סגירת תיק פלילי – המדריך המלא

כל אדם בישראל עשוי יום אחד לעמוד בפני תיק פלילי. גם אם אתם אזרחים שומרי חוק אתם עלולים למצוא את עצמכם שקועים עמוק בעסק ביש בלי לדעת איך הגעתם אליו. פתיחת תיק פלילי עלולה לפגוע בשמכם הטוב, במשפחתכם ובילדיכם, ליצור סביבכם אוירת תיעוב ופחד ולהשפיע על הבריאות הפיזית והנפשית כאחד. אם פתחו לכם תיק פלילי, דעו שיש מה לעשות ולא הכל צבוע בצבעי הדיו השחור של צו המעצר. זהו המדריך המלא לסגירת תיק פלילי וטיהור שמכם מכל וכל כדי שתוכלו לחזור לשגרת החיים המבורכת ללא חשש.

מהו תיק פלילי?

תיק פלילי הינו תיק חקירה על עבירה שהעונש הקבוע בחוק עליה הוא שלושה חודשי מאסר ומעלה. לא כל תיק חקירה הינו פלילי, אך מדובר לרוב בעבירות מרמה והפרת אמונים, פגיעה ברכוש או באדם במזיד או פגיעה מינית. קל כל כך לפתוח תיק פלילי, ובהעדר הוכחות גם קל לסגור אותו, אך עיקר הדברים הם המוניטין והמשפחה שנפגעת. כדי להצליח בסגירת תיק פלילי יש צורך בפעולה מהירה, מקצועית וערעור מוחלט של טענות המשטרה. ללא כל אלו, גם אם לאחר משפט ארוך ומתיש שבו תוכח חפותו של האדם, הנזק כבר ייגרם.

האם ניתן לסגור תיק פלילי?

עורך דין מנוסה ובעל מומחיות בפלילים, דוגמת משרד עורכי הדין עומרי שטרן, יבחנו היטב את התיק ואת טענת היישות התובעת וינסו לברר מהי מידת האשמה של האדם וכיצד ניתן להוכיח את חפותו. במידה והאדם אכן חף מפשע או שהעבירה המיוחסת לו מוגזמת בתיאורה, יש לנסות ולמזער את הנזק שנגרם לאדם מהר ככל האפשר, להצהיר על חפותו ולטעון כי היישות התובעת טועה. אלו הן הסיבות לסגירת תיק פלילי:

 

חוסר אשמה

הסיבה המוצדקת ביותר לסגירת התיק הפלילי הוא חוסר אשמה. במידה והצליח האדם להוכיח את חפותו, לא רק שייסגר התיק הפלילי נגדו, אלא שאוטומתית גם יימחק רישומו מרשומות המשטרה.

 

העדר ראיות מספיקות

לא תמיד המשטרה מצליחה לגייס די ראיות שיפלילו את האדם מעל ומכל ספק. עילה זו מספיקה בדרך כלל לשחרר את האדם ולסגור את התיק נגדו. לכל מי שממהר לחגוג ולפתוח בקבוקי שמפניה, במידה וכן תימצא ראיה, התיק ייפתח מחדש.

 

חוסר עניין לציבור

המשפט מעורר המחלוקת הזה, חוסר עניין לציבור, מצית לעיתים כעסים רבים, כי מיהו אותו ציבור אדיש וחסר רגישות שאין לו עניין? אך הניסוח הארכאי הזה בסך הכל מתייחס לעובדה שאין די כדי להכריז על האדם כנאשם פלילי ונסיבות העניין אינן מצדיקות פתיחת תיק שכזה.

 

ביום שאחרי סגירת התיק הפלילי

מהרגע שנודע לכם כי נפתח נגדכם תיק פלילי, עליכם לחשוב, בנוסף לניהול המאבק המשפטי, גם על היום שלאחרי סגירת התיק. יהיה עליכם לשקם את המוניטין שלכם ולהשיב את אמון החברים והמשפחה. אם הינכם חפים מפשע, לא ביצעתם כל עברה או לכל הפחות היא איננה חמורה כפי שהישות התובעת מנסה לתאר זאת, הקפידו להצהיר זאת כבר על ההתחלה, השתמשו בכל הוכחה וכל ראיה שעומדת לטובתכם, חפשו עדי אופי שיצהירו עליכם כי אין סיכוי שאכן ביצעתם דבר נורא ושימרו על בריאותכם. בסופו של יום את התיק אפשר לסגור ואמון ניתן לרכוש מחדש, אך הטראומה תיחרט בליבכם לעד. לכן בצעו כל פעולה, ייעוץ, תמיכה, קבלת מידע אמין, כל דבר שתוכלו כדי לנהל את המאבק בראש שקול ובנפש רגועה עד לסגירת התיק מחוסר אשמה.

 

הודעה לנפגע על סגירת התיק בעניינו

מה קורה כאשר אתם הצד שכנגדו התבצעה העבירה, מישהו איים עליכם, פגע בכם או ברכושכם ובזמן שאתם ממתינים שהמשטרה ומערכת הצדק יעשו את מלאכתם, אתם מקבלים מכתב ובו נאמר כי התיק נסגר. אתם חשים מתוסכלים וחשים שהצדק לא נעשה, אך האם זהו באמת סוף העניין? במידה ואתם מרגישים שההחלטה לסגור את התיק לא היתה מוצדקת, תוכלו בהחלט להגיש ערר על סגירת התיק. עורך דין מיומן יוכל לעיין בנימוקים שהובילו לסגירת התיק ולערער עליהם כדי להביא לפתיחת הדין מחדש ולהביא למיצוי החקירה בעניין. הליך הגשת הערעור מעט מורכב ולכן מומלץ להעזר בעורך דין פלילי המומחה לערעורים כדי להגביר את הסיכויים שהערעור יתקבל והתיק אכן ייפתח לחקירה מחודשת.

 

איך מגישים ערר על סגירת תיק?

את הערר מגישים תוך שישים יום מיום קבלת ההודעה על סגירתו, ניתן כמובן גם לבקש הארכת זמן להגשת הערר על מנת להכינו כראוי. הגשת הערר תלויה בגורם אשר פתח את התיק. יש להקפיד ולפנות לרשות המתאימה על מנת שהטענות שלכם אכן יתקבלו על ידי הגורם המוסמך לטפל בהן. כמו כן, הערר תמיד יוגש באמצעות הגורם שקיבל את ההחלטה לסגור את התיק:

 

  1. התיק נסגר על ידי החוקר או התובע המשטרתי – את הערר מגישים לפרקליט מחוז או לחלופין לנציג פרקליטות המדינה אשר ממונה על מנהל תחום העררים ושדרגתו אינה פחותה מסגן בכיר א'.

 

  1. התיק נסגר על ידי פרקליטות המחוז – הגשת הערר תלויה בנימוק לסגירתו:

א. במקרה של חוסר אשמה או ראיות הערר יוגש לפרקליט המדינה.

ב. במקרה של העדר עניין לציבור הערר יוגש ליועץ המשפטי לממשלה.

ג. אם ההחלטה התקבלה על ידי פרקליט המדינה, יש להגיש ערר ליועץ המשפטי לממשלה.

 

  1. התגלו ראיות חדשות – התגלו ראיות חדשות? הופיע עד שהסכים להעיד? כל זאת ועוד יכולים להביא לפתיחת תיק חקירה מחדש.
אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

  • משפט פלילי ·

מהי תלונת שווא?

.
תלונת שווא היא תלונה כוזבת שהוגשה במתכוון על אירוע פלילי שלא התרחש. מדובר בעבירה פלילית חמורה, שגורמת נזק חמור למי שהתלונה הוגשה נגדו. יש חשיבות עליונה בפנייה לסיוע משפטי של…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן