מה ההגדרה לאינוס במרמה

על-פי הגדרתו בחוק העונשין של מדינת ישראל שבסעיף 345 (א)(2), אינוס במרמה הוא בעילת אישה בהסכמת האישה, שהושגה במרמה. (אי אמירת אמת, אמירת אמת חלקית, הטעיה, התחזות וכו') בייחס למיהות העושה או מהות המעשה.

מה מסתתר מאחורי המילים מרמה בייחס ל"מיהות העושה"

משמעות המילה "מיהות" היא "כלל התכונות הקובעות מיהו פלוני" כדוגמת כהן דת (רב, כומר, קאדי וכו'), רופא, יהודי, ערבי ועוד. לדוגמה: פס"ד סאבר קאשור: הציג את עצמו כרווק יהודי המעוניין בקשר רומנטי, ניתן לומר כי הוא אכן רימה את האישה והשיג את הסכמתה למגע המיני על סמך תרמית זו. מבחינת לשון החוק, אם כן, ניתן לקבוע כי קאשור ביצע אינוס.

מה מסתתר מאחורי המילים מרמה בייחס ל"מהות המעשה"

המחוקק ביקש להניח גבול מסויים בין חיזור בין המינים שבהם אנחנו קצת מאדירים את עצמינו, מספרים על עצמינו שהם לא בדיוק מדוייקים מבחינת הישגים, שכר, מעד כלכלי וכדומה, לבין הגבול שבו יש הסכמה שניתנה מתוקף זה שבנאדם השיג במרמה את ההסכמה כדוגמת טיפול מקצועי / רפואי. למשל: עיסוי, פיזיותרפיה, טיפול גניקולוגי, טיפול פסיכולוגי ועוד. למעשה, הטיפול אמור להיות טיפול רפואי, אבל המעשה בסופו של דבר היה פגיעה מינית.

כאמור, עבירות מין הן עבירות התנהגותיות: הבועל (התנהגות) אישה (נסיבה) בהסכמת האישה (נסיבה) שהושגה במרמה בייחס למיהות העושה או מהות המעשה (נסיבה). כמו כן, היסוד הנפשי של העבירה היא מחשבה פלילית – סעיף 20 לחוק העונשין "מחשבה פלילית – מודעות לטיב המעשה, לקיום הנסיבות ולאפשרות הגרימה לתוצאות המעשה, הנמנים עם פרטי העבירה".

בשלבים הראשונים של אינוס במרמה דובר על קבלת דבר במרמה. תקופה זו הייתה עוד טרם ראו את עבירות המין באופן של הערכים המוגנים שאנו מכירים אותם היום כמו אוטונומיה, חירות, כבוד, שלמות הגוף ושלמות הנפש.

דוגמאות מהפסיקה לאינוס ומרמה:

פס"ד חן אלקובי: אלקובי התחזתה לגבר וקיימה מערכות יחסים רומנטיות ומיניות עם נערות. אלקובי "התחזה לגבר" והציג עצמו בשם "קובי". בין אלקובי לבין ארבע מתלוננות נוצרו קשרים שונים, ברמות שונות של אינטימיות. בשל כך אלקובי הואשם בעברה של התחזות כאדם אחר, במעשה מגונה שההסכמה לו הושגה תוך מרמה לגבי מיהות העושה, וכן בניסיון לאינוס לפי סעיף 345(א)(2) לחוק העונשין (העוסק בבעילת אשה בהסכמה שהושגה במרמה לגבי מיהות העושה או מהות המעשה).

פס"ד פליישמן: פליישמן התחזה לרופא מתמחה בטיפול בעקרות. במסווה של טיפולי פוריות הוא ביצע מספר מעשי אינוס בנשים.

פס"ד ג'רבי: אדם הציג את עצמו כרב מכובד בעל סגולות ריפוי. באמצעות זה הוא פגע מינית בנשים שהגיעו אליו.

פס"ד בראון: הוא התחזה לרופא מומחה לטיפול בשד ועל ידי כך קיבל הסכמות של נשים לביצוע מעשים מגונים.

פס"ד עזיזה: הוא התחזה לרופא והציע לנשים עבודה כמתמחות אצלו ו"בחן" אותן לצורך קבלתן לעבודה.

פס"ד פדר: מדריך כלות שאנס חמש כלות חרדיות תחת מסווה של מדריך מיני.

פס"ד אל-שאבי: דרוזי נשוי שהתחזה ליהודי רווק ויצר מציאות לא נכונה לגבי השם שלו, הלאומיות שלו, מקום הולדתו ומגוריו. על ידי כך הוא קיים יחסי מין עם בחורה יהודיה שבנתה על הקשר האינטימי הזה, התאהבה בו ואף הרתה לו.

פס"ד סאבר קאשור: בית המשפט קובע שהקו האדום הוא עד חדר המיתות. אדם יכול לספר על עצמו כל מיני דברים, אבל יש דברים שהם בגדר קו אדום. לדוגמה: לאום, מין, מקצוע, רווק (כשהוא נשוי) ועוד. אלה דברים שכבר לא ייחשבו כבעבר קבלת דבר במרמה, אלא אינוס במרמה. כמו כן, תיקון 22 ותיקון 61 לחוק העונשין הם תיקונים ששינו את עבירות האינוס בין היתר על רקע אינוס במרמה.

 

משרד עורכי דין עומרי שטרן הינו בעל נסיון ארוך שנים בתחום עבירות המין והדין הפלילי. כעורך דין פלילי, עומרי שטרן יעמוד על זכויותכם ויחתור להשגת התוצאה הטובה ביותר במשפט.

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

ספק סביר במשפט הפלילי
  • משפט פלילי ·

ספק סביר במשפט הפלילי

.
במאמר הבא נעסוק בנושא חשוב ומכריע ביותר במשפט הפלילי – שהוא הספק הסביר.   ספק סביר – חוק העונשין (א) לא יישא אדם באחריות פלילית לעבירה אלא אם כן היא הוכחה מעבר…
  • משפט פלילי ·

סגירת תיק בהסדר

.
בשנת 2013 תוקן חוק סדר הדין הפלילי. התיקון אפשר סגירת תיק פלילי, במסגרת הסדר מותנה. בטרם החוק, על רשויות התביעה היה להחליט האם לסגור את התיק או להגיש כתב אישום.…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן