבנות עבירה או מעורבים באופן כלשהו בחקירה משטרתית, חשוב להבין את הזכויות והחובות שלכם. חוסר הבנה של התהליך עלול לגרום לתקלות משמעותיות שיכולות להשפיע על תוצאות החקירה וההליכים המשפטיים. במאמר זה, נדון בנקודות החשובות שכדאי להכיר, כמו פנייה לעורך דין פלילי, אם אתם נקראים למתן עדות במשטרה.

 

מהי עדות במשטרה?

עדות במשטרה היא הליך שבו אדם נקרא לספק מידע בנוגע לאירוע או פשע שהוא היה עד לו, קורבן שלו או היה מעורב בו בצורה כלשהי. מתן עדות מהווה חלק חשוב מחקירות משטרתיות, ועשוי להיות קריטי בהבנת ההתרחשות הנדונה ובאיסוף ראיות לצורכי הליכים משפטיים. עדים, קורבנות ונאשמים יכולים לקבל זימון למתן עדות. מתן עדות לרוב מתבצע במשרדי המשטרה, עם קצין חוקר ולעיתים בנוכחות נציג הפרקליטות. הנחקר מתבקש למסור גרסה מלאה של האירוע הרלוונטי, לענות על שאלות מפורטות ולספק כל מידע רלוונטי נוסף. העדות אמורה להיות מתועדת בכתב או מוקלטת.

 

ההבדל בין עדות לחקירה במשטרה

ההבדל בין מעמד של עד ומעמד של חשוד במשטרה, הוא משמעותי ביותר. עד במשטרה הוא אדם שנקרא לספק מידע רלוונטי לחקירה, אך אינו חשוד בביצוע העבירה עצמה. לעומת זאת, חשוד הוא אדם שיש ראיות או חשד משמעותי שהיה מעורב בביצוע העבירה. לחשודים יש זכויות מיוחדות, כמו הזכות לעורך דין והזכות לשתוק כדי להימנע מהפללה עצמית. עדים מצופים לשתף פעולה באופן מלא עם החקירה, אך אינם חייבים לספק מידע שעלול להפליל עצמם.

 

הכנה נאותה לקראת מתן העדות

השגת ייעוץ משפטי

לפני מתן עדות במשטרה, חשוב לקבל ייעוץ לפני חקירה במשטרה מטעם עו"ד פלילי המתמחה בחקירות משטרתיות ובהליכים פליליים כמו עורך דין עומרי שטרן. עורך דין פלילי יכול להסביר לכם את הזכויות שלכם, לעזור לכם להתכונן לעדות, ולייצג אתכם במקרה הצורך. סיוע משפטי מקצועי של עו"ד פלילי יכול למנוע טעויות שעלולות לפגוע בענייניכם.

סקירת העובדות והאירוע הרלוונטי

לפני המפגש עם החוקרים, הקדישו זמן לשחזור האירוע בראש. עברו על העובדות, הסדירו כרונולוגית את האירועים, הפרטים החשובים והדברים שראיתם או שמעתם. סדרו את המחשבות שלכם ותעדו את הגרסה שלכם בצורה ברורה ועקבית.

הימנעות מדיבורים לא רלוונטיים 

הימנעו משיחות מיותרות עם אחרים לגבי האירוע או העדות המתקרבת. שתפו רק את עורך הדין הפלילי שלכם בפרטים. דיבורים מיותרים עלולים להטעות, לבלבל עובדות או לגרום לכם להיחשב כלא אמינים.

 

התנהגות במהלך מתן העדות

לומר את האמת ולפרט כשצריך

חשוב להיות כנים וגלויים במהלך מתן העדות. ספרו את כל העובדות הרלוונטיות במלואן וללא השמטות או עיוותים. תארו את האירוע באופן מפורט ככל שתוכלו, בסדר הכרונולוגי המדויק. אל תשקרו בשום פנים ואופן.

שמירה על רוגע ועידון

כפי שנאמר לכם בעת ייעוץ לפני חקירת משטרה, שימרו על קור רוח ונימוס במהלך העדות. הימנעו משפה גסה, התקפות אישיות או התלהמות. ענו על השאלות בצורה רגועה ומדויקת ככל האפשר. התנהגות לא ראויה עלולה להציג אתכם כבלתי אמינים או חשודים. זימון למתן עדות מרתיע רבים, במיוחד מי שאינו מנוסה בעניין, לכן, היצמדות לאמת חשובה.

שאלות להבהרה במקרה של אי-בהירות

אם אתם לא מבינים שאלה מסוימת או נתקלים באי בהירות כלשהי, אל תתביישו – בקשו הבהרות מהחוקרים. כפי שידגיש כל עו"ד פלילי –  אל תשקרו, ודברו רק על מה שאתם יודעים בוודאות. אם אתם לא זוכרים פרט מסוים, הגידו זאת בכנות.

הימנעו מהפללה עצמית

החוק מחייב לומר את האמת במהלך מתן עדות, אך אם אתם מרגישים שהחוקרים מתייחסים אליכם כחשודים לפני שהודיעו לכם על כך, חשוב להמשיך לשמור על קור רוח, להיצמד להנחיות עורך דין פלילי שניתנו בעת ייעוץ לפני חקירה במשטרה ולשקול מילים. החוק מאפשר להימנע מהפללה עצמית במהלך מתן עדות. ניתן גם לבקש להיוועץ עם עורך הדין, למרות שהחוק אינו מחייב זאת.

 

הזכויות החוקיות שלך

היוועצות בעורך דין

במהלך מתן עדות, המשטרה אינה מחויבת לאפשר לכם להיוועץ עם עו"ד פלילי וגם לא לקבל ייעוץ לפני חקירה במשטרה. עם זאת, מומלץ מאוד ליזום היוועצות כזאת, באמצעותה תעודכנו על זכויותיכם.

 

הזכות לשתוק

אם הצהרה או תשובה עלולות להפליל אתכם – יש לכם זכות חוקית לשתוק ולהימנע מלהשיב. זוהי אסטרטגיה נפוצה שעורכי דין נוטים להמליץ עליה לחשודים בחקירות, כדי למנוע מצב של הפללה עצמית. עם זאת, הפגינו זהירות בשימוש בזכות השתיקה אם אתם משמשים כעדים או קורבנות, כדי לא להיחשד כמסתירים מידע חשוב. כמו כן, אל תיקחו אחריות ואל תודו בפעולות בלתי חוקיות שלא ביצעתם.

 

החוק לגבי התייצבות למתן עדות

כמה שהדבר ישמע מוזר, אין בישראל חוק המחייב אדם להתייצב למתן עדות במשטרה. למרות זאת עו"ד פלילי כמו עורך דין עומרי שטרן מייעץ ללקוחותיו להתייצב למתן עדות בלי לעורר בעיות, למעט מקרים חריגים. אי התייצבות עלולה להפוך את העד לחשוד ואז הכללים והמצב החוקי משתנים.

 

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

  • משפט פלילי ·

מהי פשיעה חמורה?

.
פשיעה חמורה היא נושא מרכזי בשיח הציבורי והמשפטי, אך למרות זאת אין הגדרה חד-משמעית למונח זה. קיימת מחלוקת ציבורית ומשפטית נרחבת באשר לקריטריונים להגדרת חומרת העבירה, מדרג חומרתן של עבירות…
  • משפט פלילי ·

שלבי ההליך הפלילי

.
במאמר זה יפורטו השלבים השונים של ההליך הפלילי. חשוב לציין כי אלו שלבים מסננים ורוב הנאשמים שנפתח נגדם הליך פלילי לא ימשיכו לכל אורך השלבים. בנוסף נציין כי בכל שלב…
ספק סביר במשפט הפלילי
  • משפט פלילי ·

ספק סביר במשפט הפלילי

.
במאמר הבא נעסוק בנושא חשוב ומכריע ביותר במשפט הפלילי – שהוא הספק הסביר.   ספק סביר – חוק העונשין (א) לא יישא אדם באחריות פלילית לעבירה אלא אם כן היא הוכחה מעבר…
  • משפט פלילי ·

מה ההגדרה לאינוס במרמה

.
על-פי הגדרתו בחוק העונשין של מדינת ישראל שבסעיף 345 (א)(2), אינוס במרמה הוא בעילת אישה בהסכמת האישה, שהושגה במרמה. (אי אמירת אמת, אמירת אמת חלקית, הטעיה, התחזות וכו') בייחס למיהות…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן