הסבר ההליך המשפטי לנפגעי עבירות רכוש: עומדים על זכויותיך

גניבה, שוד, פריצה ונטילת קניין של אדם אחר מהווים עבירות רכוש. גם גניבה ממעסיק וגרימת נזק לרכוש הן עבירות רכוש ונחשבות לעבירות פליליות. עבירות רכוש הן עבירות שמטרתן הינה לפגוע ברכושו של אחר, כמו גם לפגוע ביכולת של האדם לממש את זכויותיו ברכושו בהתאם לדין. במאמר זה נרחיב לגבי תפקידו של עורך דין פלילי בסיוע לנפגעי עבירות רכוש בהתאם לדין.

סוגי עבירות רכוש

קיימים סוגים  שונים של עבירות רכוש והמרכזית שבהם היא עבירת גניבה. גניבה מוגדרת כנטילה של כל דבר בעל ערך אשר נלקח ללא הסכמת בעליו. כאשר הנטילה הינה במרמה וללא תום לב ומתוך כוונה ברורה לשלול את הדבר מבעליו לצמיתות הדבר מהווה עבירות רכוש של גניבה. שוד הוא סוג של גניבה כלומר, גניבה אשר מלווה באלימות או באיום לאלימות.

ליווי של עורך דין פלילי

החוק בישראל מכיר במבצעי עבירות רכוש בתור עבריינים פליליים וכאשר הם נתפסים הם זוכים ליחס מחמיר בבתי המשפט. עורך דין פלילי דוגמת עורך דין עומרי שטרן הינו בעל ניסיון רב בטיפול בתיקים בתחום לרבות ייצוג נפגעי עבירה והוא יכול לעמוד לצדכם כנפגעי עבירות רכוש לאורך ההליך המשפטי, על מנת לדאוג כי בהליך ימוצה הדין עם עברייני הרכוש וייעשה הצדק עם הנפגעים.

הגשת תביעה אזרחית

כדאי לקבל ליווי של עורך דין פלילי לנפגעי עבירה החל מהרגע הראשון. עורך הדין יכול להציג לנפגע אילו הליכים משפטיים הוא יכול לנקוט בהתאם לנסיבות המקרה. לנפגעי עבירה קיימות זכויות שונות בהליכים הפליליים ושמירה על זכויות אלו נעשית על ידי העורך דין המלווה את הנפגע.  העורך דין יכול להמליץ גם על הגשת תביעה אזרחית כנגד העבריין לאחר סיום ההליך הפלילי.

עורך דין פלילי לייצוג נפגעי עבירה יכול להביא את עמדתו של הנפגע בפני רשויות האכיפה ולייצג את כלל האינטרסים שלו בפני כל הגורמים הרלוונטיים לשם מימוש זכותו של הנפגע לפיצוי הולם.

העונש על עבירות רכוש

העונשים על עבירות רכוש משתנים בהתאם לחומרת כל מקרה והעונש על העבירות יכול לכלול מאסר של עד עשר שנים. במקרים רבים העונשים בגין גניבה עשוי לכלול פיצוי כספי לקורבנות. קורבנות  עבירות רכוש במקרים מסיימים מקבלים פיצוי מחברות הביטוח אם ברשותם פוליסה מתאימה והדבר עשוי להשפיע על קבלת הפיצוי בהליך הפלילי.

העונש שנקבע בחוק על עבירות גניבה למאסר של עד שלוש שנים. כאשר מדובר בגניבה בנסיבות מחמירות עונש המאסר למשל, בגין גניבה ממעסיק עשוי להגיע לעד שבע שנות מאסר. גניבה המבוצעת בידי עובד ציבור במהלך מילוי תפקידו עשוי לגרור עונש של עשר שנות מאסר. יש לציין כי העונש בגין עבירות פריצה עומד על שבע שנות מאסר.

גניבת רכב

עבירת גניבת רכב היא עבירה נפוצה במיוחד. בחוק העונשין נקבע כי לקיחה של רכב מידי בעליו ללא קבלה של הסכמת יכול להוביל לחמש שנות מאסר וכאשר מעשה הגניבה נעשה תוך פריצת הרכב העונש יכול להגיע לשבע שנות מאסר. עבירת שוד היא גניבה שנעשית תוך איום באלימות או באלימות ועל עבירת שוד ניתן עונש של עד 14 שנות מאסר. שוד וניסיון שוד הנעשה תוך שימוש בנשק יכול להוביל גם לעונש של עד 20 שנות מאסר.

על מנת שניתן יהיה להרשיע בבית המשפט הנאשם בביצוע של עבירת שוד התביעה צריכה להוכיח קשר נסיבתי בין פעולת הגניבה לפעולות האלימות ואת קיומו של הקשר בין שתי העבירות. חשוב לדעת כי המחוקק לא הבדיל בין איום לאלימות של ממש בהקשר שבו גניבה תהפוך לעבירת שוד.

זכויות נפגעי עבירה

חוק זכויות נפגעי עבירה כולל את הזכות של קורבן העבירה להגנה מפני הנאשם לאורך ההליך הפלילי. בנוסף קיימת זכות על פי החוק לקבל מידע על השלבים השונים שבהם מצוי ההליך הפלילי. זכותו של נפגע עבירת רכוש גם לקבל מידע על מהלך מאסרו של הנאשם לאחר שנגזר דינו כמו גם על הליכי מעצר ושחרור בערבות.

לנפגע עבירה גם זכות לעיין בכתב אישום שהוגש כמו גם בהסדר שנחתם עם החשוד בעניינו ולהביע את עמדתו. ייצוג נפגעי עבירה הינו ענף יחסית חדש במשפט הישראלי והוא כולל הן ייעוץ לנפגעי עבירות רכוש והן לנפגעי עבירות מין ואלימות.

מעצר עד תום ההליכים

מעצר עד תום ההליכים  בגין עבירות רכוש הינו חריג מכיוון שלרוב לא מדובר בעבירות המוגדרות כמסוכנות בענייני החוק. על מנת שבית המשפט יורה על נסיבות חמורות המצדיקות מעצר עד תום ההליכים יש צורך שיהיה מדובר בעבירות בהן נעשה שימוש באמצעים מיוחדים ומתוחכמים או לחילופין, היקף רכוש ניכר שנלקח כמו גם, עבירה חזרתית או שהיה פוטנציאל גדול להתפתחות של אלימות בעת ביצוע העבירה.

סיכום נפגעי עבירות רכוש

לסיכום הנושא במאמר זה הסברנו לגבי עבירות רכוש וכיצד נפגע עבירות רכוש יכולים להסתייע בעורך דין פלילי שם מיצוי הדין עם העבריינים. עבירות רכוש כוללות מעשים ופעולות שמטרתם לפגוע ברכושו של אחר. בדרך כלל עבירות רכוש לכשעצמן אינן מוגדרות כבעלות עילת מסוכנות המחייבת דרישה למעצר והדבר תלוי בנסיבות העבירה ובחוות הדעת של המשטרה.

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

עבירת החזקת סכין
  • משפט פלילי ·

עבירת החזקת סכין

.
החזקת סכין או אגרופן ללא סיבה כשרה, על פי סעיף 186 לחוק העונשין, הינה מעשה פלילי ואין הכרח שהמחזיק בסכין יגרום לנזק כדי שתהייה מוגדרת ההחזקה כעבירה. עבירה זו הינה…
עבירות מין ברשת
  • משפט פלילי ·

עבירות מין ברשת: מכת מדינה

.
הריבוי ההולך וגובר של עבירות מין ברשת האינטרנט, יחד עם ההכרה בנזק המשמעותי שהן גורמות לנפגעיהן, הניעו את מערכת המשפט בישראל לאמץ עמדה מחמירה יותר כלפי הנאשמים בביצוען בשנים האחרונות.…
עונש על הטרדה מינית
  • משפט פלילי ·

מה העונש על הטרדה מינית?

.
החוק הגדיר מהם סוגי ההתנהגות האסורים שנחשבים לעבירות של הטרדה מינית. החוק מפורט כך שכלל הסוגים והצורות של ההטרדה אמורות ליפול תחת אחד הסוגים שהמחוקק קבע עבורם עונשים שונים בהתאם…
חיפוש בלתי חוקי מהו?
  • משפט פלילי ·

חיפוש בלתי חוקי מהו?

.
לפי חוק סדר הדין הפלילי חיפוש ניתן לערוך על אדם וברכושו רק כאשר ישנו "יסוד סביר לחשד" שנעברה עבירה. רוב הציבור סבור כי אם שוטר ניגש בבקשה לבצע חיפוש באופן…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן