מי צריך ייעוץ לפני חקירה במשטרה?

אדם המוזמן לתחנת משטרה במסגרת חקירה פלילית עשוי להיות מוזמן לחקירה באזהרה או למתן עדות פתוחה. כאשר אדם מוזמן לעדות פתוחה עדיין יש צורך לקבל ייעוץ לפני חקירה מעורך דין פלילי מכיוון שפעמים רבות המשטרה עושה שימוש בעדות, על מנת לקשור את האדם לאירוע הפלילי בחקירה. במקרים רבים במהלך גביית עדותו החוקר יזהירו כי מעתה הוא חשוד ונחקר תחת אזהרה.

 ייעוץ לפני חקירה

זכות להיוועצות וזכות השתיקה

כאשר אדם נחקר על ידי המשטרה תחת אזהרה  כחשוד הוא רשאי לבקש ליווי משפטי עבור ייעוץ לפני חקירה והחוקרים מחויבים לציין כי עומדת לו הזכות להיוועצות. לנחקר באזהרה גם עומדת זכות השתיקה אך הדבר עלול להחשידו בעיני צוות החקירה.

מי שמוזמן לחקריה משטרתית כעד אינו זכאי להיוועצות עם עורך דין פלילי כל עוד המשטרה מגדירה אותו כעד בלבד והוא אינו יכול לשתוק במהלך העדות מלבד כאשר הדבר מגיע לכדי חשש להפללה עצמית.

 

החשיבות של ייעוץ לפני חקירה

כפי שציינו, בין אם נקראתם לחקירה באזהרה ובין אם למסור עדות פתוחה חשוב ליצור קשר עם עורך דין פלילי ולהתכונן לכך. חשוב להבין כי קבלת ייעוץ לפני חקירה במשטרה אינה מעידה דבר על האדם ואין בכך כל הוכחה כי ביצעו עבירה.

מסירת עדות או חקירה באזהרה בחקירה משטרתית יכולה להלחיץ ולבלבל גם אזרחים נורמטיביים חפים מפשע ויש להגיע לאחר הכנה משפטית. הליווי המשפטי במהלך ייעוץ לפני חקירה חשוב על מנת להבין כיצד להתנהל נכון מול החוקרים. העורך דין יכול ליידע את הלקוח לגבי שיטות החקירה והתרגילים שהחוקרים עשויים להשתמש בהם על מנת לגרום לו להודות.

 

שקרים והטעיות בחקירה

כפי שכל עורך דין פלילי יודע היטב, לחוקרי משטרה מותר להפעיל לחץ על חשודים, על מנת לנסות ולחלץ מהם הודאה תוך שימוש בתחבולות חקירה והצגת מצג שווא כלפי הנחקר.

במסגרת ייעוץ לפני חקירה במשטרה עורך הדין יכול להסביר כיצד החוקרים עשויים לשקר לגבי הודאות כביכול של מעורבים אחרים או לגבי קיומן של ראיות והדבר מותר להם כל עוד לא זויפו מסמכים בפועל.

 

חשוב להבין כי החקירה המשטרתית אינה מתנהלת רק בחדר החקירה ובאמצעות קבלת תשובות מהנחקר לשאלות בחדר החקירות. הוצאה של הנחקר להפסקות ודיבובו במהלך שיחות לא רשמיות כביכול, הן עניין שבשגרה וכל אמירה בנוגע לחשדות עשויה לשמש כראיה כנגד החשוד. חשוב להבין כי להבטחות כי הודאה בגרסה זו או אחרת תוביל לסגירת התיק אין כל משמעות.

 

לא להודות במה שלא קרה

בשום מקרה אין להודות בדבר שלא עשיתם בגלל לחץ ורצון לסיים עם תרגילי החקירה. חשוב במהלך ייעוץ לפני חקירה במשטרה להבין מה להציג בנוגע למעורבותכם באירוע הנחקר ולא לסטות מהדברים עליהם החלטתם עם העורך דין שלכם. כל חקירה מתועדת וטרם הסכמה לחתום על התיעוד, חשוב לוודא שהנקודות החשובות נכתבו כפי שנאמרו על ידכם ובאופן מדויק.

 

התנהלות בחקירה

בעת מסירת עדות פתוחה או חקירה באזהרה חשוב להקפיד על התנהלות מכובדת כלפי החוקרים, גם במידה ואתם חשים כי הם מתנהלים כלפיכם בצורה פוגענית ולא מכבדת. שמרו על קור רוח ועל חשדנות כלפי הניסיונות לגרום לכם לאובדן עשתונות או לסבך אתכם במילותיכם.

במידה והחוקרים מציעים לכם להוכיח את גרסתכם בבדיקת פוליגרף, ציינו כי הייתם מעוניינים לעשות זאת אך עליכם לבדוק זאת תחילה עם עורך דינכם בגלל ההיבטים המשפטיים.

 

מה לומר בחקירה

באופן עקרוני כל נחקר צריך לבחור בין שתי אפשרויות, לא לומר דבר ולשמור על זכות השתיקה, או לשתף פעולה בצורה מלאה ולמסור בחקירתו גרסה ברורה. על מנת לבחור באסטרטגיה המשפטית הנכונה יש להציג לעורך דין המייצג בצורה מקיפה את כל פרטי המקרה. ההחלטה לגבי כיצד לנקוט, צריכה להיבחן בהתאם להבנתו לגבי התשתית הראייתית שבידי החוקרים בשלב זה.

 

בדיקת פוליגרף ומעמדה המשפטי

בדיקת פוליגרף גם כאשר הנאשם מבקש לבצע אותה אינה נחשבת לראיה קבילה בדין הפלילי בישראל. בהליך הפלילי לא ניתן להציג את התוצאות של בדיקות בין אם הם בוצעו על הנחקר, עדים או נפגעי עבירה. אסור גם להביא לידיעת בית המשפט כי הנאשם סירב לבצע בדיקה על מנת לרמוז כי הדבר מוכיח את אשמתו.

 

ליווי משפטי לאחר מעצר

ייעוץ טרם החקירה נדרש וחיוני לא רק לאחר קבלת זימון מראש אלא גם כאשר הנחקר נעצר בגלל העבירות בהו הוא נחשד. עורך הדין יספק את הייעוץ במקרה שכזה בבית המעצר או במתקן של הגוף החוקר תחת מגבלות הזמן והפרטיות. בכל מקרה וללא תלות בחומרת החשדות ובצרכי החקירה לכל נחקר הזכות החוקתית להיפגש עם עורך דין לקראת חקירתו.

 

נוכחות העורך דין במהלך החקירה עצמה

אנשים נורמטיביים רבים שזומנו לראשונה בחייהם לחקריה בהזמנה מבקשים לברר אם עורך דינם יוכל להיות לצדם גם במהלך החקירה עצמה.

בניגוד למתרחש במדינות אחרות כגון ארצות הברית, המשפט הישראלי אינו מאפשר זאת מלבד במקרים מיוחדים בהם מעורבים חסרי ישע וכדומה. הדבר בא לאזן בין הזכות לייצוג של היחיד לבין האינטרס הציבורי של פענוח פשעים ועבירות ומתן כלים לחוקרים שיאפרו לצמות את הדין עם עוברי העבירות.

 

סיכום ייעוץ לפני חקירה

לסיכום הנושא, במאמר זה עסקנו בנושא של ייעוץ לפני חקירה במשטרה ולמי הוא נחוץ. כפי שציינו, כל הזמנה לחקירה באזהרה או למסירת עדות פתוחה, שעשויה להפוך לחקירה שכזו, הוא חוויה מלחיצה ויש להיערך אליה בשיקול דעת ורצינות. למהלך החקירה ולגרסה שתימסר יכולים להיות השלכות משפטיות מרחיקות לכם עבור הנחקר.

ליווי מקצועי של עורך דין פלילי המתמחה בתחום כגון, עורך דין עומרי שטרן יאפשר לכם להבין לקראת מה אתם נכנסים, כיצד לנהוג במהלך האירוע ומהם זכויותיכם לאורך כל שלבי ההליך.

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

  • משפט פלילי ·

מהי הלבנת הון?

.
  הלבנת הון היא מונח משפטי למעשה שבו אדם או ארגון מסויים משיגים סכום כסף נכבד כתוצאה מפעילות עבריינית, פעילות לא חוקית. במצב זה הגופים הללו מחזיקים בסכומי כסף שהם…
  • משפט פלילי ·

מה מהי קבלת דבר במרמה?

.
קבלת דבר במרמה היא עבירה שיש לה משמעות רבה עבור המחוקק בכל הנוגע לשמירת אמות המוסר הנדרשות בחברה החפצה שקיומו של שלטון החוק. עבירת המרמה היא ביטוי מוחשי לפגיעה בנורמות…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן