תיקים פליליים מפורסמים בישראל בשנת 2024

ארגוני פשיעה ומשפחות פשע מהווים איום משמעותי על שלום הציבור ובטחונו בישראל. הם מנהלים פעילות עבריינית נרחבת, הכוללת סחר בסמים ובנשק, סחיטה באיומים, הונאה, הלבנת הון ועוד. במאבק בתופעה חמורה זו מעורבים גופי אכיפת החוק כמו המשטרה ופרקליטות המדינה. גם עורך דין פלילי משחק תפקיד חשוב כנציג העבריינים. במאמר זה נסקור את הפעילות של ארגוני הפשיעה בישראל ואת התיקים הפליליים המפורסמים של 2024.

 

מאפייני ארגוני הפשיעה בישראל

ארגוני הפשיעה בישראל מורכבים ממבנה היררכי, עם הנהגה בראשות "ראשי משפחות" שמתחתיה פועלים "חיילים" האחראים לביצוע המשימות הפליליות בשטח. הם עוסקים במגוון רחב של פעילויות לא חוקיות, תוך שימוש באלימות ובאיומים כדי לשמר את כוחם. לרוב הם פועלים באזורים גיאוגרפיים מסוימים ומקיימים שיתופי פעולה עם ארגוני פשיעה אחרים בארץ ובחו"ל. עורך דין פלילי עומרי שטרן המתמחה בתחום יכול לסייע ללקוחות המואשמים בהשתייכות לארגוני פשע.

 

עבירות אופייניות

ארגוני הפשיעה מבצעים מגוון עבירות להשגת רווחים כלכליים ולביסוס מעמדם. בין העבירות הנפוצות:

עבירות סמים כולל סחר והפצה של סמים קשים כמו קוקאין והרואין.

– מסחר לא חוקי בנשק חם ואמצעי לחימה.

– סחיטה באיומים וגביית "דמי חסות" מבתי עסק.

– הלבנת הון – העברה של רווחים מפעילות עבריינית למסלול חוקי.

– מעורבות בהימורים בלתי חוקיים ובהונאה.

– מקרי רצח וחיסולים של עבריינים יריבים או "משת"פים".

עו"ד פלילי מנוסה יידע כיצד להתמודד עם אישומים חמורים אלו ולהגן על זכויות הנאשמים.

 

אכיפה ותביעה

רשויות האכיפה והתביעה מקדישות מאמצים רבים להתמודד עם ארגוני הפשיעה. המשטרה מפעילה יחידות מיוחדות למלחמה בפשיעה חמורה ומנהלת מעקבים וחקירות מורכבות כדי לאסוף ראיות. פרקליטות המדינה מגישה כתבי אישום נגד ראשי הארגונים ופעילים בכירים, ומבקשת מבתי המשפט להטיל עונשים כבדים. יחד עם זאת, הרשעה של עבריינים בכירים בארגוני הפשע מהווה אתגר, בשל מבנים מתוחכמים של חציצה בין הבוסים לבין מבצעי העבירות בשטח ובגלל עורך דין פלילי אחד או רבים המייצגים אותם.

 

חקיקה ייעודית

כדי להתמודד עם האיום של ארגוני הפשיעה, נחקקו בישראל חוקים ייעודים שמאפשרים לרשויות סמכויות מיוחדות. החוק למאבק בארגוני פשיעה מ-2003 מגדיר מהו ארגון פשיעה, ומאפשר לבית המשפט להכריז על חבורה עבריינית כ"ארגון פשיעה" – מה שמוביל להחמרת הענישה על חבריו. בנוסף, חוק איסור הלבנת הון נועד להתמודד עם הברחת רווחים ממקורות פליליים למסלול הלגיטימי. עו"ד פלילי צריך להכיר היטב חוקים אלה כדי לייצג נאשמים מארגוני פשיעה.

 

שיטות חקירה מיוחדות

חקירת ארגוני פשיעה דורשת נקיטה בצעדים מיוחדים לצד חקירה שגרתית. המשטרה עושה שימוש בסוכנים סמויים ומודיעים חשאיים כדי לחדור למעגל הפנימי של הארגון ולאסוף מידע וראיות. כמו כן מופעלות האזנות סתר נרחבות לצורך ניטור התקשורת בין העבריינים. במקרים מסוימים נעשה שימוש ב"עד מדינה" – עבריין בכיר שמסכים להעיד נגד חבריו תמורת הקלה בעונשו. על עורך דין פלילי הבקיא בתחום לבחון בקפידה את חוקיות הראיות שנאספו בשיטות אלה.

 

תיקים פליליים ב-2024

השחיתות באגף התברואה של עיריית ת"א

פרשת שחיתות חמורה נחשפה באגף התברואה בעיריית תל אביב, בה עבריינים משלמים שוחד לבכירים תמורת הבטחת זכייה במכרזים בהיקף של מאות מיליוני שקלים. על פי החשד החברות הנגועות הפיצו חשבוניות פיקטיביות על עבודות שלא בוצעו, תוך סילוק מתחרים. בין החשודים המרכזיים: שלום בן דוד, סגן מנהל אגף התברואה, שנעצר בעבר בפרשה דומה אך שב לתפקידו, ויואב בן יהודה, מנהל אגף לשעבר שחברתו הפרטית זכתה במכרז של 45 מיליון ₪ זמן קצר לאחר פרישתו.

בנו של השר לשעבר רחבעם זאבי זוכה מרצח

בית המשפט המחוזי בירושלים, זיכה בנימין זאבי מהאשמות ברצח ניסים שטרית ז"ל, לאחר שנקבע כי לא ניתן להעמידו לדין עקב התיישנות העבירה. ההחלטה עוררה תסכול רב בפרקליטות. שכן, למרות הראיות שנאספו נגד זאבי, אשר היה מעורב בפרשה המזעזעת, בית המשפט זיכה אותו. החלטה זו מהווה מכה קשה במאבק למיגור האלימות והקיצוניות הדתית. עו"ד פלילי הצליח לשכנע את בית המשפט כי חלה התיישנות על המקרה לאור העובדה שהוא התרחש לפני 36 שנים.

כוכב הרשת אלעד לוי נעצר בחשד לביצוע עבירות מין

על פי צו המעצר לוי בן ה-36 נעצר בחשד לביצוע מעש סדום, העילה ללא הסכמה ושיבוש הלכי משפט. לוי נעצר לאחר ש-3 צעירות היו הראשונות להתלונן נגדו. לוי נחשד בתקיפת של 8 צעירות. השופט שהאריך את המעצר ציין קיים חשד סביר. ארבעה ימים לאחר מעצרו שוחרר לוי למעצר בית. עורך דינו טען כי הראיות נגדו קלושות.

קשיים ואתגרים בחקירה ובתביעה

למרות ההישגים במאבק בארגוני הפשיעה, עדיין קיימים קשיים רבים בחקירת והרשעת העומדים בראשם. העבריינים מפעילים מנגנוני הסתרה והשתקה, כולל איומים על עדים, כדי למנוע מהמשטרה לאסוף ראיות. הם נעזרים בבלדרים ובחברות קש להסוואת פעולותיהם. מאידך, פעילות המשטרה נתקלת לעתים בטענות על אלימות ופגיעה בזכויות חשודים. בשנים האחרונות היו מספר מקרים שבהם זוכו נאשמים מארגוני פשיעה עקב התנהלות בעייתית או לא חוקית של הרשויות. עו"ד פלילי כמו עומרי שטרן יכול לנצל פגמים אלה כדי להגן על לקוחותיו.

 

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

עבירות מין ברשת
  • משפט פלילי ·

עבירות מין ברשת: מכת מדינה

.
הריבוי ההולך וגובר של עבירות מין ברשת האינטרנט, יחד עם ההכרה בנזק המשמעותי שהן גורמות לנפגעיהן, הניעו את מערכת המשפט בישראל לאמץ עמדה מחמירה יותר כלפי הנאשמים בביצוען בשנים האחרונות.…
  • משפט פלילי ·

שלבי ההליך הפלילי

.
במאמר זה יפורטו השלבים השונים של ההליך הפלילי. חשוב לציין כי אלו שלבים מסננים ורוב הנאשמים שנפתח נגדם הליך פלילי לא ימשיכו לכל אורך השלבים. בנוסף נציין כי בכל שלב…
עבירת החזקת סכין
  • משפט פלילי ·

עבירת החזקת סכין

.
החזקת סכין או אגרופן ללא סיבה כשרה, על פי סעיף 186 לחוק העונשין, הינה מעשה פלילי ואין הכרח שהמחזיק בסכין יגרום לנזק כדי שתהייה מוגדרת ההחזקה כעבירה. עבירה זו הינה…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן