סגירת תיק פלילי – המדריך המלא

למעשה, כל אדם בישראל עשוי לעמוד יום אחד בפני תיק פלילי.
גם אם אתם אזרחים שומרי חוק אתם עלולים למצוא את עצמכם שקועים עמוק בעסק בעייתי מבלי לדעת איך הגעתם אליו.
פתיחת תיק פלילי עלולה לפגוע בשמכם הטוב, במשפחתכם ובילדיכם ואף ליצור סביבכם אווירת חרדה ופחד ובכך להשפיע על הבריאות הפיזית והנפשית כאחד.
במידה ופתחו לכם תיק פלילי, דעו שיש מה לעשות(!) וכי לא הכל צבוע בצבעי הדיו השחור של צו המעצר.
זהו המדריך המלא לסגירת תיק פלילי ולטיהור שמכם זאת על מנת שתוכלו לחזור לשגרת החיים המבורכת ללא חשש.

 

 

תיק פלילי באמצע החיים 

מספרים על מנהל בכיר שכל ימיו עשה ימים כלילות כדי לפרנס את משפחתו וילדיו, תרם רבות לקהילה ואף התנדב בשמחה בבית האבות המקומי. הוא נחשב לאדם מוכר ואהוב עד לרגע שבו אישה מסוימת שחשקה בו נעלבה קשות מדחייתו. על מנת לתבוע את עלבונה החליטה האישה להתנקם בו ומיהרה לתחנת המשטרה להגיש נגדו תלונה על אונס.
התלונה אכן נשמעה משכנעת ומיד נפתח נגד המנהל תיק פלילי. לאחר שלושה חודשים מורטי עצבים נשברה לבסוף האישה ולמעשה הודתה כי בדתה את דבר האונס מליבה והתיק נסגר. המנהל אמנם יצא חף מפשע והתיק הפלילי נסגר מחוסר אשמה, אך המשקיעים המשיכו והתרחקו ממנו, משפחתו התנכרה לו ובריאותו התדרדרה.
לאחר שנים קשות של מאמץ הצליח להשיג בחזרה המנהל את המוניטין שהיה לו, אך הכתם והספק עוד נותרו עד אחרית ימיו. 

מהו תיק פלילי?

תיק פלילי הינו תיק חקירה על עבירה שהעונש הקבוע בחוק עליה הוא שלושה חודשי מאסר ומעלה. לא כל תיק חקירה הינו פלילי, אך לרוב מדובר בעבירות מרמה והפרת אמונים, פגיעה ברכוש או באדם במזיד או פגיעה מינית. קל כל כך לפתוח תיק פלילי, ובהיעדר הוכחות גם קל לסגור אותו, אך עיקר הדברים הם המוניטין והמשפחה שנפגעת.
כדי להצליח בסגירת תיק פלילי יש צורך בפעולה מהירה ומקצועית תוך ערעור מוחלט של טענות המשטרה. ללא כל אלו, גם לאחר משפט ארוך ומתיש שבו תוכח חפותו של האדם, הנזק כבר ייגרם. 

האם ניתן לסגור תיק פלילי?

עורך דין מנוסה ובעל מומחיות בפלילים, כדוגמת משרד עורכי הדין עומרי שטרן, יבחנו היטב את התיק ואת טענת היישות התובעת וינסו לברר מהי מידת האשמה של האדם וכיצד ניתן להוכיח את חפותו. במידה והאדם אכן חף מפשע או שהעבירה המיוחסת לו מוגזמת בתיאורה, יש לנסות ולמזער את הנזק שנגרם לאדם מהר ככל האפשר, להצהיר על חפותו ולטעון כי היישות התובעת טועה. אלו הן הסיבות לסגירת תיק פלילי: 

  • חוסר אשמה – הסיבה המוצדקת ביותר לסגירת התיק הפלילי הוא חוסר אשמה.
    במידה והצליח האדם להוכיח את חפותו, לא רק שייסגר התיק הפלילי נגדו, אלא שבצורה אוטומטית גם יימחק רישומו מרשומות המשטרה.

 

  • העדר ראיות מספיקות – לא תמיד המשטרה מצליחה לגייס די ראיות שיפלילו את האדם מעל ולכל ספק. עילה זו מספיקה בדרך כלל לשחרר את האדם ולסגור את התיק נגדו. לכל מי שממהר לחגוג ולפתוח בקבוקי שמפניה, נציין כי במידה וכן תימצא ראיה, התיק יפתח מחדש והנאשם עלול לעמוד לדין בהתאם.

 

  • חוסר עניין לציבור – המשפט מעורר המחלוקת הזה, "חוסר עניין לציבור" מצית לעיתים כעסים רבים, כי מיהו בעצם אותו הציבור האדיש וחסר הרגישות שאין לו עניין בתיק? הניסוח הארכאי הזה בסך הכל מתייחס לעובדה שאין די כדי להכריז על האדם כנאשם פלילי ונסיבות העניין אינן מצדיקות פתיחת תיק שכזה. 

ביום שאחרי סגירת התיק הפלילי 

מהרגע שנודע לכם כי נפתח נגדכם תיק פלילי, עליכם לחשוב בנוסף לניהול המאבק המשפטי גם על היום שאחרי סגירת התיק. יהיה עליכם לשקם את המוניטין שלכם ולהשיב את אמון החברים והמשפחה. אם הינכם חפים מפשע ולא ביצעתם כל עבירה או לכל הפחות היא איננה חמורה כפי שהישות התובעת מנסה לתאר זאת, הקפידו להצהיר זאת כבר על ההתחלה, השתמשו בכל הוכחה וכל ראיה שעומדת לטובתכם, חפשו עדי אופי שיצהירו עליכם כי אין סיכוי שאכן ביצעתם דבר נורא ושמרו על בריאותכם. בסופו של יום את התיק אפשר לסגור ואמון ניתן לרכוש מחדש, אך הטראומה תיחרט בליבכם לעד. לכן בצעו כל פעולה, ייעוץ, תמיכה, קבלת מידע אמין ובכלל כל דבר במסגרת החוק שתוכלו להשתמש בו על מנת לנהל את המאבק בראש שקול ובנפש רגועה עד לסגירת התיק מחוסר אשמה. 

הודעה לנפגע על סגירת התיק בעניינו

מה קורה כאשר אתם הצד שכנגדו התבצעה העבירה? מישהו איים עליכם, פגע בכם או ברכושכם ובזמן שאתם ממתינים שהמשטרה ומערכת הצדק יעשו את מלאכתם, אתם מקבלים מכתב ובו נאמר כי התיק נסגר. אתם חשים מתוסכלים וחשים שהצדק לא נעשה, אך האם זהו באמת סוף העניין? במידה ואתם מרגישים שההחלטה לסגור את התיק לא היתה מוצדקת, תוכלו בהחלט להגיש ערר על סגירת התיק. עורך דין מיומן יוכל לעיין בנימוקים שהובילו לסגירת התיק ולערער עליהם כדי להביא לפתיחת הדין מחדש ולהביא למיצוי החקירה בעניין. הליך הגשת הערעור מעט מורכב ולכן מומלץ להיעזר בעורך דין המומחה לערעורים זאת על מנת להגביר את הסיכויים שהערעור יתקבל והתיק אכן ייפתח לחקירה מחודשת. 

איך מגישים ערר על סגירת תיק?

את הערר מגישים תוך שישים יום מיום קבלת ההודעה על סגירתו, כמובן שניתן גם לבקש הארכת זמן להגשת הערר על מנת להכינו כראוי. הגשת הערר תלויה בגורם אשר פתח את התיק. יש להקפיד ולפנות לרשות המתאימה על מנת שהטענות שלכם אכן יתקבלו על ידי הגורם המוסמך לטפל בהן. כמו כן, הערר יוגש תמיד באמצעות הגורם שקיבל את ההחלטה לסגור את התיק:

1. התיק נסגר על ידי החוקר או התובע המשטרתי – את הערר מגישים לפרקליט מחוז או לחלופין לנציג פרקליטות המדינה אשר ממונה על מנהל תחום העררים ודרגתו אינה פחותה מסגן בכיר א'. 

 

2. התיק נסגר על ידי פרקליטות המחוז – הגשת הערר תלויה בנימוק לסגירתו:

א. במקרה של חוסר אשמה או ראיות הערר יוגש לפרקליט המדינה. 

ב. במקרה של היעדר עניין לציבור הערר יוגש ליועץ המשפטי לממשלה. 

ג. אם ההחלטה התקבלה על ידי פרקליט המדינה, יש להגיש ערר ליועץ המשפטי לממשלה.

 

3. התגלו ראיות חדשות – התגלו ראיות חדשות? הופיע עד שהסכים להעיד? כל זאת ועוד יכולים להביא לפתיחת תיק חקירה מחדש.  

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

מהי עבירה פלילית
  • משפט פלילי ·

מהי עבירה פלילית?

.
תחום המשפט בישראל נחלק לזה האזרחי ולזה הפלילי. המחוקק קבע כללי התנהגות שהפרתם תיחשב לעבירה פלילית על מנת לשמור על סדר ואורח החיים תקין של הפרטים בחברה. העבירות הפליליות מסווגות…
המלצות להערכות למחאה מאורגנת
  • כללי ·

המלצות כיצד להערך למחאה מאורגנת

.
בשבועות האחרונים לאור המשבר העמוק שיצרה ההתמודדות עם נגיף הקורונה והחלטות הממשלה על סגירת עסקים רבים קמו להן מספר רב של מחאות מאורגנות יותר ופחות. במהלך ההפגנות נעצרו עשרות מפגינים,…
  • משפט פלילי ·

מה ההגדרה לאינוס במרמה

.
על-פי הגדרתו בחוק העונשין של מדינת ישראל שבסעיף 345 (א)(2), אינוס במרמה הוא בעילת אישה בהסכמת האישה, שהושגה במרמה. (אי אמירת אמת, אמירת אמת חלקית, הטעיה, התחזות וכו') בייחס למיהות…
עבירת החזקת סכין
  • משפט פלילי ·

עבירת החזקת סכין

.
החזקת סכין או אגרופן ללא סיבה כשרה, על פי סעיף 186 לחוק העונשין, הינה מעשה פלילי ואין הכרח שהמחזיק בסכין יגרום לנזק כדי שתהייה מוגדרת ההחזקה כעבירה. עבירה זו הינה…
מהן עבירות צווארון לבן?
  • משפט פלילי ·

מהן עבירות צווארון לבן?

.
המונח צווארון לבן החל כמונח המייצג תופעה חברתית חדשה, עליית מקצועות המשרד השונות, אם זאת מהר מאד האנשים שעבדו במשרדים החלו גם הם לבצע פעולות בלתי חוקיות הנובעות מתוקף תפקידם,…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן