מהי פשיעה חמורה?

פשיעה חמורה היא נושא מרכזי בשיח הציבורי והמשפטי, אך למרות זאת אין הגדרה חד-משמעית למונח זה. קיימת מחלוקת ציבורית ומשפטית נרחבת באשר לקריטריונים להגדרת חומרת העבירה, מדרג חומרתן של עבירות שונות וגזר הדין המתאים. המאמר שלפניכם בוחן את הסוגיות העיקריות בהבנה ובהגדרה של פשיעה חמורה.

 

קריטריונים נורמטיביים להגדרת פשיעה  

קיימים מספר קריטריונים מקובלים בחקיקה והמשפט להגדרת חומרת העבירה:

 

סיווג העבירה בחוק

ישנה הבחנה בסיסית בחוק בין עבירות שונות. עבירות מסווגות לעוונות, חטאים ופשעים. פשעים הם העבירות החמורות ביותר, ומחייבים סיוע של עורך דין פלילי.

 

משך המאסר המקסימלי

עבירות שעונשן עולה על שנת מאסר אחת, מוגדרות בדרך כלל כפשעים חמורים יותר.  מואשמים בעבירות סמים או מין חייבים שיהיה לצידם עורך דין עבירות מין או עורך דין עבירות סמים, כדי שיהיה להם סיכוי להיאבק על חפותם או על עונש  מופחת.

 

אם מוטל עונש מאסר או לא

עבירות חמורות מחייבות בדרך כלל עונש מאסר בפועל, בעוד עבירות קלות יותר יכולות להיענש בעונשים אלטרנטיביים. עצם ומשך המאסר מושפעים לא רק מחומרת העבירה אלא גם מרמת הייצוג המשפטי. עו"ד פלילי מנוסה הפועל במסגרת משרד עורכי דין פלילי עומרי שטרן, יכול לסייע ללקוחותיו להימנע ממאסר או לקבל עונש מופחת.

 

מאפיינים נוספים של עבירות חמורות

מעבר להגדרה הנורמטיבית, קיימים מספר מאפיינים נוספים המעידים על חומרתה של עבירה:

 

עבירות הכרוכות באלימות או סיכון חיים

מדובר על עבירות כגון רצח, אונס, שוד מזוין וכדומה. כאשר מדובר בעבירות אלימות ומסוכנות במיוחד, עורך דין פלילי, עורך דין עבירות מין וגם עורך דין עבירות סמים, כמו אלה הפועלים אצל משרד עורכי דין פלילי עומרי שטרן, ינסו למצוא פגמים בכתבי האישום ובראיות כדי להשיג עונש מקל, או להבטיח זיכוי עבור הנאשם אותו הם מייצגים.

 

חומרת הנזק לקורבן

עבירות שגרמו לנזק פיזי, נפשי או כלכלי חמור, מוערכות כחמורות יותר. בנוסף לעונש הפלילי, הן עשויות לחשוף את הנאשם לתביעה אזרחית יקרה, ולכן הוא זקוק לייצוג מצד עו"ד פלילי כדי לצאת זכאי.

 

היות העבירה מאורגנת ומתוכננת

סחר בסמים במסגרת ארגון בהיקף גדול, למשל, ייחשב חמור יותר מסחר קטן ולא מאורגן. עורך דין עבירות סמים יטען כי סוחר קטן הפועל באופן עצמאי פחות מסוכן.

 

פגיעה באינטרסים חיוניים של החברה

עבירות המערערות ערכים ואינטרסים מוגנים כגון פדופיליה, שחיתות שלטונית וכדומה, נחשבות חמורות במיוחד.

 

שיקולים בקביעת חומרת העונש

גם כאשר עבירה מוגדרת כחמורה, עדיין קיימים מספר שיקולים משמעותיים בקביעת חומרת העונש:

 

נסיבות ביצוע העבירה

שימוש בנשק, תכנון מוקדם, עבירה חוזרת וכדומה.

 

חומרת הנזק שנגרם בפועל לקורבן

אם נגרם נזק פיזי, נפשי או כלכלי קשה.

 

מאפיינים אישיים של העבריין

גיל, מצב בריאותי, עבר פלילי או חוסר עבר פלילי וכדומה.

 

התנהגות העבריין במהלך החקירה והמשפט

בין השאר הבעת חרטה, שיתוף פעולה עם החוקרים והרשויות.

עורך דין עבירות מין, למשל, יטען בפני בית המשפט באופן מפורט לכל הנסיבות המקלות במקרה הספציפי.

 

דוגמאות טיפוסיות לפשיעה חמורה

קיימות מספר עבירות שנחשבות באופן שגרתי לחמורות ביותר במערכת המשפט:

רצח ברמות שונות של חומרה

רצח בנסיבות מחמירות, רצח על רקע רומנטי, בשכר וכדומה. במדינות מסוימות הרשעה ברצח בנסיבות מחמירות, עלולה להוביל לעונש מוות או למאסר עולם ללא אפשרות לשחרור מוקדם, לכן הנאשם חייב את סיועו של עורך דין פלילי.

אונס ותקיפה מינית אלימה

זהו פשע חמור הן כאשר הקורבן אינו קטין ובפרט כאשר מדובר קטינים. עורך דין עבירות מין יידרש להסביר לנאשם את חומרת העבירה והעונש הצפוי.

שוד בנקים או עסקים תוך איום בנשק ואלימות קשה.

שוד בנקים או עסקים תוך איום בנשק ואשר כרוך באלימות קשה מאוד, נחשב לפשע חמור ביותר הגורר עונש מאסר כבד. במצב שכזה, הנאשם חייב להתייעץ עם עו"ד פלילי מנוסה ובעל ניסיון בתחום פשיעה זה.

פדופיליה והתעללות מתמשכת בילדים

מדובר על עבירות הפוגעות בשכבה חלשה ופגיעה, ופוגעות אנושות בערכים חברתיים מוגנים. בעבירות מסוג זה, גם אם יש לנאשם עורך דין פלילי מצוין, הסיכויים להקלה בעונש נחשבים לנמוכים. לכן מומלץ מאוד לשכור עו"ד פלילי מנוסה מאוד, שינסה למצוא פגמים בכתב האישום ובאמצעותם ינסה להשיג עונש מופחת או זיכוי.

סחר בסמים מסוכנים בהיקפים גדולים ובאופן מאורגן

סחר סמים נחשב לפשע הגורם לנזקים חברתיים, ולכן עורך דין עבירות סמים ינסה לצמצם את חומרת ההאשמות, ויטען כי לקוחו היה סוחר קטן הפועל באופן עצמאי, הינו פחות מסוכן לחברה, ולכן ראוי לעונש מקל יותר.

 

מדיניות ציבורית כלפי פשיעה חמורה

לצורך לחימה בפשיעה חמורה, יש צורך בגיבוש מדיניות ציבורית אפקטיבית. מדיניות שכזו צריכה לכלול מספר מרכיבים מרכזיים:

חקיקה מחמירה

חקיקה המגדירה בצורה ברורה את העבירות החמורות ואת מסגרות הענישה הנוקשות, שמטרתן להרתיע ולהעניש.

אכיפה יעילה

גופי אכיפת החוק צריכים לפעול בתקיפות וביעילות נגד עבירות חמורות, תוך העמדה לדין של עבריינים ושימוש במשאבים מתאימים.

מערך שיקום ושילוב מחדש

יש לשאוף לשיקום ושילוב מחדש של עבריינים, במיוחד כאשר מדובר בעבריינים שריצו עונש מאסר ממושך על עבירות חמורות.

 

תמיכה וסיוע לקורבנות פשיעה

המדינה חייבת לתמוך בקורבנות פשיעה חמורה, לסייע בשיקומם ולדאוג להגנה עליהם מפני פגיעות נוספות. כל אלה דורשים תקציבים הולמים ומעורבות פעילה של כלל גורמי האכיפה והמשפט.

 

לסיכום, פשיעה חמורה היא מושג המוגדר הן לפי קריטריונים נורמטיביים חוקיים והן על פי מאפייני העבירות וחומרת הפגיעה בחברה. קיימים מספר שיקולים בקביעת חומרת העבירה והעונש המתאים כמו מאפייני העבריין וכדומה. משרד עורכי דין פלילי עומרי שטרן יכול לסייע לנאשמים בפשיעה חמורה.

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

  • משפט פלילי ·

מהן עבירות רכוש?

.
עבירות רכוש כוללות מגוון פעולות ומעשים שמטרתם הינה לפגוע ברכושו של אדם אחר או לחילופין לפגוע ביכולת של האדם לממש את זכויותיו החוקיות ברכושו. במרבית המקרים עבירות רכוש לבדן אינן…
  • משפט פלילי ·

מהי הלבנת הון?

.
  הלבנת הון היא מונח משפטי למעשה שבו אדם או ארגון מסויים משיגים סכום כסף נכבד כתוצאה מפעילות עבריינית, פעילות לא חוקית. במצב זה הגופים הללו מחזיקים בסכומי כסף שהם…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן