סגירת תיק בהסדר

בשנת 2013 תוקן חוק סדר הדין הפלילי. התיקון אפשר סגירת תיק פלילי, במסגרת הסדר מותנה.
בטרם החוק, על רשויות התביעה היה להחליט האם לסגור את התיק או להגיש כתב אישום. ההסדר המותנה נתן לרשויות אפשרות טיפול נוספת למקרים המוגדרים כ״מקרי ביניים״ בהם אין זה ראוי לדעת התביעה לסגור את התיק מחד אך מאידך אין לנהל הליך פלילי מלא נגד החשוד. במאמר הבא יוצג הסבר על הליך ההסדר המותנה על מנת שתוכלו להבין בצורה טובה יותר האם זהו המסלול הנכון עבורכם.
חשוב לציין כי קריאת המאמר אינה מהווה תחליף לייעוץ משפטי. 

 

מה זה הסדר מותנה?

הסדר מותנה הוא הסדר בין התביעה לחשוד. בהסדר, החשוד מודה בעבירה המיוחסת לו ומסכים לתנאים שונים שדורשת התביעה. בתמורה, התביעה סוגרת נגדו את התיק בעילת ״סגירה בהסדר״ ונמנעת מלהגיש נגדו כתב אישום לבית המשפט. הסיבה לקיומו של ההליך הוא רצונה של התביעה להתפנות מעיסוק בעבירות שמבחינתה מוגדרות כקלות ולהקדיש יותר זמן לתיקים משמעותיים. 

 

תנאים לסגירת התיק בהסדר מותנה:

לא כל חשוד ולא כל עבירה מתאימים לסגירה בהסדר, ישנם מספר תנאים שנקבעו כתנאי סף לעריכת הסדר.

תנאים הקשורים בזהות החשוד:

על החשוד חלה חובה לעמוד בתנאי סף מסוימים. ראשית, עליו להיות נקי מעבר פלילי בחמשת השנים האחרונות, אין מדובר רק בתיקים שנידונו בבית המשפט, גם תיק קודם שנסגר בהסדר יחשב כעבירה פלילית. נוסף על כך, לחשוד לא יהיו תיקים שאינם נכללים בהסדר. לדוגמא: במידה ומתנהלים נגדכם שני תיקים במקביל, אף אם מדובר בעבירות מתחומים שונים על ההסדר לכלול את שני התיקים, אחרת לא ניתן לסגור את התיק בהסדר. תנאי נוסף קשור לשיקול דעתו של התובע, על התובע להיות סבור מחד שהעונש הראוי עבור העבירה הוא לא עונש מאסר או עבודות שירות כאשר הכוונה היא גם למאסר על תנאי. מאידך על התובע להאמין שישנן מספיק ראיות להגשת כתב אישום בעבירה. תנאי זה נקבע על מנת שתובעים לא ינסו לסגור תיק בהסדר במידה והם אינם בטוחים באשמתו של החשוד. 

תנאים הקשורים בעבירה: 

על העבירה להיות עבירת חטא או עבירת עוון. כלומר עבירה שהעונש המקסימלי כתוצאה מהרשעה בה הינו פחות מ3 שנות מאסר. בנוסף, העבירה צריכה להיות מוגדרת בהנחיות היועמ״ש כעבירה שניתן לסגור בהסדר. לדוגמא: הלבנת הון והטרדה מינית, עבירות אלו הן עבירות המוגדרות כעבירות שניתן לסגור בהסדר. 

יתרונות ההליך: 

להסדר מותנה מספר יתרונות שכדאי לשקול. ראשית, ההסדר מאפשר לכם לסגור את התיק בעילת ״סגירה בהסדר״ ומונע הסתכנות בהרשעה בבית המשפט. כמובן שגם לעילה זו יש חסרונות אולם היתרון המרכזי בה הוא העובדה שההליך מונע הרשעה. שנית, לא סתם הליך משפטי ארוך מכונה ״עינוי דין״, ההליך המשפטי נמשך זמן רב וכולל בתוכו המון חוסר וודאות. ההסדר מאפשר לכם לחסוך זמן יקר ולהמשיך הלאה בחייכם במהרה. שלישית, על אף תנאי הסף לפיו על התובע להיות סבור שלא ראוי לתת עבור העבירה מאסר בפועל, ייתכן כי בהמשך שיקול דעתו של התובע ישתנה. סגירת תיק בהסדר על אף אם תהיה מלווה בתנאים רבים, תהיה ככלל קלה משמעותית מאשר הענישה שתינתן בבית המשפט במידה ואכן תורשעו. אחת הסיבות לכך היא, שבהסדר שנערך במשטרה היחידה האחראית על ניהולו היא יחידה ייעודית להסדרים מותנים, יחידה זו מסתכלת על ההליך מנקודת מבט שיקומית, מתוך רצון שהחשוד ישתלב במהרה חזרה בחברה.

 

השלכות ההליך: 

כמצוין בפסקה מעלה, להסדר מותנה יתרונות רבים. אולם, חשוב לדעת כי סגירת תיק בהסדר היא בעלת השלכות מסוימות. ההשלכה הראשונה היא שלמרות שהתיק ייסגר עילת הסגירה תהיה ״סגירה בהסדר״, עילה זו נחשבת לרישום פלילי והיא בעלת השלכות מסוימות על עתידכם. לאחרונה, ישנה תופעה בה תיקים שהיו נסגרים בעילת ״חוסר ראיות״ או ״חוסר אשמה״ מופנים להסדר. לכן, ייתכן שבמידה ותסרבו להסדר התיק ייסגר בכל זאת. אולם אין לבנות על כך ועליכם להתייעץ עם עורך דין בטרם תחליטו לסרב או להסכים להסדר. מלבד ה״כתם״ מהרישום הפלילי קיים היבט נוסף שיתכן ויהווה עבורכם חסרון. במסגרת ההסדר רשויות התביעה יכולות לתת תנאים לסגירת ההליך. ישנן דוגמאות רבות לתנאים אלו, ביניהן: 

  1. תשלום קנס או פיצוי, למדינה או לנפגעי העבירה. 
  2. התחייבות להימנע מעבירה, בעל פה או בכתב.
  3. פסילת רישיונות שונים. לרוב, רישיון נהיגה או רישיון נשק.
  4. צעדים שיעידו על שיקום והבנה של המעשה. למשל: כתיבת מכתב התנצלות לנפגע העבירה.
  5. תוכניות שונות לשיקום וטיפול. למשל: תוכנית של שירות המבחן לחזרה למוטב.

בטרם אתם חותמים על הסדר, כדאי לדעת כי במידה ולא תמלאו בשלמותם את תנאי ההסדר, התיק עלול להיפתח מחדש ויתנהל נגדכם הליך פלילי כאשר אי העמידה בתנאי ההסדר תיזקף לחובתכם. 

 

מתנהל נגדי הליך פלילי, האם עליי לפנות לסגירה בהסדר? 

ישנם שיקולים רבים שיש לשקול בטרם פונים למסלול של סגירת תיק בהסדר. היתרון המרכזי עבור רוב החשודים בסגירה בהסדר הוא ההימנעות מהליך משפטי. אולם, החיסרון שממנו חוששים רבים הוא הכתם שברישום פלילי. באמצעות התייעצות עם עורך דין פלילי תוכלו ליהנות ממספר יתרונות. ראשית, ככל שתחליטו לסגור את ההליך בהסדר במידה ותיוצגו בידי עורך דין הוא יוכל לנהל עבורכם משא ומתן מול רשויות התביעה כך שהתיק ייסגר בתנאים מקלים יותר. שנית, כפי שקראתם מדובר בהליך מורכב ויש שיקולים רבים באשר לשאלה האם לפנות למסלול זה. עורך דין מנוסה יוכל לעזור לכם להבין האם זהו המסלול הנכון עבורכם או שעליכם לבחור במסלול חלופי. לדוגמא: אם לדעת עורך הדין אין בידי התביעה ראיות חזקות מספיק להוכחת אשמתכם, ייתכן שהוא ירצה לנהל דיון הוכחות בבית המשפט שיאפשר זיכוי ללא רישום פלילי כלל. 

עורך דין עומרי שטרן 

 

עורך הדין עומרי שטרן הוא עורך דין פלילי מומחה. עוה״ד שטרן שירת שנים רבות כתובע בפרקליטות ועל כן הוא בקיא בשיקולים אותם המדינה שוקלת במסגרת ההליך הפלילי. במסגרת ניסיונו העשיר, עוה״ד שטרן התעסק במאות תיקים וביניהם תיקי הסדר מותנה. פנייה לעוה״ד שטרן תוכל לתת לכם ביטחון בכך שההליך שלכם ינוהל במהירות ויעילות תוך מתן יחס אישי. עורך הדין שטרן יכול ללוות אתכם בכל שלבי ההליך, מרגע החקירה, המשא ומתן על ההסדר ואף לאחר חתימתו של ההסדר כדי לוודא שתיקכם שייך להיסטוריה. 

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

מהי גרימת מוות ברשלנות
  • משפט פלילי ·

מהי גרימת מוות ברשלנות

.
לצערנו תאונות קורות כל הזמן, ולעיתים הן מובילות לתוצאות קטלניות ונוראיות. במקרים כאלה, יכול לעלות חשד בנוגע לגרימת מוות ברשלנות. אבל מה זה בעצם אומר, מה העונש על כך ואיך…
  • משפט פלילי ·

מהו הליך שימוע פלילי?

.
סקירה קצרה של הליכי שימוע פלילי השימוע הינו הליך-ביניים המתקיים בין העברת תיק החקירה לידי התביעה לבין קבלת ההחלטה בדבר הגשת כתב אישום. זכות שימוע לפני הגשת כתב אישום היא…
מהי תקיפה בצוותא?
  • משפט פלילי ·

מהי תקיפה בצוותא?

.
תקיפה, כל תקיפה היא אירוע מורכב. מצד אחד נמצא אדם שנפגע פיזית, בעוד שמן הצד השני עומד אדם פוגע, אך האם הוא אשם בלעדי?  העלילה מסתבכת כאשר אנו מגלים שהתקיפה…
  • משפט פלילי ·

מהו הסדר טיעון?

.
בתי המשפט בישראל עמוסים, אין בכל חדש, מצוקת כוח האדם במערכת המשפט עם העובדה שבישראל ישנם ריבוי תביעות מאלצות את המערכת המשפטית למצא פתרונות להקלת העומס על המערכת, הסדר טיעון…
  • משפט פלילי ·

חקירה באזהרה

.
חקירה באזהרה, או בשמה הנוסף – חקירה תחת אזהרה.  חקירה זו נפתחת לאחר הגשת תלונה בתחנת המשטרה. לדוגמה: תלונה על עבירת מין. לאחר הגשת התלונה, המשטרה מזמנת את החשוד שלגביו…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן