מה העונש על הטרדה מינית?

החוק הגדיר מהם סוגי ההתנהגות האסורים שנחשבים לעבירות של הטרדה מינית. החוק מפורט כך שכלל הסוגים והצורות של ההטרדה אמורות ליפול תחת אחד הסוגים שהמחוקק קבע עבורם עונשים שונים בהתאם לדרגת חומרתם. במאמר זה נרחיב לגבי הסוגים השונים של הטרדה מינית והעונשים והסנקציות שיוטלו במידה והנאשם יורשע בדין. בנוסף נדון בתפקידו של עורך דין עבירות מין המלווה חשודים ונאשמים.

 עונש על הטרדה מינית

 

יסודות בעבירה

בתפיסה הציבורית, השאלה של איזו התנהגות היא "הטרדה מינית" עברה שינויים רבים לאורך השנים. החקיקה הנרחבת לגבי עבירה זו מקבעת נורמות ברורות לגבי המותר והאסור בתחום זה כיום. כפי שמסביר עורך דין פלילי עומרי שטרן המחוקק הגדיר ארבעה יסודות שעליהן להתקיים על מנת שהתנהגות תהווה עבירה של הטרדת מינית:

  • קיומן של הצעות
  • האירוע חזר על עצמו
  • ההצעות בעלות אופי מיני
  • מושא ההצעות הראה למציע כי הוא אינו מעוניין בהצעות הללו.

 

עבירות מין בחוק הישראלי

בחוק העונשין פורטו סוגי עבירות מין בהתאם לחומרתן. עברת אינוס הינה החמורה ביותר ומתחתיה, בעילה אסורה בהסכמה, מעשי סדום ומעשה מגונה. עבירות מין ברף החומרה הנמוך ביותר נכללות תחת הטרדה מינית. העונשים שנקבעו לעבירות הטרדה מינית נעים בין שנתיים ועד לארבע שנות מאסר במידה וההרשעה בעבירה אינה משולבת עם עבירות מין נוספות.

 

עבירות הטרדה מינית – שנתיים מאסר

עבור התנהגויות הנופלות תחת ההגדרה של המחוקק להטרדה מינית בדרגת החומרה הנמוכה נקבע עונש של שנתיים מאסר במידה והנאשם יורשע בבית המשפט. העבירה הנפוצה היא של העלאת הצעות בעלות אופי מיני באופן מתמשך למרות שהמוטרד או המוטרדת הראה למציע ההצעות כי הוא אינו מעוניין בהן.

התנהגות נוספת שהענישה בגינה שנתיים מאסר ונופלת תחת קטגוריה זו של עבירת מין היא התייחסות מבזה או משפילה החוזרת על עצמה אשר מופנית לאדם בהקשר של מיניותו, מינו או נטייתו המינית.

 

הטרדה מינית והתנכלות – עד 4 שנות מאסר

כפי שמכיר היטב כל עורך דין עבירות מין העוסק בתחום, המחוקק אסר על התנכלות הקשורה לעבירת הטרדה מינית. עבירה זו נוגעת, הן להתנכלות למוטרד או למוטרדת והן למי שדיווח על העבירה או ניסה למנוע אותה. התנכלות בגלל סירוב להצעות בעלת אופי מיני כמו גם, התנכלות למושא ההטרדה לאחר הגשת תלונה על הטרדה מינית יכולה לגרור עונש מאסר של בין 3- 4  שנים.

 

הטרדה מינית הפצת סרטונים – עד 5 שנות מאסר

בעבירות הטרדה מינית נכללת גם הפצה של תמונות או סרטונים בעלי אופי מיני בהם מופיע המוטרד בנסיבות שהפרסום עלול להשפיל או לבזות אותו. כאשר לא ניתנה הסכמתו של האדם לשיתוף התוכן, לא רק מי שהעלה את התוכן או התחיל בהפצתו מוגדר כמטריד מינית, אלא גם מי שלקח חלק בהמשך ההפצה. הטרדה מינית שכזו דינה מאסר של עד 5 שנים.

 

הטרדה מינית במקום העבודה

החוק מטיל אחריות על המעסיק ליצור סביבת עבודה בטוחה לעובדים. המעביד נדרש למנות אחראי למניעת הטרדות מיניות והוא גם משמש כתובת לתלונות של נפגעים ואיסוף מידע לקיומם של אירועי הטרדה או התנכלות. בפסיקה נקבע, כי גם כאשר לא נמסרה תלונה מפורשת אך ישנה שמועה לגבי הטרדה, על המעסיק לנסות לברר באופן יזום אם אכן התקיימה ההטרדה המינית.

 

יחסי מרות במקום העבודה

כאשר מוגשת תלונה בגין הטרדה מינית במקום העבודה היא צריכה להיות מטופלת בהתאם לחוק וכאשר היא נמצאת מבוססת יש לספק הגנה למוטרד. כאשר מדובר בתלונה על הטרדה מינית במקום העבודה ומוגשת תלונה גם למשטרה. על מנת שההצעות המיניות ייחשבו לעבירת הטרדה מינית אין צורך שהעובד או העובדת יראו למטריד כי הם אינם חפצים בהצעותיו, במידה וקיימים יחסי מרות בין המעורבים.

כאשר ישנם יחסי מרות במקום העבודה כמו גם במקומות נוספים,  המטריד אינו יכול לטעון כי התנהלותו אינה בגדר הטרדה אסורה כיוון שהוא פירש את שתיקת המוטרדת בתור הסכמה.

 

עורך דין עבירות מין

מי שנאשם בעבירות הטרדה מינית זכאי, כמו כל נאשם אחר, לייעוץ וליווי משפטי של עורך דין עבירות מין וחשוב לזכור שעומדת לו חזקת החפות.  העו"ד כגון, עורך דין פלילי עומרי שטרן יכול לסייע עוד לפני החקירה המשטרתית ולהכין את החשוד לקראת החקירה. בנוסף הוא ייצג אותו  במהלך החקירה ויוודא כי זכויותיו נשמרים בהתאם לדין.

במידת הצורך עורך דין עבירות מין ייצג את הנאשם בבית משפט במהלך ההליך השיפוטי.

 

העמדה לדין

בעת העמדה לדין על עבירות הטרדה מינית, התביעה היא שנדרשת להוכיח שהמעשה הנטען התרחש וכי בהתאם להגדרות בחוק אכן מדובר בעבירת הטרדה. כלומר כאשר עורך דין פלילי עומרי שטרן מייצג נאשם, הוא לא יידרש להוכיח שלא היה במקרה הנידון הטרדה מינית אלא להתגונן מפני טענת התביעה שכן הייתה.

הטיעונים האפשריים הם או כי האירוע כלל לא התרחש או שהוא אינו מהווה הטרדה מכיוון שהצד השני לא הראה כי הוא אינו מעוניין בהצעותיו של הנאשם או אף עודד את המשך מעשיו של הנאשם, בין אם במילים או במעשים.

 

סיכום ענישה בהטרדה מינית

לסיכום הנושא, בהתאם לחוק למניעת הטרדה מינית, עבור מרבית סוגי ההתנהגות הנכללים תחת עבירה זו, העונש יעמוד על שנתיים מאסר. על הטרדות מיניות בנסיבות מחמירות לרבות, פרסום סרטון מין של אדם ללא הסכמתו נקבע עונש מאסר של 5 שנים.

חשוב להבין שהטרדה מינית היא עבירה פלילית חמורה בעלת השלכות מרחיקות לכת על החשוד או הנאשם. כדאי לפנות להתייעצות עם עורך דין עבירות מין בכל מקרה בו יש חשש שתוגש תלונה במשטרה או להליך בדיקת התנהגות שאינה הולמת במקום העבודה.

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

הטרדה מינית במקום העבודה
  • משפט פלילי ·

מהי הטרדה מינית במקום העבודה?

.
הטרדה מינית הינה תופעה חברתית שלילית אשר כוללת בתוכה טווח של התנהגויות ומצבים. הטרדה מינית במקום העבודה מהווה פגיעה בחירותה של המוטרדת, בכבודה ובזכותה לשוויון. במאמר זה נתמקד בהטרדה מינית…
עבירות מין ברשת
  • משפט פלילי ·

עבירות מין ברשת: מכת מדינה

.
הריבוי ההולך וגובר של עבירות מין ברשת האינטרנט, יחד עם ההכרה בנזק המשמעותי שהן גורמות לנפגעיהן, הניעו את מערכת המשפט בישראל לאמץ עמדה מחמירה יותר כלפי הנאשמים בביצוען בשנים האחרונות.…
  • משפט פלילי ·

מהו הליך שימוע פלילי?

.
סקירה קצרה של הליכי שימוע פלילי השימוע הינו הליך-ביניים המתקיים בין העברת תיק החקירה לידי התביעה לבין קבלת ההחלטה בדבר הגשת כתב אישום. זכות שימוע לפני הגשת כתב אישום היא…
  • משפט פלילי ·

מה זה מעצר עד תום ההליכים?

.
מעצר עד תום ההליכים הינו הליך המעצר בדרגה המחמירה ביותר. בדרך כלל שופטים מוציאים צווים למעצר עד תום ההליכים כאשר הם סבורים כי האדם מסוכן לציבור/עלול להלך אימים על עדים…
  • משפט פלילי ·

מה הענישה על עבירות נשק?

.
עבירות נשק נחשבות לעבירות חמורות במיוחד בשל הסכנה הנובעת מהן לשלום הציבור ולביטחונו. מי שהורשע בעבירות נשק צפוי לעונשי מאסר בהתאם לחומרת העבירה וכפי שנפרט בהמשך המאמר. המחוקק הבדיל בין…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן