מה העונש הצפוי על עבירות המין השונות?

בעבירות מין חומרת העונש תלויה בחומרת העבירה שבוצעה ובפוטנציאל המסוכנות של העבריין. בישראל ישנם מספר קטגוריות של עבירות מין כפי שאלו הוגדרו בחוק העונשין. החוק הגדיר אלו מעשים נופלים תחת כל קטגוריה ומהו העונש שיוטל על עובר העבירה במידה והוא יורשע בהליך הפלילי. במאמר זה נדון בהרחבה בעבירות המין השונות, הענישה בגינם ובתפקידו של עורך דין עבירות מין בהליכים השונים.

עבירות מין

אונס ואינוס

חוק העונשין מגדיר בתור אונס לצורך עבירות אונס או אינוס, קיום יחסי מין בכפייה בניגוד לרצונו החופשי של הזולת. על מנת שהעבירה תיחשב כמעשה אונס עליה לכלול חדירה לאיבר המין של הקורבן ואי הסכמה מצד הקורבן לקיום יחסי מין. העונש בגין עבירת אינוס רגילה במקרה של הרשעה הוא  16 שנות מאסר.

 

אונס בנסיבות מחמירות

המחוקק הגדיר מקרים מסוימים שייחשבו לעבירת אונס בנסיבות מחמירות עבורם העונש יעמוד על 20 שנות מאסר. עבירות אינוס בנסיבות מחמירות הן החמורות ביותר בתחום של עבירות מין והן כוללות בין היתר, אונס שבוצע תוך איומים בנשק, אונס קטינה שגילה פחות מ- 16, אונס אדם הלוקה בנפשו, אונס שגרם להיריון, אונס קבוצתי ועוד.

 

מעשה מגונה

עבירות מין כוללות מגוון מעשים שנכללים תחת ההגדרה של מעשה מגונה בדין הפלילי. כל פעולה המבוצעת לשם סיפוק מיני, גירוי מיני או השפלה מינית ללא הסכמתו של הזולת יכולה להיחשב למעשה מגונה. אוננות בפרהסיה ומגע באיברים המוצנעים ללא הסכמת הקורבן הם מהמעשים הנפוצים שכנגדם מואשמים בגין עבירות מין תחת הגדרה זו.

 

מידת הפגיעה בקורבנות

עורך דין פלילי עומרי שטרן מסביר כי יש משמעות גם למקום בו המעשים המגונים בוצעו. המחוקק הבדיל בין מעשה מגונה שנעשה במגע ישיר ובפורום מצומצם שנחשב לחמור יותר לבין מעשה מגונה במרחב הפומבי אשר לא כולל מגע ישיר עם הנוכחים. המחוקק קבע ענישה מחמירה יותר על עבירות מין של מעשה מגונה להם נלווית פגיעה בפרטיות, בגוף ובנפש של הנפגע.

 

במסגרת יחסי תלות

בגין מעשה מגונה שבוצע בפרטיות נקבע עונש מרבי של 3 שנות מאסר כאשר גיל הקורבן מעל 16. העונש בגין עבירת מעשה מגונה בקורבנות בני 14 עד 18 בהם התקיימו יחסי מרות או תלות בין הקורבן ועובר העבירה נקבע לעד 4 שנות מאסר. עונש של עד 7 שנות מאסר נקבע על עבירת מעשה מגונה שבוצע בפרטיות תוך שימוש בכוח.

 

מעשה מגונה בנסיבות מחמירות

העונש המרבי בגין ביצוע מעשה מגונה בפומבי בפני קורבן שגילו מעל  16 הוא שנת מאסר בודדת. כאשר גילו של הקורבן מתחת  16 העונש המרבי בגין עבירה זו הוא 3 שנות מאסר. על מעשה מגונה בנסיבות מחמירות, כגון מעשים מגונים בתוך המשפחה או מעשה מגונה בקטין נקבע עונש של עד 10 שנות מאסר.

 

הטרדה מינית

קטגוריה נוספת בתחום של עבירות מין היא הטרדה מינית והעונשים בגין עבירות הטרדה מינית נעים בין שנתיים ועד ל- 4 שנות מאסר. על מנת שפעולה תיחשב להטרדה מינית עליה לכלול ביצוע מעשים מגונים או דרישה לביצוע אקט מיני באמצעות סחיטה באיומים או בכפייה, כמו גם הצעה של הצעות מיניות באופן חזרתי, תוך התעלמות מבקשותיו של הנפגע לחדול מכך.

 

עורך דין עבירות מין

חשוב לזכור שלכל אדם, גם כזה המואשם בביצוע עבירות מין עומדת חזקת החפות, כל עוד הוא לא הורשע בבית המשפט. על מנת להרשיע אדם בעבירות מין לרבות אונס, מעשה מגונה או הטרדה מינית התביעה צריכה להוכיח שהנאשם ביצע את העבירה המיוחסת לו מעל לכל ספק סביר. עורך דין עבירות מין המייצג את הנאשם ינסה לערער על טענות התביעה לאורך ההליך השיפוטי.

 

סיכום ענישה בעבירות מין

לסיכום הנושא, במאמר זה דנו בעונשים הצפויים על עבירות מין כגון הטרדה מינית, מעשים מגונים ואונס. כפי שציינו, חוק העונשין קבע מדרג ענישה משתנה בהתאם לחומרה של העבירות השונות. העונש החמור ביותר שניתן לעברת האינוס בנסיבות מחמירות והמורשע בה צפוי ל-20 שנות מאסר.

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

המלצות להערכות למחאה מאורגנת
  • כללי ·

המלצות כיצד להערך למחאה מאורגנת

.
בשבועות האחרונים לאור המשבר העמוק שיצרה ההתמודדות עם נגיף הקורונה והחלטות הממשלה על סגירת עסקים רבים קמו להן מספר רב של מחאות מאורגנות יותר ופחות. במהלך ההפגנות נעצרו עשרות מפגינים,…
עבירת החזקת סכין
  • משפט פלילי ·

עבירת החזקת סכין

.
החזקת סכין או אגרופן ללא סיבה כשרה, על פי סעיף 186 לחוק העונשין, הינה מעשה פלילי ואין הכרח שהמחזיק בסכין יגרום לנזק כדי שתהייה מוגדרת ההחזקה כעבירה. עבירה זו הינה…
  • משפט פלילי ·

שלבי ההליך הפלילי

.
במאמר זה יפורטו השלבים השונים של ההליך הפלילי. חשוב לציין כי אלו שלבים מסננים ורוב הנאשמים שנפתח נגדם הליך פלילי לא ימשיכו לכל אורך השלבים. בנוסף נציין כי בכל שלב…
מהן עבירות צווארון לבן?
  • משפט פלילי ·

מהן עבירות צווארון לבן?

.
המונח צווארון לבן החל כמונח המייצג תופעה חברתית חדשה, עליית מקצועות המשרד השונות, אם זאת מהר מאד האנשים שעבדו במשרדים החלו גם הם לבצע פעולות בלתי חוקיות הנובעות מתוקף תפקידם,…
הסדר מותנה - מהו?
  • משפט פלילי ·

הסדר מותנה – מהו?

.
הסדר מותנה הינו מונח משפטי חשוב אשר מאפשר לסגור תיק של כתב אישום בגינו של חשוד בביצוע עבירה פלילית. הסדר זה נכנס לתוקף בשנת 2013, כשהוא מהווה תיקון לחוק "סדר…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן