מהי תלונת שווא?

תלונת שווא היא תלונה כוזבת שהוגשה במתכוון על אירוע פלילי שלא התרחש. מדובר בעבירה פלילית חמורה, שגורמת נזק חמור למי שהתלונה הוגשה נגדו. יש חשיבות עליונה בפנייה לסיוע משפטי של עו"ד פלילי כדי להבין את המשמעות והשלכות של הגשת תלונת שווא, על מנת להילחם בתופעה זו ולהגן על חפים מפשע. במאמר זה ננתח את התופעה ממספר כיוונים, ונתייחס לסיוע מצד משרד עורכי דין פלילי עומרי שטרן במצב שכזה

 

תלונת שווא – הגדרה

תלונת שווא מוגדרת כתלונה שנוסחה ונמסרה במכוון למשטרה או לרשויות החוק, על אירוע עברייני שמעולם לא התרחש במציאות. מדובר בתלונה בדויה לחלוטין, שהמתלונן מגיש על מעשי עבירה שהמציא ממחשבתו, ללא שום ביסוס במציאות.

תלונת השווא נחשבת לעבירה פלילית חמורה מכמה טעמים:

 • היא פוגעת בשיתוף הפעולה החיוני בין הציבור למשטרה ולמערכת החוק.

 

 • היא מהווה שימוש לרעה בכלי התלונה המשפטית לצרכים אישיים ומניפולטיביים.

 

 • היא עלולה לגרור נזקים חמורים מאוד לנילון (נשוא התלונה), למעגלים החברתיים והמשפחתיים שלו, ולהכתים את שמו הטוב לצמיתות.

מסיבות אלה, החוק מתייחס לתלונות שווא בחומרה רבה, והן עלולות להביא לעונש של עד מספר שנות מאסר למתלונן, גם אם יזכה לסיוע מצד עו"ד פלילי מוכשר ומנוסה.

 

המניעים להגשת תלונת שווא

קיימים מספר מניעים אפשריים להגשת תלונת שווא:

 • לעיתים התלונה מוגשת מתוך נקמה אישית בנילון לאחר סכסוך כלשהו.

 

 • במקרים אחרים התלונה מוגשת כדי להסיט חקירה מעבירה אמיתית שבוצעה על ידי המתלונן.

 

 • ישנם גם מקרים בהם אדם מגיש תלונת שווא מתוך בלבול נפשי או מחלת נפש.

 

זיהוי תלונות שווא

זיהוי תלונות שווא הוא אתגר מורכב, שכן הן יכולות להופיע במגוון צורות.

קיימות מספר דרכים לזהות תלונות שווא, אך הן אינן ודאיות לחלוטין.

 

סימנים מזהים:

 • סתירות פנימיות בעדות המתלונן
 • חוסר עקביות בין עדויות שונות
 • היעדר ראיות תומכות
 • מניעים חשודים מצד המתלונן
 • התנהגות חריגה או תוקפנית

 

זיהוי תלונות שווא מחייב שיתוף פעולה בין גורמי אכיפת החוק, אנשי מקצוע בתחום בריאות
הנפש ומומחים אחרים. חשוב לציין שזיהוי תלונות שווא אינו עניין של "הכל או כלום", וייתכן שיהיה צורך באיסוף ראיות נוספות ובחינת נסיבות המקרה לעומק לפני קבלת החלטה סופית.

 

סיוע משפטי של עורך דין פלילי בעקבות תלונת שווא

חשיבותו של עו"ד פלילי בולטת במיוחד במקרים של תלונת שווא שהוגשה למשטרה:

 • מצד אחד, הנילון שהואשם לשווא בביצוע עבירה פלילית, זקוק לייצוג משפטי תקיף שיוכיח את חפותו המלאה ויסגור את התיק נגדו באופן סופי. עורך הדין הפלילי מטעם הנילון עשוי לנהל את ההליך המשפטי, לטעון טענות משכנעות ולהציג ראיות טובות כדי לחשוף את כזב התלונה.

 

 • מצד שני, גם מגיש תלונת השווא זקוק לייצוג משפטי איכותי במקרה שהתלונה תתברר כשקרית. עו"ד פלילי מטעמו ינסה למזער את הנזקים המשפטיים והפליליים העלולים להיגרם למתלונן על הגשת תלונת שווא. עורך דין פלילי עשוי לנהל משא ומתן למען הסדרת קנס והפיצויים הנדרשים, כדי למנוע ענישה חמורה יותר. פתרון אפשרי נוסף הוא סגירת תיק בהסדר מותנה, שימנע העמדה לדין אם הנאשם יעמוד בתנאים מסוימים

 

הנזק שעלול להיגרם מתלונת שווא

תלונת שווא עלולה לגרום נזקים קשים מאוד:

 • עצם החקירה וההליך המשפטי הם חוויה קשה ומעיקה עבור כל אדם שאינו עבריין סדרתי.

 

 • יש פגיעה קשה בשם הטוב ובמעמד החברתי של הנילון. גם אם בסופו של דבר עורך דין פלילי הביא לזיכוי מכל אשמה, כתם החשד עלול להמשיך לרדוף אותו.

 

 • ייתכנו פיטורין ממקום העבודה, קושי למצוא עבודה חדשה ופגיעה במשפחה. במקרים מסוימים הנילון אף עלול לשהות תקופת מעצר ממושכת לפני שהתלונה מתבררת כשקרית.

 

סגירת תיק פלילי  

 

עורך דין פלילי מנוסה  

ייצוג משפטי מקצועי כגון זה הניתן מטעם משרד עורכי דין פלילי עומרי שטרן, הוא קריטי במקרים של תלונת שווא. עורך הדין יוכל לנהל את ההליך המשפטי ביעילות ובנחישות ולהביא את התוצאות המיוחלות ללקוח שלו.

הצגת ראיות מזכאות

יש להעמיד ראיות המוכיחות באופן מוחלט שהתלונה הייתה כוזבת מיסודה. ראיות אלו יכולות לכלול עדויות, תיעוד, ממצאי חקירה, וכל מה שעשוי להוביל לסגירת פלילי או סגירת תיק בהסדר מותנה.

שיתוף פעולה עם המשטרה

משרד עורכי דין פלילי עומרי שטרן ילווה את הנילון בחקירות וישתף פעולה עם המשטרה, במקרה הצורך, במטרה לחשוף את האמת ולהוכיח שמדובר בתלונה שקרית. שיתוף פעולה זה הוא אינטרס של הנילון אם הוא חף מפשע.

הפעלת לחץ על התובע

לאחר צבירת ראיות שמאפשרות להוכיח כי מדוברת בתלונת שווא, יש להפעיל לחץ משפטי על התביעה לצורך סגירת תיק פלילי או סגירת תיק בהסדר מותנה. יש להדגיש את חפותו של הנילון ואת הפגיעה החמורה  בזכויותיו במשך החקירה. מהלך שכזה אפשרי רק בסיוע משפטי איכותי כמו זה שתמצאו במשרד עורכי דין פלילי עומרי שטרן.

 

סגירת תיק בהסדר מותנה

ישנם מצבים בהם הסדר מותנה הוא הפתרון הנכון ביותר לבעיה שנוצרה. אם למשל הוכח שהוגשה תלונת שווא נגד נילון, אך עולה טענה כי היה מעורב בביצוע עבירה כלשהי, יתכן שסגירת תיק בהסדר מותנה, קרי אי העמדה לדין יהווה פתרון הולם. במקרה שכזה הנילון או מגיש תלונת השווא יידרשו למסור את דברם בנושא ולעמוד בתנאים מסוימים שיוצבו לפניהם.

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

 • משפט פלילי ·

סגירת תיק בהסדר

.
בשנת 2013 תוקן חוק סדר הדין הפלילי. התיקון אפשר סגירת תיק פלילי, במסגרת הסדר מותנה. בטרם החוק, על רשויות התביעה היה להחליט האם לסגור את התיק או להגיש כתב אישום.…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן