נתפסת על נהיגה תחת השפעת קנאביס? הנה כל מה שצריך לדעת

בכל הנוגע לנושא של נהיגה תחת השפעת סמים כמו קנאביס יש להבחין בין הנושא של עבירת התעבורה המתבצעת על ידי הנהג לבין הנושא של עבירות סמים והענישה בגינן. לפי החוק במדינת ישראל נהיגה בשכרות אסורה ומי שנהוג תחת השפעת סמים לרבות קנאביס נחשב לשיכור. מבחינת עבירות סמים, כאשר ברשותו של נהג מריחואנה גם כמות מינימלית הדבר נחשב לעבירת החזקת סמים.

 

 

כיצד בודקים נהיגה בהשפעת קנאביס

במידה ומתבסס חשד כי אדם נהג תחת השפעת קנאביס השוטר רשאי לדרוש ממנו לספק דגימת דם או שתן לצורך בדיקה אם קיים בגופו הסם ובאיזה כמות. בדיקת שתן צריכה להימסר באמצעות מבחנה וזו צריכה להינתן במקום מוצנע אך הדבר אינו חייב להיות במוסד רפואי או בתחנת המשטרה.

בדיקת דם לאיתור קנאביס וסמים אחרים מבוצעת בעיקר לאחר שנהג היה מעורב בתאונת דרכים והבדיקה ניטלת לרוב על ידי הצוות הרפואי בבית החולים.

 

עבירת תעבורה שמובילה לשלילה

הנושא של נהיגה בהשפעת קנאביס הינו מורכב במיוחד לגבי אלו המחזיקים ברישיון לקנאביס רפואי. במידה ונתפסת על נהיגה בהשפעת קנאביס החוק אינו מתעניין בשאלה של מידת ההשפעה של הסם על יכולת הנהיגה שלך אלא על עצם ההימצאות של הסם בדם. אתם עשויים להיות חשופים במקרה של הרשעה בבית משפט לתעבורה בפסילת רישיון הנהיגה למינימום של שנתיים.

 

בעלי רישיון רפואי

החוק היבש אוסר גם כיום על נהיגה בעת שימוש בקנאביס רפואי למי שבבעלותו רישיון חוקי לצריכה מטעמים רפואיים. המשטרה לא תמיד מבצעת אכיפה בגין נהיגה כזו מכיוון שטרם גובשה מדיניות אכיפה מקיפה בנושא. על מנת לא לקבל דו"ח בגין נהיגה תחת השפעת סמים יש להציג לשוטר רישיון רפואי תקף.

בנוסף יש לעשות שימוש בקנאביס הרפואי בהתאם למינון ולהוראות הטיפול שקבע הרופא המטפל בכל הנוגע לנהיגה במהלך הטיפול.

בעלי רישיון רפואי לקנאביס אינם רשאים לעשן או ליטול את הסם בכל דרך אחרת במהלך הנהיגה ועליהם להמתין לפחות 3 שעות ממועד האידוי או העישון של החומר טרם עלייתם על הכביש.  עליהם להמתין לפחות 6 שעות לפחות בכל דרך אחרת של צריכה לרבות בליעה. בעלי רישיון רפואי ששתו משקה משכר יחד עם צריכת התרופה נדרשים להמתין לפחות 12 שעות.

 

עבירות סמים פליליות

במידה ונתפסתם על נהיגה בהשפעת קנאביס מלבד ההליך הנוגע לעבירת הנהיגה אתם עלולים להיות מואשמים גם על עבירות סמים ומומלץ להתייעץ עם משרד עורכי דין פלילי עומרי שטרן המתמחה בתחום. השאלה באיזו עבירות סמים תואשמו תלויה בכמות החומר שהשוטר מצא על גופכם ובמכוניתכם בעת שנעצרתם לבדיקה.

באופן עקרוני החוק קבע עונש על החזקת סם לצריכה עצמי של עד 3 שנות מאסר ועונש של עד 20 שנות מאסר על החזקת סם שלא למטרות צריכה עצמית.

 

שימוש עצמי או לא

כאשר ברשותכם פחות מ-15 גרם של סם הרי שמדובר בעבירות החזקת סמים בלבד. אם מדובר בפעם הראשונה בה אתם מואשמים בהחזקת קנאביס לצריכה עצמית אתם עתידים לספוג קנס מנהלי ללא הגשת כתב אישום בבית המפשט. על פי הוראות היועץ המשפטי לממשלה רק מי שנתפס יותר מ-3 פעמים על עבירת צריכה עצמית של קנאביס ינוהלו כנגדו הליכים פליליים.

גם במידה ונתפסתם בעת נהיגה עם כמות העולה על 15 גרם ברכב לא תמיד כתב האישום או ההרשעה תהיה בעבירת החזקה שלא לשימוש עצמי. בתחום של עבירות סמים צריך לזכור כי כמו בכל הליך פלילי, נטל הראיה בהליך מונח על התביעה והיא שנדרשת להוכיח את אשמתו של העומד לדין מעבר לכל ספק סביר.

 

החשיבות של ליווי משפטי

עורך דין עבירות סמים המתמחה בתחום עשויי להציע לתביעה להפחית את דרגת האשמה בכתב האישום מהחזקת סם שלא לצריכה עצמית שהעונש בגינה עד 20 שנות מאסר לאישום בגין החזקת סם לצריכה עצמית בלבד שהעונש בגינה עד 3 שנות מאסר. כאשר יש קושי ראייתי להוכיח שלא כל הכמות נועדה לשימוש העצמי של הנאשם התביעה עשויה גם להיעתר לכך.

גם כאשר התביעה נחושה בדעתה אין הדבר סוף פסוק ועורך דין פלילי מנוסה יכול לשכנע את בית המשפט במסגרת ההליך הפלילי כי התביעה לא הצליחה להוכיח מעבר לכל ספק סביר כי לקוחו התכוון להפיץ או לסחור בקנאביס אתו הוא נתפס.

 

הכמות כפונקציה של חיסכון

מקרים רבים שהגיעו לבית המשפט שבהם נאשמים נתפסו כאשר ברשותם כמות גדולה של  קנאביס מעבר לכמויות המוגדרות בתור צריכה עצמית, עורכי הדין של הנאשמים הצליחו לשכנע את השופטים כי הכמות המסחרית אינה הוכחה לסחר בסמים, אלא רק היוותה פונקציה של רצון הנאשמים לחסוך בעלויות של המשלוח ורצון לדאוג לעצמם לתקופה ארוכה.

 

סיכום נהיגה עם קנאביס

לסיכום הנושא, במידה ונתפסתם עם קנאביס בעת נהיגה ותחת השפעת החומר ואין בידכם רישיון רפואי אתם עשויים לעמוד בפני ענישה הנוגעת לשני מסלולים שונים. אתם עלולים לעמוד בפני אישום על נהיגה בשכרות ואישום על עבירות סמים בהתאם לכמות הסם שנמצאה עליכם או ברשותכם בעת הבדיקה. בכל מקרה שכזה מומלץ לקבל ליווי מעורך דין המתמחה בתחומים אלו.

 

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

מהי עבירה פלילית
  • משפט פלילי ·

מהי עבירה פלילית?

.
תחום המשפט בישראל נחלק לזה האזרחי ולזה הפלילי. המחוקק קבע כללי התנהגות שהפרתם תיחשב לעבירה פלילית על מנת לשמור על סדר ואורח החיים תקין של הפרטים בחברה. העבירות הפליליות מסווגות…
  • משפט פלילי ·

מהי הודאת שווא?

.
הודאת שווא היא הודאה בביצוע עבירה שלא בוצעה בפועל. מדובר בתופעה מורכבת עם השלכות משפטיות ופסיכולוגיות מרחיקות לכת. במאמר זה נסקור מהי בדיוק הודאת שווא, מדוע אנשים מודים במעשה שלא…
מהי בעילה אסורה בהסכמה
  • משפט פלילי ·

מהי בעילה אסורה בהסכמה?

.
בעבירות מין ישנם מספר קטגוריות שונות של עבירות בהתאם לחומרת המעשים כפי שאלו הוגדרו בחוק העונשין. החוק הגדיר אלו מעשים נופלים תחת הקטגוריות השונות ומהו העונש שיוטל על עובר העבירה…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן