מהי הטרדה מינית במקום העבודה?

הטרדה מינית הינה תופעה חברתית שלילית אשר כוללת בתוכה טווח של התנהגויות ומצבים. הטרדה מינית במקום העבודה מהווה פגיעה בחירותה של המוטרדת, בכבודה ובזכותה לשוויון. במאמר זה נתמקד בהטרדה מינית המתרחשת במסגרת של יחסי עבודה ונסקור את ההתנהגויות האסורות בהתאם לדין. נדון גם בחובות החוקיות החלות על המעסיקים בהקשר זה, בזכויות של עובדת אשר חוותה הטרדה מינית במקום העבודה ובתפקידו של עורך דין פלילי בהליכים.

על  הטרדה מינית באופן כללי

הטרדה מינית יכולה לכלול סחיטה באיומים הכוללת אופי מיני. האיום לפגוע באדם אינו חייב להיות איום לפגיעה פיזית אלא גם איום על פרנסתו, רכושו ואף איום לפגיעה בשמו הטוב. כל סחיטה שכזו כאשר היא מתנהלת במקום העבודה יכולה לכלול עונש של שבע שנות מאסר במקרים בהם הנסחטת לא נכנעה למעשה הסחיטה ולעד תשע שנות מאסר במידה והיא נכנעה לסחיטה.

הבחנה בין חיזור להטרדה מינית

העלאה של הצעות חוזרות בעלות אופי מיני כאשר נשוא הפנייה הבהיר כי זו אינה רצויה מהווה הטרדה מינית במקום העבודה. הבהרה זו איננה חייבת להיות מפורשת במילים ויכולה לבוא לידי ביטוי גם בהימנעות ממגע עם האדם המטריד. חשוב להבין כי הטרדה מינית במקום העבודה אינה בהכרח העלאה של הצעות בעלות אופי מיני וגם הזמנה חוזרת לדייט או להזמנת חדר במלון יכולה להוות הטרדה.

בפסיקה נקבע כי ישנן ההתנהגויות העשויות להיחשב לחיזור לגיטימי גם במקום העבודה כל עוד הן נעשות בהקשרים המתאימים ובהסכמה. לכן קיים קושי למתוח את הגבול בין התנהגות בעלת אופי מיני המותרת לכזו שאסורה. כל מקרה נבחן בהתאם להקשר שבו בוצעו המעשים ובנסיבות העניין בכל מקרה לגופו..

התייחסויות בעלות אופי מיני

הטרדה מינית במקום העבודה אינה חייבת להיות בהתייחסות ישירה בין המטריד למוטרדת. גם התייחסויות בפני עובדים אחרים בהתייחס לאדם מסוים באופן המתמקד במיניותו עלולות להוות הטרדה מינית. כך גם העלאת בדיחות בעלות אופי מיני או הצגה של חומר פורנוגרפי. חשוב להבין כי הטרדה מינית במקום העבודה יכולה להיות בין עמיתים באותה הרמה מבחינה היררכית, כמו גם בין מנהל למי שכפופה לו.

ניצול יחסי מרות במקום העבודה

יחסי מרות מתייחסים למגוון מקומות לרבות, צבא, מוסדות חינוך וכך גם במקום העבודה. יחסים אלו הם יחסים בהם יש לאחד הצדדים שליטה והשפעה על הצד השני. חשוב להבין כי  יחסי המרות עשויים להתקיים גם כאשר ההשפעה היא עקיפה ולא ישירה. בהתאם לחוק יש  חזקה שכאשר מתקיימים יחסי מרות, קיום יחסים בעלי אלמנט מיני הינם פסולים ומהווים הטרדה מינית אסורה.

חובות המעסיק בהתאם חוק

כל מקום עבודה מחויב על פי החוק למנות אחראי למניעת הטרדות מיניות. תפקידו של האחראי הוא להוות כתובות לתלונות לגבי הטרדות מיניות ובעת שמתקבלת תלונה לבררה. תפקידו של האחראי גם ליידע את העובדים והמנהלים על האיסורים בחוק לגבי הטרדה מינית או התנכלות על רקע מיני ולדרוש עמידה בחוק. בהתאם לגודל הארגון יש גם צורך לפרסם תקנון נגד הטרדות ולהעביר הדרכות מסודרות בנושא.

התפטרות שדינה כפיטורים

כאשר המעסיק נמנע לטפל בהטרדות מיניות או עבירות מין אחרות במקום העבודה הדבר עשוי להיחשב לעוולה אזרחית ולהצדיק גם פיצויים בהליך אזרחי בבית המשפט. הטרדה מינית  מוגדרת כנסיבה חריגה אשר אינה מאפשרת למקום העבודה לדרוש מן העובדת שתמשיך בעבודתה. מי שעברה הטרדה מינית במקום העבודה אינה מחויבת במתן הודעה מוקדמת טרם התפטרות וגם עזיבת מקום העבודה לאלתר מוגדרת בתור התפטרות שדינה כפיטורים לצורך קבלת פיצויים.

התנהגויות אסורות המהוות הטרדה מינית

החוק למניעת הטרדה מינית הגדיר את ההתנהגויות האסורות המהוות הטרדה מינית במקום העבודה ואלו כוללות, סחיטה באיומים, מעשים מגונים, הצעות חוזרות בעלות אופי מיני, התייחסויות חוזרות לעובד או עובדת המתמקדות במיניות, התייחסות משפילה או מבזה ביחס למיניות, לרבות לגבי הנטייה המינית ופרסום סרט, הקלטה או תצלום המתמקד במיניות.

מסלולים לטיפול בהטרדה מינית

לאחר הטרדה מינית במקום העבודה ניתן להגיש תלונה במשטרה במסלול פלילי כמו גם, להגיש תביעה אזרחית בהגשת תביעה לבית הדין לעבודה. במידה והמעסיק הפר את חובותיו על פי החוק למניעת הטרדה מינית ניתן לתבוע את מקום העבודה. בנוסף למסלול הפלילי והאזרחי ניתן  להגיש תלונה לאחראית על מניעת הטרדה מינית במקום העבודה לשם קיום בירור והליך משמעתי כנגד המטריד.

תפקידו של עורך דין פלילי

בכל מקרה של הטרדה מינית במקום העבודה או ביצוע של עבירות מין אחרות חשוב לקבל ליווי וייעוץ של עורך דין פלילי המתמחה בתחום  דוגמת עורך דין פלילי עומרי שטרן על מנת למצות את הזכויות מול מקום העבודה ולבחור באסטרטגיה המשפטית המתאימה בהתאם לרצון אם להמשיך ולעבוד באותו מקום עבודה או לא.

 סיכום הטרדה מינית במקום העבודה

לסיכום במאמר זה עסקנו בנושא של הטרדה מינית בפרט ובנושא של עבירות מין בכלל במקום העבודה. כפי שציינו, כאשר מדובר ביחסי מרות עקב יחסי עבודה, אין צורך שהמוטרד או המוטרדת יראה סירוב,  על מנת שההצעה תיחשב להטרדה מינית. עם זאת יש צורך שיהיה מדובר בהצעה שאינה חד פעמית וצריכות להיות לכל הפחות שתי הצעות מיניות על מנת שהדבר יחשב להטרדה מינית אסורה בהתאם לדין.

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

  • משפט פלילי ·

מהי פשיעה כלכלית?

.
העולם המודרני מתנהל במידה רבה סביב כספים, נכסים ועסקאות פיננסיות. ישנם גורמים עברייניים המנצלים את המערכות הללו לצרכיהם, תוך פגיעה באנשים פרטיים, חברות ובכלכלה כולה. עבירות אלו המכונות "פשיעה כלכלית",…
  • משפט פלילי ·

מהו הסדר טיעון?

.
בתי המשפט בישראל עמוסים, אין בכל חדש, מצוקת כוח האדם במערכת המשפט עם העובדה שבישראל ישנם ריבוי תביעות מאלצות את המערכת המשפטית למצא פתרונות להקלת העומס על המערכת, הסדר טיעון…
  • משפט פלילי ·

מה מהי קבלת דבר במרמה?

.
קבלת דבר במרמה היא עבירה שיש לה משמעות רבה עבור המחוקק בכל הנוגע לשמירת אמות המוסר הנדרשות בחברה החפצה שקיומו של שלטון החוק. עבירת המרמה היא ביטוי מוחשי לפגיעה בנורמות…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן