מהן עבירות צווארון לבן?

המונח צווארון לבן החל כמונח המייצג תופעה חברתית חדשה, עליית מקצועות המשרד השונות, אם זאת מהר מאד האנשים שעבדו במשרדים החלו גם הם לבצע פעולות בלתי חוקיות הנובעות מתוקף תפקידם, הפשעים הללו שלא פגעו בבני אדם פיזית, אלא "רק" בנושאים כלכליים, קיבלו את הביטוי עבירות צווארון לבן. אך מהן עבירות אלו ומי מבצע אותן?

 

צווארון לבן צווארון כחול

המונח צווארון לבן הופיע לראשונה בשנות השלושים של המאה העשרים בארצות הברית. ראשיתו של השימוש במונח היה לתאר את קבוצת העובדים החדשה שנוצרה בשל ההתפתחויות הטכנולוגיות והדמוגרפיות שיצרו מקומות עבודה חדשים, אם עד תחילת המאה העשרים, רוב מוחלט של העובדים עסק בעבודות כפיים, הרי שבראשית המאה העשרים החלה לצמוח שיכבה של אנשי מקצוע שלרוב נהנו מהשכלה אוניברסיטאית החזיקו בתפקידים משרדיים, כאלו שאינם דורשים עבודות כפיים ולא רק זאת, הם יושבים במשרד ולא מבצעים פעולה פיזית. מה זה צווארון לבן? למה דווקא הכינוי הזה? עד אותה תקופה, מקובל היה שפועלי הייצור ואנשי העמל לובשים בגדי עבודה כחולים, מנהלי העבודה, ושכבת הניהול ברובה היו לבושים מדים חומים, אנשי המשרד היו מגיעים לעבודה עם חולצות לבנות, ומכאן התקבע הכינוי, אנשי הצווארון הלבן.

 

מהן עבירות צווארון לבן

עבירות צווארון לבן הינם עבירות פליליות בעיקר מתחום הפשיעה הכלכלית. החוקרים הראשונים לזהות סוג חדש של פשיעה היו חוקרים בארצות הברית של שנות השלושים של המאה העשרים שזיהו דפוס של עבירות המבוצעות בידי אנשים בעלי השכלה המנצלים את ידיעותיהם והשכלתם על מנת לבצע עבירות פליליות בעולמות הכלכליים לא על ידי פריצה או פעילות פיזית מסוימת, אלא בעזרת תחבולות והתנהלות ערמומית נובעת מהכרתם את העולם בו הם פועלים ואת הדרכים בהם ניתן לנצל את המערכות השונות לטובת עשיית רווח כלכלי. עבירות הצווארון הלבן לא מוגבלות לבעלי מעמדות גבוהים, אולם בפועל האנשים שלם היה את הידע, המעמד והגישה לנתונים על מנת לבצע את הפשעים הללו, היו אנשים ברובם המוחלט משכילים בעלי מעמד בכיר במידה זאת או אחרת בארגונים בהם עבדו, מכאן שהביטוי עבירות צווארון לבן למעשה מנכס את הביטוי התמים כביכול לקונוטציות פחות חיוביות.

 

סוגי עבירות המוגדרות כצווארון לבן

דיברנו עד כה על כך שעבירות צווארון לבן הן עבירות כלכליות, אין כאן למעשה פגיעה פיזית כביכול באדם או ארגון כגון גניבה של סחורה או מוצרים פיזיים ובוודאי שאין בה אלמנטים של פגיעה פיזית כגון רצח, או אלימות. אז מה זה בעצם צווארון לבן?  ומהם סוגי העבירות הנכנסות תחת הקטגוריה של עבירות צווארון לבן?

  • עבירות מס – על פי פקודת מס ההכנסה, סעיף 216 נקבע כי מי שעבר על הסעיפים הרשומים בפקודה ללא סיבה מספקת או לחלופין לא ניהל את ספרי החשבונות שלו כנדרש, או חלילה השמיד אותם, ייחשב הדבר כעבירה פלילית. עבירות אלו יכולות להשית על העובר אותן עונש מאסר, קנס או שילוב של שניהם יחד.
  • לקיחת שוחד – עובד בשירות הציבורי, או בתאגיד, המנצל את מעמדו לקבלת טובות הנאה שלא במסגרת שכרו, כמוהו כמי שלקח שוחד ועבר עבירה פלילית שדינה עונשי מאסר היכולים להגיע עד 10 שנים.
  • מתן שוחד – באופן טבעי, אצל כל אדם המקבל שוחד, יש גם אדם הנותן שוחד. ומכאן שגם זאת עבירה פלילית הקובעת איסור חמור מתן או הצעת שוחד לעובד ציבור או תאגיד, וגם זאת היא עבירה פלילית שדינה קנס או מאסר.
  • קבלת דבר במרמה – חוק העונשין מייחס לאמירת ודיווח האמת משמעות גדולה. לכן כאשר אדם טוען טענה מסוימת כאשר הוא מודע לכך שהוא אינו דובר אמת, או איננו מאמין שהיא אמת, או אז ניתן לקבוע שיש כאן קבלת דבר במרמה על בסיס הצגת מצג שווא של עובדות ונתונים. חוק אף מציין שהתנהגות של מרמה לא חייבת ליות בכתב, אלא יכולה להיות פועל יוצא של אמירה מסוימת או של פעולה שבוצעה. גם במקרה זה, העבירה של מרמה הינה עבירה פלילית היכולה להוביל למאסר.
  • רישום כוזב במסמכי תאגיד – בעל תפקיד בארגון אשר יש לו את הכלים לבצע את רישום הפעולות של הארגון וניצל זאת בכדי להטות מאזנים, לדווח דיווח שקר, להלבין כספים, להעלים מידע או לטייח מידע היש בהם להטעות את הרשויות או לגרום להטיית מכרזים ציבוריים, ייחשב כמי שביצע רישום כוזב במסמכי תאגיד.

חשוב מאד לציין שכלל העבירות שפורטו כאן הינן עבירות פליליות הדורשות התערבות וטיפול בהן ע"י עו"ד פלילי. עורך דין עומרי שטרן בעל וותק וניסיון רב בתיקים פליליים ועבירות צווארון לבן.

 

חשיבות הייצוג בתיקי צווארון לבן

תיקי צווארון לבן הם כפי שניתן להבין תיקים אשר בהם חובת ההוכחה הינה מורכבת. מי שביצעו את הפשעים לכאורה הם מומחים בתחומם ומכירים את הפרצות הקיימים במערכת. בכדי לטפל בתיקי עבירות של צווארון לבן יש חשיבות בשימוש של שירותיו של עו"ד פלילי מנוסה ומקצועי על מנת להבטיח את הטיפול הטוב ביותר בתיק עוד בשלב הייעוץ לפני חקירה במשטרה. ההתנצחויות המשפטיות, והירידה לפרטי פרטים תוך הקפדה על כל פסיק בכתב התביעה, יכולים להיות ההבדל בין זיכוי לבין הרשאה שתוצאותיה הרות אסון. עורך דין עומרי שטרן מתמחה בתיקי צווארון לבן ובליווי נאשמים בכל שלבי ההליך הפלילי.

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

  • משפט פלילי ·

מהן ראיות דיגיטליות?

.
ראיות דיגיטליות הפכו לכלי חיוני בחקירות ובמשפטים. הן יכולות לשמש להוכחת אשמה או חפות מפשע, לעקוב אחר פעילות חשודים, לאתר קורבנות פשע ועוד. הגדרת ראיות דיגיטליות בעידן הדיגיטלי, בו חיינו…
מהי עבירה פלילית
  • משפט פלילי ·

מהי עבירה פלילית?

.
תחום המשפט בישראל נחלק לזה האזרחי ולזה הפלילי. המחוקק קבע כללי התנהגות שהפרתם תיחשב לעבירה פלילית על מנת לשמור על סדר ואורח החיים תקין של הפרטים בחברה. העבירות הפליליות מסווגות…
חיפוש בלתי חוקי מהו?
  • משפט פלילי ·

חיפוש בלתי חוקי מהו?

.
לפי חוק סדר הדין הפלילי חיפוש ניתן לערוך על אדם וברכושו רק כאשר ישנו "יסוד סביר לחשד" שנעברה עבירה. רוב הציבור סבור כי אם שוטר ניגש בבקשה לבצע חיפוש באופן…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן