עבירות המתה

במשפט הישראלי, כמו בכל מקום בעולם, עבירות המתה "זוכות" לחומרה מיוחדת. העונשים על העבירות הללו גבוהים, ואם אתם עומדים בפני דיון בעניין, עליכם להבין את המורכבות של הליכים אלו. ייחודיות נוספת שיש בעבירות המתה היא החשיבות שיש לייצוג של בני משפחת הנפגע, שלהם גם יש זכויות מיוחדות בדין. אנחנו כאן כדי להסביר לכם הכל.

 

עבירות המתה

כאשר אנחנו מדברים על עבירות המתה, למעשה מדובר על סל נרחב של עבירות שהמכנה המשותף לכולן הוא שמעורב בהן מקרה שתוצאתו מוות של אדם. העבירות המרכזיות בתחום הינן:

 

  1. רצח

רצח היא העבירה החמורה ביותר בתחום עבירות המתה. ההבדל המרכזי בין רצח לשאר העבירות הוא במניע הנפשי, כלומר הרשעה ברצח יכולה להיות רק במקרים שבהם הנאשם תכנן מראש את המעשה.

 

  1. המתה בקלות דעת

המתה בקלות דעת היא האשמה במקרים שבהם הנאשם לא תכנן מראש את הרצח ולא ביצע אותו בצורה מכוונת. עם זאת, במעשיו של הנאשם הייתה מונחת אפשרות שהתוצאה תסתיים במוות של הקורבן אולם הנאשם קיווה שלא כך יראו פני הדברים.

 

  1. קשירת קשר לביצוע רצח

בקשירת קשר לביצוע רצח יכול להיות מואשם גם אדם שלא ביצע את הרצח בפועל אולם היה שותף להתארגנות לרצח. הרצח, שכאמור הינו עבירה מתוכננת יכול להיות במקרים רבים אירוע שמתוכנן על ידי מספר אנשים, גם אם רק אחד מהם ביצע בסופו של דבר את הרצח עצמו. שאר המתכננים יואשמו בעבירה של קשירת קשר לביצוע רצח.

 

  1. גרימת מוות ברשלנות

גרימת מוות ברשלנות מזכירה את עבירת ההמתה בקלות דעת אולם היא נחשבת קלה יותר. בעוד שבהמתה בקלות דעת יש צורך להוכיח את מודעתו של הנאשם למעשיו ולרשלנותו, כאשר מדובר על המתה בקלות דעת אין צורך כזה.

 

ענישה על עבירות המתה

הענישה על עבירות המתה היא כמובן החמורה ביותר שקיימת במשפט הישראלי. בראש וראשונה נמצאת כמובן עבירת הרצח שעבור מי שמורשע בה העונש המירבי יכול להגיע למאסר עולם. כמובן שישנן נסיבות שונות שבגינן ניתן להקל, ולכן חשוב לדעת שמרכז הכובד של האישום בעבירת רצח הוא ביסוד הנפשי, כלומר בחובה של התביעה להוכיח את כוונתו של הנאשם לרצוח את הקורבן.

מתחת לעבירות רצח נמצאות העבירות של קשירת קשר לביצוע רצח והמתה בקלות דעת, עליהן ניתן לגזור עונש מירבי של יותר מ10 שנות מאסר. בעבירת ההמתה עיקר המאמץ של התביעה מופנה כדי להוכיח את מודעתו של הנאשם, ואילו ההגנה תתמקד בהפיכת האישום לאישום בגרימת מוות ברשלנות.

עבור גרימת מוות ברשלנות החוק קובע עונש של עד 3 שנות מאסר, ועל כן החלפת אישום המייחס עבירת המתה באישום המייחס גרימת מוות ברשלנות משפר מצבו של הנאשם מאוד. הבסיס לאישום הזה בניגוד לאישום בהריגה הוא כאמור ביחס למודעותו של הנאשם למעשיו.

ברגע שההגנה תערער על היכולת של התביעה להוכיח את רמת המודעות של הקורבן למעשיו, סביר להניח שהאישום יהפוך להיות אישום בגרימת מוות ברשלנות. לאור זאת, החשיבות של בחירת ההגנה ברורה.

 

בחירת עורך דין לייצוג בעבירות המתה

כאמור, לא משנה באיזה צד של הדיון אתם נמצאים, את החשיבות הרבה שיש לבחירה של עורך דין פלילי בטח כבר הבנתם. עם זאת, חשוב להבין שלא כל עורך דין מתאים לייצג אתכם בהליך שכזה. כמו כל תחום בעולם המשפט, גם התחום של עבירות המתה דורש מומחיות מיוחדת, ועל כן עליכם לבחור בעורך דין שזה הוא תחום ההתמחות שלו.

העבודה המרכזית של עורך הדין בתיקים שבהם האישום הוא בעבירות המתה נמצא קודם כל במיקוד של האישום עצמו. הרבה מגורל הנאשם תלוי בעצם האישום שרובץ עלי, ולאור זאת חשוב לערב את עורך הדין בשלב כמה שיותר מוקדם על מנת לנסות להפחית את חומרת האישום כבר בשלב הראשוני.

 

לסיכום

אישום בעבירות המתה הוא מן האישומים החמורים ביותר במשפט הישראלי ומכאן החשיבות הרבה שיש לייצוג בידי עורך דין מנוסה בהליך המיוחסות עבירות מסוג זה. חשוב להדגיש ולומר כי, גם במקרה שבו נראה שאין סיכוי ממשי לסיים את ההליך עם תוצאה טובה, כדאי שתדעו שעם האסטרטגיה הנכונה ניתן בהחלט להגיע לתוצאות מצוינות.

 

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

תחומים נוספים שאולי יעניינו אותך

מחיקת רישום פלילי

.
כל מעשה פלילי עלול להסתיים ברישום פלילי. לא זאת אף זאת, אלא שגם כאלו שהיו מעורבים באירוע פלילי בו לא היה להם חלק מוכח, יכולים לגלות כעבור תקופה כי יש…

שחרור ממעצר וביטול תנאים מגבילים

.
מעצר חשוד לצורך חקירה: מעצר שולל את זכותו הבסיסית של אדם לחופש ולחירותו, בשל כך בית המשפט מורה על מעצר רק כאשר אין חלופה אחרת. חוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה…

ייעוץ לפני חקירה במשטרה

.
ייעוץ לפני חקירה במשטרה   חקירה משטרתית חקירה בתחנת המשטרה זאת אינה חוויה פשוטה וברוב המקרים היא מלווה בחששות וברגשות פחד, ולמרות זאת, התופעה של חקירה במשטרה היא תופעה שכיחה.…

סגירת תיק פלילי

.
סגירת תיק פלילי הינה הליך מנהלי, הננקט במסגרת חקירה משטרתית בעניין חשד לביצוע עבירה פלילית. סגירת תיק פלילי משמעותה הפסקת החקירה בחשד לביצוע העבירה וזאת מבלי להעמיד את החשוד לדין…

סגירת תיק בהסדר מותנה

.
חוק סדר הדין הפלילי מאפשר לרשויות התביעה במדינת ישראל החל ממאי 2013 להימנע מהגשת כתב אישום נגד אדם החשוד בביצוע עבירה ולסגור את התיק בעניינו, זאת באם יודה בביצוע העבירות…

שימוע לפני הגשת כתב אישום

.
זכות שימוע פלילי לפני הגשת כתב אישום הינה הזדמנות פז אמיתית אחת ואחרונה לשכנע את התביעה שלא להגיש כתב אישום כנגד החשוד בביצוע מעשה פלילי ולהימנע מהעמדתו לדין. זוהי למעשה זכות…

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

עבירות מין ברשת
  • משפט פלילי ·

עבירות מין ברשת: מכת מדינה

.
הריבוי ההולך וגובר של עבירות מין ברשת האינטרנט, יחד עם ההכרה בנזק המשמעותי שהן גורמות לנפגעיהן, הניעו את מערכת המשפט בישראל לאמץ עמדה מחמירה יותר כלפי הנאשמים בביצוען בשנים האחרונות.…
מה זה עיכוב הליכים?
  • משפט פלילי ·

מה זה עיכוב הליכים?

.
עיכוב הליכים הוא היבט מכריע במשפט הפלילי, במיוחד בהקשר של שלב המשפט שלאחר הגשת כתב אישום. כלי פרוצדורלי זה מאפשר הקפאה זמנית של הליכים משפטיים בנסיבות ספציפיות, והשלכותיו משמעותיות הן…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן