טעויות נפוצות בהגנה על עצמך במשפט פלילי

כאשר אדם מוצא את עצמו מעורב בהליך פלילי, הוא עלול להיות נתון בלחץ, מבולבל ואף מפוחד. במצב זה, קל מאוד לבצע טעויות שעלולות לפגוע משמעותית בסיכויי ההגנה שלו ולהוביל לתוצאות הרסניות. במאמר זה נסקור את הטעויות הנפוצות שאנשים נוטים לעשות כאשר הם מנסים להגן על עצמם במשפט פלילי, תוך הדגשת הסיכונים הכרוכים בכך, וכן נבהיר את הצורך החיוני בעבודה עם עורך דין פלילי מקצועי ומיומן.

 

ויתור על זכות השתיקה בחקירה במשטרה

אחת הטעויות השכיחות והחמורות ביותר שחשודים מבצעים היא ויתור על זכות השתיקה בעת חקירתם במשטרה. רבים סבורים בטעות כי שיתוף פעולה מלא עם החוקרים והשבה על כל שאלותיהם יועיל למצבם ויוכיח את חפותם. המציאות רחוקה מכך ולכן ההמלצה הברורה של כל עו"ד פלילי מנוסה כמו עורך דין עומרי שטרן תהיה לקבל ייעוץ לפני חקירה במשטרה ולשמור על זכות השתיקה ככל הניתן, למעט במקרים חריגים. זכות השתיקה היא זכות יסוד חוקתית המגנה על החשוד מפני הפללה עצמית, ועל כן יש לעמוד עליה בתוקף.

 

הערכה לא נכונה של חומרת ההליך הפלילי

ההליך הפלילי טומן בחובו סיכונים כבדי משקל, והרשעה עלולה להוביל לעונשי מאסר ממושכים, לקנסות כספיים גבוהים, לרישום פלילי ולפגיעה אנושה במוניטין האישי והמקצועי – דברים שילוו את הנאשם שנים רבות קדימה. לכן, חיוני להתייחס להליך הפלילי בכובד ראש המתבקש ולפנות לקבל ייעוץ לפני חקירה במשטרה. המלצתו של כל עורך דין פלילי תהיה להבין לעומק את חומרת כתב האישום ואת ההשלכות הפוטנציאליות של הרשעה, ולגבש אסטרטגיית הגנה מותאמת אישית שתכליתה לצמצם את הנזקים ככל הניתן.

 

חשיפת מידע מיותר בפני רשויות אכיפת החוק

היבט בעייתי נוסף הוא חשיפה של מידע מיותר ומזיק בפני חוקרי המשטרה או גורמי אכיפת החוק האחרים. בניסיונם הכן להוכיח חפות מפשע או להסביר את גרסתם, חשודים וסנגורים עלולים בשוגג לחשוף פרטים מפלילים, לספק ראיות נוספות נגדם או להסתבך בסתירות שיקשו על ההגנה בהמשך. זוהי טעות משמעותית שעלולה להחמיר את התיק ולסבך את ההליך הפלילי עד מאוד. על כן, ההמלצה של עו"ד פלילי מוביל כמו עורך דין עומרי שטרן תהיה תמיד להימנע ממסירת מידע שאינו נדרש בהכרח, ולהתייעץ עם עורך הדין טרם כל תקשורת עם הרשויות.

 

נטילת סיכון מיותר בייצוג עצמי בבית המשפט

מרבית עורכי הדין הפליליים יסכימו כי ייצוג עצמי הוא מהלך מסוכן ביותר שיש להימנע ממנו ככל האפשר. ללא הידע, הניסיון והכישורים הנדרשים, אדם משכיל ככל שיהיה צפוי להתקשות מאוד בניהול הגנה אפקטיבית בעצמו. החל מחקירות נגדיות לקויות או לא רלוונטיות, דרך טעויות בהגשת בקשות ומסמכים משפטיים, וכלה בקבלת החלטות אסטרטגיות שגויות – כל אלו עלולים לפגוע אנושות בסיכויי הזיכוי ואף לגרום נזק בלתי הפיך לתיק. לפיכך, ההמלצה החד-משמעית תהיה להיוועץ עם עו"ד פלילי ולהסתייע בשירותיו לכל אורך ההליך.

 

חוסר מודעות לחלופות אפשריות להליך פלילי מלא

פעמים רבות, הנאשמים ובאי כוחם אינם מודעים דיים לכך שקיימות חלופות שונות להליך הפלילי המלא והממושך, אשר עשויות להיות יעילות ומועילות יותר במקרים מסוימים. בין האפשרויות הללו ניתן למנות, למשל, הסדרי טיעון שבמסגרתם מבוטל כתב האישום המקורי בתמורה להודאה בעבירות קלות יותר, עיכוב הליכים בתנאים מגבילים, או פיצול תיקים והפרדת הדיון בעבירות שונות. לכל אחת מהחלופות הללו יתרונות וחסרונות, והיא מתאימה לנסיבות מסוימות ולמטרות ספציפיות. לשם כך, נדרש ייעוץ מעורך דין פלילי מוערך כדוגמת עו"ד עומרי שטרן, כולל ייעוץ לפני חקירה במשטרה. עורך דין יוכל לשקול את כל השיקולים הרלוונטיים, לבחון את נסיבות התיק הפרטניות ולהמליץ על המסלול המשפטי המתאים ביותר עבור הלקוח. בחירה נכונה של חלופה עשויה לקצר משמעותית את משך ההליך, לחסוך בהוצאות משפטיות כבדות ולהפחית את העונש הצפוי.

 

פגיעה במהימנות הגרסה על ידי סתירות וחוסר עקביות

גורם מכריע נוסף שיכול להשפיע לרעה על סיכויי ההגנה של נאשם הוא מתן גרסאות סותרות או לא עקביות במהלך חקירות המשטרה ובמהלך המשפט עצמו. זאת אחת הסיבות לחשיבות ייעוץ לפני חקירה במשטרה כשם שהעובדות חשובות, כך גם חשובה העקביות של הגרסה ויכולתה לעמוד במבחן הביקורת השיפוטית. על הנאשם להקפיד על מסירת גרסה אמינה וקוהרנטית, החל משלב החקירה הראשונית ועד לעדותו בבית המשפט, מבלי להסתבך בפרטים שיערערו את מהימנותו. שכן, סתירות וחוסר התאמות בין הדברים שנאמרו בשלבים שונים עלולים להשמיץ את הגרסה כולה ואף לשכנע את בית המשפט בנטייה לחוסר אמינות מצד הנאשם. ייעוץ מעורך דין פלילי לאורך כל הדרך הוא חיוני לשם גיבוש גרסה איתנה ועקבית, שתשרת את האינטרס של הלקוח בצורה המיטבית ותעמוד בפני הביקורת הנוקבת של התביעה ושל בית המשפט.

 

חוסר שיתוף פעולה מלא עם עורך הדין המייצג

אחד הכשלים המשמעותיים שפוגעים ביכולת ההגנה של נאשמים הוא חוסר שיתוף פעולה מספק ודחיית ייעוץ מעורך דין פלילי שמונה לייצגם. מערכת יחסי האמון בין לקוח לעורך דינו חייבת להתבסס על גילוי מלא של העובדות, על תיאום ציפיות ברור ועל שקיפות מלאה מצד הלקוח. על הנאשם למסור בידי עורך דינו את כל המידע הרלוונטי, גם אם הוא אינו נעים לשמיעה, לענות בפתיחות ובכנות על כל שאלותיו, ולנהוג על פי הנחיותיו והמלצותיו של עורך הדין. רק כך ניתן יהיה לגבש אסטרטגיית הגנה אפקטיבית, לצפות מהלכים של הצד השני ולהתכונן אליהם כראוי. ייעוץ מעורך דין פלילי עם ניסיון עשיר, כדוגמת עו"ד עומרי שטרן, הם המפתח להתמודדות נכונה עם כל האתגרים שמזמן ההליך הפלילי, החל מהייעוץ הראשוני עוד לפני חקירת המשטרה ועד להכרעת הדין בבית המשפט.

 

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

  • משפט פלילי ·

חקירה באזהרה

.
חקירה באזהרה, או בשמה הנוסף – חקירה תחת אזהרה.  חקירה זו נפתחת לאחר הגשת תלונה בתחנת המשטרה. לדוגמה: תלונה על עבירת מין. לאחר הגשת התלונה, המשטרה מזמנת את החשוד שלגביו…
מהו מכתב יידוע לחשוד
  • משפט פלילי ·

מהו מכתב יידוע לחשוד

.
מכתב יידוע לחשוד הוא מכתב רשמי הנשלח על ידי רשויות אכיפת החוק לאדם החשוד בביצוע עבירה פלילית. המכתב מיידע את החשוד כי נפתח נגדו תיק פלילי, ומפרט מהן העבירות שבהן…
מהי גרימת מוות ברשלנות
  • משפט פלילי ·

מהי גרימת מוות ברשלנות

.
לצערנו תאונות קורות כל הזמן, ולעיתים הן מובילות לתוצאות קטלניות ונוראיות. במקרים כאלה, יכול לעלות חשד בנוגע לגרימת מוות ברשלנות. אבל מה זה בעצם אומר, מה העונש על כך ואיך…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן