סגירת תיק פלילי לקראת גיוס לצבא

נערים ונערות בישראל שמתקרבים לגיל הגיוס לצבא, עוסקים לעיתים בקלות דעת, בפעילויות שונות שמסבכות אותם עם החוק, אף שאין להם עבר פלילי קודם. מבחינה משפטית, פעולות אלו עשויות להוות עבירות המובילות לפתיחת הליכים פליליים נגדם ועלולות לפגוע בזכאותם להתגייס במקרים מסוימים ואף בעתידם האזרחי. מצב זה מעלה את השאלה האם סגירת תיק פלילי לקראת גיוס לצבא היא אפשרית, ובכך נדון במדריך הבא.

 

מה החשיבות של סגירת תיק פלילי לקראת גיוס לצבא?

בעוד שמדיניות הגיוס של צה"ל אינה שוללת על הסף את גיוסם של בני נוער עם עבר פלילי קיים, החלטות לגבי גיוסם מטופלות על בסיס כל מקרה לגופו. הדבר כרוך בהערכה יסודית של חומרת העבירה והנסיבות סביב ביצועה. גורמי הגיוס מעריכים בקפידה את המידע הקשור לגיוס של המועמד, כולל נתוני הקב"א (קבוצת האיכות), הפרופיל הרפואי וחוות הדעת שמתקבלות מאנשי מקצוע מוסמכים כמו פקידי שיקום, פסיכולוגים וקציני מבחן. על ידי בדיקה פרטנית של הפרטים האישיים של כל מועמד לצד הרישום הפלילי שלו, מגיעה ההחלטה לגייס אותו או לא. לכן אם אתם מתכוננים לגיוס ויש לכם עבר פלילי, פנייה לייעוץ עם עורך דין פלילי היא קריטית להמשך דרככם.

 

הידעתם? סגירת תיק פלילי לקראת גיוס לצבא משפיעה גם על המשך דרככם באזרחות

סגירת התיק הפלילי לקראת הגיוס לצבא, הופכת לעניין חיוני כאשר מתגייס פוטנציאלי עומד בפני ביטול גיוסו ביוזמת הצבא  מפאת רישומו הפלילי, ו/או כאשר הרישום הפלילי הוא ארוך טווח. זאת משום ששני המצבים עלולים לפגוע בחייהם האזרחיים של הנער/ה ולסגור בפניהם דלתות. החדשות המעודדות הן שפנייה לסיוע של עורך דין פלילי בהקדם, יכולה להביא במקרים רבים למחיקת הרישום הפלילי כבר לפני הגיוס לצה"ל, מה שמציע סיכוי לדף חדש ונקי עבור המתגייס/ת.

 

האם סגירת תיק פלילי לקראת גיוס לצבא אפשרית בכלל?

פתיחת הליכים פליליים מביאה לרישום פלילי, גם אם התיק מסתיים ללא הרשעה. זה יכול להשאיר כתם על המוניטין ולהפריע להתקדמות בצבא וגם בקריירה באזרחות, מכיוון שהרשומה נשארת בתיק אצל רשויות אכיפת החוק. למרות זאת, מי שמגויס לצבא למרות הרישום הפלילי, רשאי להגיש בקשה למחיקת הרישום הפלילי הקיים מלפני הגיוס, כפי שנפרט בהמשך.

 

הרציונל מאחורי האפשרות של מחיקת רישום פלילי בצבא

חיילים המשרתים בצה"ל תורמים למדינה תרומה רבת ערך. רבים מהם נאבקים במצבים מסכני חיים במהלך משימות מבצעיות, ונמצאים בסיכון מוגבר למפגעים שונים בתפקידם כחיילי סדיר או קבע. בהתאם לכך, קיים בצה"ל נוהל לאישור חנינה לבעלי עבר פלילי, כהכרה על מסירותם יוצאת הדופן של חיילים מסוימים. מכאן שחיילים שביצעו עבירות לפני גיוסם ומחזיקים ברישום פלילי, בתנאי שסיימו לפחות 18 חודשי שירות והגישו בקשה למחיקת רישום בין שלושה לשישה חודשים לפני השחרור, זכאים להופיע מול הוועדה הצבאית למחיקת רישומים פליליים (ועדת קצין החינוך הראשי) ולבקש שרישומם הפלילי מלפני השירות, יוסר.

 

איך מבטלים את הרישום הפלילי מלפני הגיוס בזמן השירות?

כדי להתחיל תהליך של מחיקת רישום פלילי מלפני הגיוס בזמן השירות בצבא, על החייל לנקוט בצעדים ספציפיים. החייל נדרש להגיש בקשה רשמית למחיקת רישום פלילי למפקדו או לפקידי הת"ש הרלוונטיים ביחידתו. במקביל, עליו להעביר את אותה בקשה ללשכת נשיא המדינה.

בהנחה שרקורד השירות של החייל מוכיח הקפדה על התנהגות נאותה, הוא יזומן להופיע בפני הוועדה למחיקת רישום פלילי מלפני הגיוס. ועדה זו תבחן את המקרה לעומק, ואם היא תקבע כי החייל מיישר קו עם כל הקריטריונים שנקבעו בהוראת קבע 33/03/05, היא מחזיקה בסמכות להמליץ ​​לנשיא המדינה על מחיקת הרישום הפלילי של החייל.

 

הקריטריונים למחיקת תיקים פליליים בזמן השירות בצה"ל

להלן הקריטריונים המפורטים בהתאם להוראת קבע אכ"ע 33/03/05 למחיקת הרישום הפלילי של החייל:

  1. העבירות שבוצעו והובילו לרישום פלילי התרחשו לפני הגיוס.
  2. הגשת הבקשה צריכה להתבצע כשישה חודשים לפני תאריך השחרור המתוכנן.
  3. על החייל להשלים תקופת שירות חובה של שמונה עשר חודשים לפחות.
  4. גיל החייל בעת הגיוס לא עלה על 23 שנים.
  5. התנהלותו של החייל במהלך השירות הייתה תקינה, ללא הרשעות מבית דין צבאי.
  6. לא היו לחייל הרשעות מבית משפט אזרחי לאורך כל תקופת השירות.
  7. רישומו של החייל לא יראה יותר מ-6 סנקציות של בית דין משמעתי או יעלה על 14 ימי נפקדות במהלך השירות.
  8. החייל לא צבר מעל ל- 35 ימי מחבוש בשנתיים הראשונות לשירותו הצבאי, או יותר מ-7 ימים בשנה השלישית.

חיוני להדגיש כי גם אם חייל עומד בכל הקריטריונים לעיל, לנשיא הסמכות לדחות את המלצת הוועדה או הצעת שר המשפטים למחיקת רישום פלילי של החייל מלפני הגיוס.

 

לסיכום – עומדים לפני גיוס וזקוקים לעזרה בביטול הרישום הפלילי שלכם? עורך דין פלילי הוא הכתובת עבורכם!

שימוש בשירותיו של עורך דין פלילי מנוסה, יכול לשפר לאין ערוך את הסיכויים למחיקת רישום פלילי לקראת הגיוס או במהלכו, ולאפשר למועמד לשירות ביטחון להבטיח את מקומו בצבא, כמו גם את עתידו באזרחות. במידה ונפתח כנגדכם תיק פלילי לפני הגיוס ואתם זקוקים לסיוע במחיקת הרישום, משרד עורכי דין פלילי עומרי שטרן ישמח לסייע לכם. פנו למשרדנו בהקדם ותאמו עמנו שיחת ייעוץ ראשונית ללא התחייבות.

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

המלצות להערכות למחאה מאורגנת
  • כללי ·

המלצות כיצד להערך למחאה מאורגנת

.
בשבועות האחרונים לאור המשבר העמוק שיצרה ההתמודדות עם נגיף הקורונה והחלטות הממשלה על סגירת עסקים רבים קמו להן מספר רב של מחאות מאורגנות יותר ופחות. במהלך ההפגנות נעצרו עשרות מפגינים,…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן