עבירות רכוש

אישום בעבירות רכוש הוא אישום די רווח במשפט הישראלי. הסיבה לכך היא שכאשר מדברים על עבירות רכוש חשוב לדעת שמדובר על סוגים שונים של עבירות. כמו בכל עניין משפטי, במיוחד כאשר מדובר על העמדה לדין פלילי, ישנה חשיבות רבה לליווי של עורך דין שמומחה בתחום. אז אם אתם עומדים בפני אישום בעבירות רכוש, כדאי שתדעו את הדברים הבאים.

 

עבירות רכוש

תחת המטרייה של עבירות רכוש נמצאות במשפט הישראלי לא מעט עבירות. העבירות הללו כוללות את כל הסוגים של המעשים שבהם ישנה פגיעה לא חוקית ברכושו של אדם אחר או ברכוש הציבור. העבירות שונות זו מזו בחומרה שלהן ולאור זאת גם בענישה שאותה החוק מטיל במקרה של ביצוע העבירה. לפניכם סקירה מפורטת על עבירות הרכוש הנפוצות ביותר.

 

  1. שוד

שוד היא עבירה שהמעשה שמבוצע בה הוא מעשה גניבה, אולם הוא נעשה תוך הפעלת אלימות מה שגורם לעבירה להיחשב חמורה יותר. החוק הפלילי מייחס להפעלת האלימות חומרה מיוחדת מה שיכול לגרור ענישה של עד 14 שנות מאסר.

 

  1. שוד מזוין

בדיוק כמו בעבירת שוד רגילה, גם בעת שוד מזוין הגנב למעשה עושה שימוש בכוח, אולם בשוד מזוין ישנה גם מעורבות של נשק בשוד, מה שמחמיר עוד יותר את העבירה ויכול לגרור עונש של עד 20 שנות מאסר.

 

  1. גניבה שכוללת התפרצות

במקרים רבים כגון פריצות לבתים או חנויות הגניבה עצמה איננה העבירה היחידה וגם להתפרצות ישנה משמעות לא מבוטלת, דבר שיכול לגרום לכך שהעונש יהיה עד 7 שנות מאסר.

 

  1. גניבת רכב

בניגוד למה שאולי ניתן לחשוב, החוק בישראל מייחס לגניבת רכב חומרה גדולה יותר מאשר ביחס לגניבה של רכוש סתם. על גניבת רכב נקבע בחוק עונש של עד 7 שנות מאסר, גבוה יותר מזה שמוטל על גנבי רכוש.

 

  1. גניבה במקום העבודה

למרבה הצער אירועים של גניבה במקום העבודה מתרחשים חדשות לבקרים, והחוק מתייחס אליהם בחומרה גדולה יותר מאשר לסתם עבירות רכוש. עבור עבירה של גניבה ממקום העבודה הגנב צפוי לעונש של עד 7 שנים כיון שגניבה זו נחשבת בתור גניבה בנסיבות מחמירות.

 

  1. גרימת נזק לרכוש ציבורי

עבירת רכוש נוספת שניתן לראות בבתי המשפט היא במקרה של השחתת רכוש ציבורי – וונדליזם. למרבה הצער במקרים רבים אזרחי המדינה פוגעים ברכוש ציבורי כמו מתקני רחוב או שלטים. הנזק הזה מקבל לא פעם חומרה גדולה יותר כיון שהפגיעה כאן אינה ברכושו של אדם אחד אלא ברכוש של כל הציבור כולו.

העונש על וונדליזם יכול להגיע אף הוא לשנת מאסר, אם כי הוא משתנה כמובן במקרה שבו העבריין קטין.

 

 

  1. גניבת משאבים

עבירה נוספת בתחום של עבירות רכוש היא גניבה של משאבים שונים. בלא מעט מקומות ישנם אנשים שמתחברים למערכות אספקה של משאבים שונים כגון מים, חשמל או גז וכך למעשה צורכים את אותם משאבים על חשבון אחרים. גם במקרה הזה העבירה היא עבירת רכוש, כיון שהיא גורמת באופן ישיר לגזלת רכושו של בעל התשתית.

החוק קובע על עבירה זו מאסר של עד 3 שנים, והחומרה שלה נובעת מכך שמדובר על פגיעה במשאבים ציבוריים ולא רק גניבה מאדם ספציפי.

 

נסיבות

בדומה לעבירות פליליות נוספות, גם בעבירות רכוש ישנה משמעות רבה לנסיבות שבהן בוצעה עבירת הגניבה. עובד שירות המדינה שביצע עבירה כזו במסגרת התפקיד שלו יקבל ככל הנראה עונש חמור יותר מאשר עובד סופר שביצע עבירה דומה במקום עבודתו.

בנוסף, תכנון מראש של עבירה כזו יכול להפוך אותה להיות מוגדר כגניבה בנסיבות מחמירות כיון שהיא מצביעה במפורש על כוונת זדון.

 

ענישה

כפי שניתן לראות, הענישה בעבירות האלימות נעה על ציר נרחב, ובעוד שבחלק מהמקרים היא יכולה להסתיים במספר זעום של חודשי מאסר, בעבירות החמורות יותר ייתכן מצב שבו ייגזרו גם כמה שנות מאסר. הסיבה לענישה המחמירה בעבירות הללו קשורה גם לרצון של מערכת המשפט להרתיע עבריינים מביצוע של מעשים דומים בעתיד, ולא רק כדי להעניש את הנאשם.

 

חשיבות הייצוג על ידי עורך דין

כפי שכבר הספקתם להבין, ייצוג על ידי עורך דין מנוסה יכול להיות מה שמפריד ביניכם לבין עונש מאסר ממושך. לפני שאתם ניגשים לבית המשפט, עליכם לעשות כל שביכולתכם על מנת להבטיח שבית המשפט יבחן את התיק שלכם בצורה מקלה. לעורך דין עומרי שטרן יש הרבה מאוד ניסיון בתחום, ובעזרת הניסיון שלו תוכלו לקבל גזר דין שמטיב אתכם.

 

לסיכום

עבירות רכוש כוללות מגוון רחב של עבירות, וכדי לא להגיע למצב שבו לא תאלצו לרצות עונשי מאסר ממושכים, עורך דין פלילי מנוסה יוכל להציג את הצד שלכם בפני בית המשפט בצורה משכנעת, כזו שתגרום לבית המשפט להקל בעונש שלכם בצורה משמעותית.

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

תחומים נוספים שאולי יעניינו אותך

מחיקת רישום פלילי

.
כל מעשה פלילי עלול להסתיים ברישום פלילי. לא זאת אף זאת, אלא שגם כאלו שהיו מעורבים באירוע פלילי בו לא היה להם חלק מוכח, יכולים לגלות כעבור תקופה כי יש…

שחרור ממעצר וביטול תנאים מגבילים

.
מעצר חשוד לצורך חקירה: מעצר שולל את זכותו הבסיסית של אדם לחופש ולחירותו, בשל כך בית המשפט מורה על מעצר רק כאשר אין חלופה אחרת. חוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה…

ייעוץ לפני חקירה במשטרה

.
ייעוץ לפני חקירה במשטרה   חקירה משטרתית חקירה בתחנת המשטרה זאת אינה חוויה פשוטה וברוב המקרים היא מלווה בחששות וברגשות פחד, ולמרות זאת, התופעה של חקירה במשטרה היא תופעה שכיחה.…

סגירת תיק פלילי

.
סגירת תיק פלילי הינה הליך מנהלי, הננקט במסגרת חקירה משטרתית בעניין חשד לביצוע עבירה פלילית. סגירת תיק פלילי משמעותה הפסקת החקירה בחשד לביצוע העבירה וזאת מבלי להעמיד את החשוד לדין…

סגירת תיק בהסדר מותנה

.
חוק סדר הדין הפלילי מאפשר לרשויות התביעה במדינת ישראל החל ממאי 2013 להימנע מהגשת כתב אישום נגד אדם החשוד בביצוע עבירה ולסגור את התיק בעניינו, זאת באם יודה בביצוע העבירות…

שימוע לפני הגשת כתב אישום

.
זכות שימוע פלילי לפני הגשת כתב אישום הינה הזדמנות פז אמיתית אחת ואחרונה לשכנע את התביעה שלא להגיש כתב אישום כנגד החשוד בביצוע מעשה פלילי ולהימנע מהעמדתו לדין. זוהי למעשה זכות…

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

מהו מכתב יידוע לחשוד
  • משפט פלילי ·

מהו מכתב יידוע לחשוד

.
מכתב יידוע לחשוד הוא מכתב רשמי הנשלח על ידי רשויות אכיפת החוק לאדם החשוד בביצוע עבירה פלילית. המכתב מיידע את החשוד כי נפתח נגדו תיק פלילי, ומפרט מהן העבירות שבהן…
  • משפט פלילי ·

סגירת תיק בהסדר

.
בשנת 2013 תוקן חוק סדר הדין הפלילי. התיקון אפשר סגירת תיק פלילי, במסגרת הסדר מותנה. בטרם החוק, על רשויות התביעה היה להחליט האם לסגור את התיק או להגיש כתב אישום.…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן