עשרת הדברות לנחקר – "עשה ואל תעשה" במתן עדות וחקירה במשטרה

עשרת הדברות לנחקר – "עשה ואל תעשה" במתן עדות וחקירה במשטרה

הסיטואציה של מתן עדות או חקירה במשטרה היא איננה סיטואציה נעימה ובטוח שיכולה להפתיע אתכם בכל רגע ורגע, על כן, תגיעו מוכנים וזכרו, לכל מילה ומשפט יש משמעות קריטית, עדיף לא לומר מה שלא בטוחים לגביו.

ואם זומנתם לחקירה כחשודים, היוועצו בעורך דין פלילי.

הכתוב רלוונטי ומתייחס לכל חקירה במשטרה הן בעבירות פליליות והן בעבירות תעבורה!

 נחקר בחקירה

 

 1. חקירה לא שגרתית
  מהרגע הראשון, יחד עם ההחלטה לעכב ולעצור אותך אתה תחת חקירה. במקרים בהם ישנה התראה מוקדמת על דבר המעצבר, מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ לפני חקירה במשטרה. בין אם אתה עדיין בשטח או הוכנסת לניידת המשטרה… כל דבר שתאמר עשוי לשמש כנגדך. על השוטר למלא דוח מפורט על שאירע במקום האירוע ויש שלב הנקרא "תשאול" בו השוטרים גובים אמרות כבר בשטח ובצורה לא פורמלית. לכן יש לשים לב לכל פיסת מידע שאתה מנדב ושיכולה לשמש נגדך בהמשך, ולשקול בקפידה את בחירת המילים.
 1. דע את זכויותיך
  החוקרים מחויבים לומר לך במה אתה חשוד ולכל חשוד ישנה הזכות להיוועץ בעורך דין.
  על המשטרה להציג בפנייך את הזכויות הללו. במידה וברצונך להיוועץ עם עורך דין פלילי עלייך לומר זאת לחוקר. חשוב לציין כי במקרה כזה חל על המשטרה איסור להתחיל\להמשיך את החקירה והם צריכים לחכות עד לתום ההיוועצות על מנת להמשיך בחקירה.
 1. התייעצות עם עורך דין פלילי
  במקרה של חקירה תחת אזהרה אין מקום להזדמנות שניה. לכן יש ליצור קשר עם משרד עורכי דין פלילי, בקיא ובעל ניסיון. זה זמן האמת וברגע הזה החופש שלך עומד על כף המאזניים. אין מקום למחשבות ותהיות שיכולים להוביל לטעויות. פנה לאיש מקצוע שיעזור לך.
 1. נא להתנהג בהתאם
  ברוכים הבאים לשעשועון הטלוויזיה האח הגדול. עם כניסתכם לחדר החקירות אתם מצולמים בכל רגע נתון. גם כשאתם חושבים שאתם לגמרי לבדכם, בוחנים אתכם בכל רגע.
  לכן תנסו לשמור על קור רוח ולא להיכנס לפאניקה. העיניים לא יורדות מכם והחוקרים ינסו למצוא את נקודת החולשה שלכם.
 1. חבר, אתה שוטר!
  בתחנת המשטרה אין דבר כזה חברים! מטרת החוקרים לסיים את החקירה בכל תיק העומד מולם ואתה חשוד פוטנציאלי. גם בזמן סיגריה או בשהייה במסדרון והשוטר מנסה להתחבב עלייך אל תיפול בפח. אל תסמוך עליו ואל תאמין להבטחותיו.
  החבר היחידי שלך הוא עורך הדין שלצידך, ביחס לכל השאר תנהג בבחינת "כבדהו וחשדהו".
 1. משחק השקט
  אתה רשאי לשמור על זכות השתיקה. יתרה מזאת, עדיף לשמור על זכות השתיקה ולחכות לאיש מקצוע בעל ניסיון שיעזור לך. החוקרים מצידם יאמרו לך כי אתה מחויב לענות על שאלותיהם אך זה לא בהכרח נכון. כל מה שתאמר בחקירה ישמש נגדך בהמשך!
 1. לכל תשובה שלך יש משקל
  לבחירת המילים בתשובות שלכם יהיה משקל. לכן יש להבין כל שאלה ששואלים אתכם, לא למהר לענות גם כאשר ינסו לבחון אתכם. חשוב לזכור כי אתם תחת זכוכית מגדלת וכל תנועה, מילה והתנהגות נבחנת בזמן החקירה. מקרה נוסף שקורה לא פעם וצריך לדעת – למשטרה אין מספיק מידע מפליל והם מנסים להוציא מהנחקר פרטים מפלילים בכל דרך לכן חשוב מאוד לשקול כל מילה. ולא פחות חשוב לדעת – לחוקרים מותר לשקר לכם בעל פה לגבי ראיות אחרות המצויות בידם, אל תפלו בפח!
 1. חוסן מנטלי
  להיות במעצר של כמה ימים זה עניין לא פשוט בכלל. קיים בכך קושי רב אך יש לזכור שזאת
  המטרה – לשבור אתכם. תהיו חזקים ותזכרו שיש מי שדואג לכם וככל שהסבלנות רבה כך תהיה התוצאה טובה יותר.
 1. מעד לחשוד
  המשטרה תופסת כל אדם כחשוד אפשרי כך שבמהירות אדם שרק מגיע על מנת למסור עדות, מוצא עצמו כחשוד עיקרי בביצוע עבירה. לא פעם עדות הפחה לחקירה תחת אזהרה, הגבול הוא נורא דק ולכן צריכים להיות ערניים ולהימנע מטעויות שיכולות לשנות את כל התמונה.
 1. מינימום מידע מקסימום הצלחה
  החקירה הראשונה עברה בהצלחה? יופי. לא לשכוח שקיימת אופציה סבירה לחקירה נוספת לכן אין צורך להפיץ את המידע על החקירה לכל מי שמוכן לשמוע.
  תהיו חכמים, תורידו פרופיל וצמצמו את השיחות בתחנת המשטרה ובבית המעצר.
  היחיד שאתם יכולים לסמוך עליו הוא עורך הדין שלכם ורק לו יש מחויבות וחסיון כלפיכם.
אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

עבירות זיוף - המדריך המלא
 • משפט פלילי ·

עבירות זיוף – המדריך המלא

.
בטוח קראתם ספרים או ראיתם סרטים בהם הנוכלים הגדולים והמתוחכמים ביותר מזייפים מסמכים, שטרות ופריטים היסטוריים נדירים. אנחנו פה כדי לספר לכם שזה לא קורה רק בסרטים, אלא גם במציאות,…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן