היתרונות והחסרונות של עסקת טיעון

עסקאות טיעון הפכו בשנים האחרונות לתופעה רווחת בבתי המשפט. הרצון לסיים טיפול בתיקים בצורה מהירה, ללא צורך בדיונים ארוכים הגוזלים את משאבי בית המשפט וכן מונעים עינויי דין מתמשך לנאשמים הפכו את עסקת הטיעון לנפוצה, אולם כמו בכל סיטואציה, בוודאי משפטית החיים הם לא שחור ולבן ויש לכך יתרונות וחסרונות.

 

מהי עסקת טיעון

התנהלות מול בית משפט יש בה אלמנטים רבים של חוסר וודאות. אדם אשר נדרש לעמוד בפני בית המשפט האמור לדון בענייניו עלול למצוא את עצמו במצב שבו הוא עלול להיכנס להליך שיכול להמשך שנים ארוכות, במהלכם יגרם לו עוול מסוים, עינוי דין וכמובן הוצאות כספיות בלתי מבוטלות בגין הליך שיתכן ויסתיים ללא ענישה משמעותית ומוחשית. במילים האחרות ניתן לומר שהעונש "האמיתי" יהיה דווקא "הדרך" לסיום ההליך. אמנם, נאשם בפלילים יכול למצוא עצמו בסופו של דבר אשם ולעמוד בפני עונש כבד שיש בו לשנות מהלך חיים של כל אדם בין אם בקנס גבוהה במיוחד וכמובן בעונש מאסר, בכל מקרה לפסיקת בית משפט יש השלכות על חייו של אדם. לכן במערכת המשפט הישראלית נפוצה מאד אפשרות עסקת טיעון. עסקת טיעון היא למעשה כלי שבו על מנת לקצר הליכי משפט ולהימנע מדיונים ארוכים ועינוי דין, מגיעים הצדדים להסכם שבו מודה הנאשם בעבירות קלות יותר מאלו המיוחסות לו ובתמורה העונשים שיוטלו יהיו קלים יותר וההליך המשפטי יהיה קצר יותר ומיידי, ובנוסף לא יוכל להתקיים הליך של ערעור פלילי שיש בו להחמיר את העונש. הליך שכזה חייב להיות מלווה על ידי עורך דין פלילי, שכן יש צורך הכרחי בידע ובניסיון רבים.

 

מניעת עינוי דין

אחד היתרונות החשובים ביותר של עסקת טיעון היא ללא ספק מניעת עינוי דין. מערכת המשפט הישראלית סובלת מליקויים רבים, ממגוון סיבות, אולם הסחבת הנגרמת בהליכים משפטיים היא מן החמורות שבה. בשל כך נוצרים לא אחת מצבים בהם תיקים הנידונים בבתי המשפט נמשכים על פני תקופה ארוכה מאד של שנים אחדות, במהלך תקופה זאת הנאשם או הנאשמת מוגבלים מאד במהלך חייהם התקין, החל מפעולות בסיסיות כמו חופש התנועה והיציאה מהארץ, חופש העיסוק באפשרות לפתוח עסק או להתקבל לעבודות מסוימות. לכן הבחירה בעסקת טיעון יש בה אלמנטים של מניעת עינוי דין ובעיקר קיצור ההליך המשפטי לזמן הקצר ביותר ומעניקה למי שמסכים לקבל אותה את האפשרות לחזור בהקדם לחייו, או לחלופין לקבל סעד המגיע לו בזמן קצר יותר על חשבון אפשרות לקבל פיצוי גבוהה יותר לאחר זמן ממושך. משרד עורך דין עומרי שטרן, מתמחה בליווי וטיפול בסגירת תיק פלילי גם באמצעות עסקאות טיעון.

 

ניהול סיכונים מחושב

אדם העומד בפני התמודדות עם כתב אישום העומד כנגדו וכבר נעזר בשירותיו של עורך דין פלילי מנהל למעשה מעין מערכת של ניהול סיכונים מחושב. לעולם אין לדעת מה ילד יום ולאילו מסקנות יגיע בית המשפט בבואו לדון בתיק המוגש לפניו. יכול אדם לקחת החלטה ולנסות להגיע להסדר טיעון בכך למעשה יוכל לשלוט הן בעונש שיוטל עליו והן בעבירות שבהן יורשע. יש בכך מעין שליטה ותכנון עתידי, אם איזה משקל יזדקק הנאשם להתמודד, בעזרת עסקת טיעון יוכל לתכנן את צעדיו ביום שאחרי ולא פחות חשוב מכך יוכל להימנע מערעור פלילי בהמשך ההליך.
הקלה בעונש עסקת טיעון כשמה כן היא, היא עסקה, כל צד מוותר על חלק על מנת לקבל משהו בתמורה. המערכת מאפשרת עסקת טיעון בכדי להגיע להרשעה מהירה ולצמצם את העומס על עצמה, בתמורה היא מאפשרת לנאשם את הפתח להשיג עונש קל יותר לעצמו, ואף לבצע סוג של משא ומתן על סוג עונש והרשעות שיהיה בהן לקיים פגיעה מועטה ככל האפשר על המשך חייו של הנאשם ביום שאחרי. סוגים שונים של עבירות יש להן השפעה על אפשרויות תעסוקה או התנהלות זאת או אחרת.

 

הקלה בעונש

תאפשר נקודת התחלה טובה יותר ביום שאחרי וכמובן תשלום מופחת בגין עבירה שבוצעה והייתה יכולה לגרור עונש כבד יותר, עורך דין עומרי שטרן, מומחה בליווי תהליכים לעסקת טיעון מיטבית.

 

וויתור על האפשרות לחפות

עסקת טיעון נתפסת במקרים רבים כמצב בו לנאשם יש רק מה להרוויח, אולם חשוב להבהיר, לעסקת טיעון ישנן גם מספר חסרונות לא מבוטלים. עסקת טיעון היא עסקה שבה כל צד מוותר על משהו בכדי להשיג משהו אחר. אחת הבעיות הגדולות בעסקת טיעון בכך שלמעשה מביאה את מי שמוגש נגדו כתב אישום להודות בפשע מסוים, שיש אפשרות שאם היה נלחם על חפותו בכל הכוח בבית המשפט, היה מצליח להשיג זיכוי מלא או חלקי, אולם בשל הרצון לסיים את ההליך במהירות ובתוצאה מובטחת, הוא מוכן לוותר על הזכות להוכיח את חפותו.

 

דחיית העסקה

עסקת טיעון, כל עסקת טיעון נחתמת בין שני צדדים, יכולים אלו להיות התביעה מול הנאשם בתיקים פלילים, או בין שני צדדים בתביעות אזרחיות. הרעיון שבו הצדדים מגיעים להסכמה על עסקת טיעון מסוג זה או אחר היא פעמים רבות, תוצאה של בקשה של השופט, אולם היא תמיד מחייבת את אישורו הסופי של השופט. לכן יכול להיווצר גם מצב בו אדם מודה בעבירות שיוחסו לו רק על מנת להימנע מדיון בבית המשפט, ובעקבות דחיה של הסדר הטיעון, עומדת נגדו הטענה שהוא כבר הודה למעשה בעבירה מבלי שבית המשפט קיבל את הענישה המוסכמת אליה הגיעו הצדדים. מקרים אלה הם חריגים מאוד וישנם קריטריונים מאוד נוקשים לחריגה מהסכמות הצדדים במסגרת עסקת טיעון.

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

  • משפט פלילי ·

מהי גניבה ממעסיק?

.
גניבה ממעסיק היא תופעה חמורה המהווה עבירה פלילית ומשפיעה על מקומות עבודה רבים. מדובר בסוג של עבירת רכוש, הפוגעת באמון שבין העובד למעסיק, ועלולה לגרום לנזקים כלכליים משמעותיים. במאמר זה…
מהי עבירה פלילית
  • משפט פלילי ·

מהי עבירה פלילית?

.
תחום המשפט בישראל נחלק לזה האזרחי ולזה הפלילי. המחוקק קבע כללי התנהגות שהפרתם תיחשב לעבירה פלילית על מנת לשמור על סדר ואורח החיים תקין של הפרטים בחברה. העבירות הפליליות מסווגות…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן