עבירות זיוף – המדריך המלא

בטוח קראתם ספרים או ראיתם סרטים בהם הנוכלים הגדולים והמתוחכמים ביותר מזייפים מסמכים, שטרות ופריטים היסטוריים נדירים. אנחנו פה כדי לספר לכם שזה לא קורה רק בסרטים, אלא גם במציאות, ומדובר בעבירה חמורה. במסגרת החוק קיימים מספר מצבים שנכנסים תחת עבירות זיוף, כאשר על כל אחד מהם יש אפשרות לתביעה ועונש. אז מה ההגדרה של עבירות זיוף ואיך מתמודדים עם מצב זה? נפרט על כך במאמר שלפניכם.

 

מהי ההגדרה של עבירת זיוף?

עבירת זיוף היא פעולה שנעשתה במודע על מסמך כלשהו, בכדי לרמות אדם או גוף אחר. מדובר גם בזיוף של מסמכים פיזיים וגם מסמכים דיגיטליים, דבר שנעשה נפוץ יותר בעולם המקוון של היום.

מה זה יכול לכלול?

 1. זיוף המסמך כולו: אם אתם מזייפים מסמך שלם שכולל את כל הניסוח שלו והכותב שלו, זאת יכולה להיות עבירת מרמה. כלומר, מדובר במקרים של יצירת מסמך שלא היה קיים והצגתו כאחד אמיתי.

 

 1. זיוף חתימות: גם זיוף של חתימות על מסמכים היא עבירת מרמה. אם אתם מציגים מסמך אמיתי אך החתימה שעליו אינה אותנטית, זה לא חוקי.

 

 1. שינוי פרטים במסמך קיים: אם אתם לוקחים מסמך קיים ומשנים בו פרטים שונים כמו תאריך, נמענים או נוסחים כאלה ואחרים – מדובר בסוג עבירת מרמה לכל דבר. במקרים שאתם מואשמים בכך, מומלץ לפנות אל עורך דין פלילי שיידע לטפל בנושא בצורה המיטבית.

 

איזה סוגים של עבירות זיוף?

במסגרת החוק הישראלי קיימים 4 סוגים של עבירות מרמה, כאשר לכל סוג יש המאפיינים שלו ובהתאם לכך גם את העונשים שלו.

 1. זיוף: אם אדם מזייף מסמך הוא יכול לקבל עד שנת מאסר. אם הזיוף נעשה לצורך קבלת משהו מגורם שלישי שלא היה ניתן לקבל אחרת, העונש יכול לעלות ל-3 ואפילו 5 שנות מאסר.

 

 1. זיוף לצורך עסקאות מסחריות: זיוף של מסמך שנעשה לצורך השפעה על עסקאות מסחריות או פגיעה בהן, בין אם מדובר בעסקאות מול אנשים פרטיים, בעלי עסקים או תאגידים – יכול להוביל ל-3 שנות מאסר.

 

 

 1. עשיית שימוש במסמך שזויף: לא רק הזיוף עצמו יכול להוביל לעונש, אלא עצם השימוש בו. אם מישהו השתמש במודע במסמך מזויף, הוא למעשה ייחשב בתור האדם שאחראי על הזיוף בעצמו והעונש על כך הוא מאסר.

 

 1. זיוף מסמך על ידי עובד ציבור: מדובר בסוג עבירת מרמה נפרדת בגלל שמדובר בעבירה חמורה יותר מזו של אדם פרטי שעושה שימוש אישי או עסקי במסמך מזויף. במקרים של זיוף מסמך על ידי עובד ציבור, הנאשם עלול לקבל אפילו 7 שנות מאסר וקנס כספי גבוה.

 

איך מתמודדים עם תלונה בגין עבירת זיוף?

אם הוגשה נגדכם תלונה בחשד לכך שזייפתם מסמכים או שהשתמשתם במסמך מזויף ביודעין, יש כמה דברים שאתם צריכים לעשות כדי להצליח להתמודד עם הנושא בצורה הטובה ביותר. עבירת זיוף היא עבירה חמורה וחשוב להיות מוכנים ככל הניתן.

 1. פנייה אל עורך דין פלילי: חשוב שתפנו אל עורך דין פלילי בהקדם האפשרי, עוד לפני שנחקרתם במשטרה. ייעוץ לפני חקירה במשטרה הוא חשוב בכל מצב, ובטח בעת עבירות זיוף. עו״ד פלילי יוכל לשבת איתכם, לבחון את כל העובדות, הנתונים והראיות ולהבין האם למשטרה יש תיק חזק נגדכם או שהוא ניתן לערעור. ייעוץ לפני חקירה במשטרה, שיינתן ע"י עו״ד פלילי שמתמחה בעבירות זיוף ומרמה, יוכל לסייע לכם להתכונן לחקירה במשטרה כך שתוכלו להוכיח את חפותכם. בהמשך עו״ד פלילי יהיה גם זה שילווה אתכם לאורך כל התהליך. אם יוחלט להגיש כתב אישום הוא יוכל לייצג אתכם במשפט או שהוא יוכל לעזור לכם להגיע להסדר כדי לצמצם את הנזקים שיגרמו לכם בעקבות תביעה.

 

 1. חקירה במשטרה: בעת החקירה תצטרכו לספר את האמת בנוגע לכל מה שישאלו אתכם. אם קיבלתם ייעוץ לפני חקירה במשטרה, אתם תדעו איך להתנהל במקרים כאלה.

 

 1. איסוף וגיבוש ראיות ועדויות: אם הוחלט להגיש נגדכם כתב אישום, זה השלב שאתם ביחד עם עורך הדין הפלילי תוכלו להכין את תיק ההגנה. התיק יכלול את כל הנתונים השונים שיכולים לעזור לכם להוכיח שאינכם אשמים בעבירות זיוף. אם אתם מואשמים בשימוש במסמכים מזויפים, ניתן יהיה להוכיח באמצעות עו״ד פלילי שלא ידעתם שהם מזויפים, והאחריות היא אינה עליכם.

 

 1. משפט ותוצאותיו: לבסוף אתם תגיעו להליך המשפטי ולתוצאות, שאנו מקווים שיהיו לטובתכם ככל הניתן. עו״ד פלילי יוכל לסייע לכם בכך באופן משמעותי.

 

לסיכום

עבירת זיוף היא עבירה שמדינת ישראל רואה בחומרה, על כן יכול להיגזר בגינה עונש כבד במידה ואתם מואשמים ולא מוכיחים את חפותכם.  חשוב לפנות אל ייעוץ לפני חקירה במשטרה אצל עורך דין פלילי שמומחה בעבירות כמו עבירות מרמה. הוא יוכל לסייע לכם, לייצג אתכם וללוות אתכם לכל אורך הדרך, כך שבסופו של דבר תוכח חפותכם.

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

 • משפט פלילי ·

מהו הסדר טיעון?

.
בתי המשפט בישראל עמוסים, אין בכל חדש, מצוקת כוח האדם במערכת המשפט עם העובדה שבישראל ישנם ריבוי תביעות מאלצות את המערכת המשפטית למצא פתרונות להקלת העומס על המערכת, הסדר טיעון…
מה זה עיכוב הליכים?
 • משפט פלילי ·

מה זה עיכוב הליכים?

.
עיכוב הליכים הוא היבט מכריע במשפט הפלילי, במיוחד בהקשר של שלב המשפט שלאחר הגשת כתב אישום. כלי פרוצדורלי זה מאפשר הקפאה זמנית של הליכים משפטיים בנסיבות ספציפיות, והשלכותיו משמעותיות הן…
עבירת החזקת סכין
 • משפט פלילי ·

עבירת החזקת סכין

.
החזקת סכין או אגרופן ללא סיבה כשרה, על פי סעיף 186 לחוק העונשין, הינה מעשה פלילי ואין הכרח שהמחזיק בסכין יגרום לנזק כדי שתהייה מוגדרת ההחזקה כעבירה. עבירה זו הינה…
גניבה והונאה בכרטיסי אשראי
 • משפט פלילי ·

גניבה והונאה בכרטיסי אשראי

.
גניבה והונאה בכרטיסי אשראי נחשב כעונש פלילי במדינת ישראל ובמדינות רבות נוספות. עבירה בכרטיסי אשראי יכולה לגרור העמדה לדין פלילי ופתיחת תיק פלילי. לצערנו עבירה זו הפכה להיות עבירה בולטת…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן