מה העונש על שימוש עצמי בסמים?

ישנו הבדל תהומי בין החזקת סמים לצורך שימוש עצמי, או שימוש עצמי בסמים, לבין שימוש מסחרי בסמים או בשמו המוכר – סחר בסמים. במידה ונתפסתם בגין עבירת סמים, כדאי שתדעו מול מה אתם עומדים ובמיוחד מה העונש, ומה אפשר לעשות כדי לנסות ולהקל עליו במידת מה.

איסור בחוק על החזקה ושימוש בסמים

החוק הפלילי אוסר הן על החזקה והן על שימוש בסמים, בסעיף 7 לפקודת הסמים המסוכנים. הסעיף קובע כי אסור להחזיק סם מסוכן או להשתמש בו, אלא במידה שהותר הדבר או ברישיון. משמע, ככל שאין רישיון לשימוש או החזקת סמים – עשיית המעשים הללו מהווה עבירה פלילית וגוררת עימה עונשים בחומרות שונות, הכל תלוי באופי ההחזקה או השימוש, הכמות וסוג הסם שהוחזק או בוצע בו שימוש.

העונש על פעולות אלה מעוגן בסעיף 9 לפקודת הסמים המסוכנים וקובע ענישת מקסימום של מאסר למשך 10 שנים או קנס כספי גבוה, שיכול להגיע עד סך של מיליוני שקלים.

השימוש בסמים בארץ הוא אסור, גם בסמים הנחשבים לעיתים בחברתו "קלים" יותר, כגון קנאביס, אשר מאושר לשימוש על פי חוק במדינות שונות אחרות בעולם. ישראל טרם עברה הליך לגליזציה, משמע הפיכת השימוש בסמים לחוקי.

שימוש עצמי בלבד

מה העונש על שימוש עצמי בסמים? לעומת העונש הכבד שהוזכר לעיל, באם הנאשם הצליח להוכיח כי השימוש בסם או החזקתו נעשו לשימוש או צריכתו העצמית בלבד, העונש נמוך משמעותית ועומד על שלוש שנות מאסר או קנס נמוך פי מונים.

איסור על מסחר ותיווך למסחר בסמים

ישנו איסור ספציפי בפקודת הסמים המסוכנים המתייחס לייצוא, יבוא, הקלה על ייצוא או יבוא, סחר או ביצוע עסקאות או אספקה של סמים, בין אם בתמורה ובצורת עסק ובין שלא בתמורה; אלא אם ברישיון. תיווך לסמים משמעו קישור בין שני אנשים, ספק ולקוח. דהיינו, גם הכרה של ספק הסמים שלך לחבר או מכר, זוהי עבירה פלילית כמובן.

משמע, ככל שאין רישיון למסחר בסמים או ביצוע הפעולות האחרות המוזכרות – סחר או תיווך למסחר בסמים הוא עבירה אשר עונשה מעוגן בסעיף 19א והינה מאסר עשר שנים או קנס כספי גדול מאוד.

היחס שבין העונשים

עיניכם הרואות את השוני הגדול בין החזקה ושימוש בסמים, ואף סחר בסמים, לבין החזקה או שימוש עצמי בסמים בלבד – עבירה שהדין מכיר בה כעבירה קלה בהרבה, והעונש שלה פחות חמור בצורה משמעותית.

הקלה אפשרית בעונש במצבים מסוימים

ישנו יחס מקל בעונש עבור אדם המשתמש לראשונה בסמים, לצריכה עצמית בלבד. משמע, בעזרת עורך דין המתמחה בעבירות סמים פליליות, כגון עורך דין עומרי שטרן, ניתן להוכיח כי עבירת הסמים בוצעה בפעם הראשונה ושימוש בסמים באופן אישי בלבד – וכך לזכות ליחס מקל בהרבה, כך שלעיתים רבות ניתן שלא לקבל עונש כלל והתיק הפלילי ייסגר בעקבות "חוסר עניין לציבור".

איך בודקים אם הסמים הם לצורך שימוש עצמי?

ישנה חזקה משפטית, משמע הנחה, שהחזקת סם מסוג קנאביס במשקל של מתחת ל-15 גרם, היא החזקה לשימוש עצמי בלבד. משמע, במידה והכמויות קטנות וככל שהסם "קל" יותר, דוגמת קנאביס, עולים הסיכויים להצלחת ההוכה כי מדובר בשימוש עצמי.
במהלך שנת 2022 תוקנה התקנה המתייחסת לאכיפת עבירה של החזקת קנאביס או תוצריו מתחת ל15 גרם כך שהעונש על החזקת קנאביס מתחת ל15 גרם הינו תמיד קנס מנהלי על סך 1,000 ₪.

עם זאת, המדינה יכולה להצליח להוכיח שאדם החזיק בסם לצורך ביצוע עבירת סחר בסמים מעבר לכל ספק סביר גם אם כמויות הסמים שנמצאו בפועל קטנות. זאת למשל, באמצעות ראיות נסיבתיות או ישירות אחרות כגון מציאת פנקס ניהול המכירות של הסמים הכולל שמות, כמויות סמים וכתובות, או למשל ביום עסקת סמים מפוברקת ושכנוע בית המשפט באמצעות כך כי האדם סוחר בסמים באופן וודאי.

נעצרתי בגין שימוש בסמים, מה עליי לעשות?

ראשית, יש להיות מודע לזכויות שעומדות בפני חשוד אשר נעצר בגין עבירה פלילית ועומד בפני חקירה במשטרה או במקום ביצוע העבירה. מעל הכל חשוב לדעת כי ישנה זכות לחשוב להיוועץ עם עורך דין, בטרם תחל החקירה. דהיינו, על החוקרים לחכות במשך זמן סביר עד להגעת עורך הדין או ביצוע שיחה עימו באמצעות הטלפון, על מנת לאפשר לחשוד להתגונן.

ייעוץ מקדים עם עורך דין פלילי בטרם תחילת החקירה הוא לא רק זכות בדין, אלא פעולה חשובה ואף הכרחית שעשויה להביא לבסוף להקלה בעונש ואף לזיכוי. עורך הדין בקיא בדין ויכול לסייע לחשוד להבין מה מותר ומה אסור, האם כדאי לשמור על זכות השתיקה או לשתף פעולה, ואיך להציג את האמת בצורה הטובה ביותר שלא תשתמע לשתי פנים.

כמו כן, ייעוץ בידי עורך דין המומחה לענייני סמים עוד בטרם החקירה הראשונה, עשוי להקטין את הסיכויים להודאת החשוב הודאת שווא אשר נובעת מלחץ או בלבול. עורך הדין יסביר את מצב הדברים ויאפשר לחשוד להבין מול מה הוא עומד, וכיצד כדאי להתנהל.

הקפידו לבחור עורך דין המתמחה בעבירות פליליות ובפרט עבירות סמים, כך שיוכל לייעץ לכם בצורה טובה ואף לייצג אתכם נאמנה מול הערכאות השיפוטיות, במידה ויפתח הליך משפטי.

סיכום

המגמה בפסיקה ובחוק היא הקלה עם משתמשים עצמאיים בסמים והחמרה ושימת הדגש על ה"דילרים" משמע על הסוחרים בסמים. כך, אדם שביצע שימוש עצמי בסמים בפעם הראשונה יתכן שיצא ללא עונש, לעומת אדם הסחר בסמים מספר פעמים שיתכן שיושת עליו עונש מאסר של שנים ארוכות ו/או קנס כספי כבד. במידה ונתפסתם בעבירת סמים, כדאי שתדעו מהן הזכויות שלכם עוד בטרם החקירה וכן לאורך כל ההליך עד להרשאה. כדאי מאוד להיוועץ עם עורך דין מומחה לעבירות סמים עוד בטרם החקירה הראשונה, ולהמשיך להיעזר בו לאורך כל הדרך וזאת על מנת שיסייע לכם לסיים עם הפרשה על הצד הטוב ביותר, ככל האפשר.

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

מהו מכתב יידוע לחשוד
  • משפט פלילי ·

מהו מכתב יידוע לחשוד

.
מכתב יידוע לחשוד הוא מכתב רשמי הנשלח על ידי רשויות אכיפת החוק לאדם החשוד בביצוע עבירה פלילית. המכתב מיידע את החשוד כי נפתח נגדו תיק פלילי, ומפרט מהן העבירות שבהן…
  • משפט פלילי ·

מהו הסדר טיעון?

.
בתי המשפט בישראל עמוסים, אין בכל חדש, מצוקת כוח האדם במערכת המשפט עם העובדה שבישראל ישנם ריבוי תביעות מאלצות את המערכת המשפטית למצא פתרונות להקלת העומס על המערכת, הסדר טיעון…
גניבה והונאה בכרטיסי אשראי
  • משפט פלילי ·

גניבה והונאה בכרטיסי אשראי

.
גניבה והונאה בכרטיסי אשראי נחשב כעונש פלילי במדינת ישראל ובמדינות רבות נוספות. עבירה בכרטיסי אשראי יכולה לגרור העמדה לדין פלילי ופתיחת תיק פלילי. לצערנו עבירה זו הפכה להיות עבירה בולטת…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן