מהי בעילה אסורה בהסכמה?

בעבירות מין ישנם מספר קטגוריות שונות של עבירות בהתאם לחומרת המעשים כפי שאלו הוגדרו בחוק העונשין. החוק הגדיר אלו מעשים נופלים תחת הקטגוריות השונות ומהו העונש שיוטל על עובר העבירה במידה והוא יימצא אשם בהליך הפלילי. במאמר זה נדון בהרחבה בעבירה של בעילה אסורה בהסכמה וכיצד היא מוגדרת, מה הענישה בגינה ומה המשמעות של גילאי הקורבן על האישום כנגד החשוד.

 

מהי בעילה אסורה בהסכמה

 

עבירות מין

פגיעות מיניות מהוות עבירות על החוק וחלקן נחשבות לחמורות במיוחד. חוק העונשין מגדיר את המקרים בהם המעשים ייחשבו לעבירות מין והוא מגדיר את העונשים הצפויים. החוק הגדיר ואת הנסיבות בהן העבירה תיחשב לכזו שנעשתה בנסיבות מחמירות ותוביל לענישה חמורה יותר. עבירה של בעילה אסורה בהסכמה היא מצב בו המחוקק אוסר על הפרטים לקיים יחסי מין ללא קשר לרצונם החופשי, חקיקה כזאת הינה "פטרנליסטית" השוללת את החופש מן הפרט.

 

אונס (בעילה ללא הסכמה)

בחוק העונשין עבירת האונס מוגדרת כקיום יחסי מין בזולת בכפייה ובניגוד לרצונו החופשי. על מנת שמצב של בעילה שלא בהסכמה ייחשב לעבירת אונס צריך שתהיה אי הסכמה מצדו הקורבן לקיום יחסי מין ולכלול חדירה לאיבר המין של הקורבן. עבירת האונס רלוונטית רק לגבי קורבנות נשים והמחוקק הגדיר מעשה אינוס המתבצע בגבר בתור עבירת מעשה סדום.

 

בעילה אסורה בהסכמה

בעילה הינה החדרת איבר או חפץ לאיבר המין של אישה. מצבים בהם מתקיימים המגע המיני לכאורה בהסכמה אך הוא אסור על פי הדין מוגדרים בתור בעילה אסורה בהסכמה והענישה בגין עבירה זו בהתאם.

כאשר מדובר על בעילה אסורה בהסכמה המושג לעיתים עשוי להיות מעורפל והנושא של גיל הנערה מהווה מרכיב חשוב בקביעה אם מדובר בבעילה אסורה למרות ההסכמה ועל העונשים הצפויים. בישראל, גיל ההסכמה חל בגיל 16 שנים ולכן בעילת קטינה מתחת לגיל 14 היא עבירת אינוס גם אם הדבר נעשה בהסכמה. וכן, בעילה של קטינה שמלאו לה 14 שנים וטרם מלאו לה 16 שנים או שמלאו לה 16 שנים ושטרם מלאו לה 18 שנים, תוך ניצול יחסי תלות, מרות, השגחה או חינוך הינה עבירה פלילית חמורה יותר, והעונש בגינן עבירה זו הינו בין 5 שנות מאסר.

 

ניצול יחסי מרות

גם כאשר לא מדובר בקטינה אלא באישה בגירה לפי החוק, עדיין תיתכן בעילה אסורה בהסכמה במידה ויחסי המין נעשו תוך ניצול יחסי מרות. ניצול יחסי מרות יכולים להיות במקום העבודה, לימודים אקדמאיים, השירות הצבאי ועוד. במסגרת העונש על בעילה אסורה בהסכמה תוך ניצול יחסי מרות השופט רשאי לקבוע עד 3 שנות מאסר במקרה של הרשעה.

 

בעילה שלא בהסכמה חופשית

כאשר ההסכמה לקיום יחסי מין הושגה במרמה, תוך התחזות של גבר נשוי לרווק או תוך הבטחת נישואין הדבר ייחשב לעבירה של בעילה שלא בהסכמה חופשית. כך גם כאשר ההסכמה לקיום יחסי מין הושגה תוך הפחדה ואיום וכאשר ההסכמה לקיום יחסי מין ניתנה בעת שהאישה הייתה תחת השעה כבדה של סמים או אלכוהול.

 

ייצוג משפטי

משרד עורכי דין עומרי שטרן הינו משרד עורכי דין פלילי בוטיק המתמחה במשפט הפלילי על כל רבדיו. המשרד מייצג חשודים, נאשמים ואסירים בכל שלבי סדר הדין הפלילי ובכל סוגי העבירות לרבות בעילה שלא בהסכמה ועבירות מין נוספות. עורך דין פלילי עומרי שטרן מאמין כי בניהול תיקים פליליים, אין תחליף לניסיון ולידע מקצועי שנצבר במהלך הטיפול במאות תיקים בשלל ערכאות שונות.

 

סיכום בעילה אסורה בהסכמה

לסיכום הנושא, המאמר זה עסקנו בשאלה מהי בעילה אסורה בהסכמה ומה ההבדל בינה לבין בעילה שלא בהסכמה חופשית. כפי שציינו, בעילת קטינה מתחת לגיל 14 נחשב לעבירת אינוס ובעילה של קטינה שמלאו לה 14 שנים וטרם מלאו לה 16 שנים נחשב לעבירת בעילה אסורה בהסכמה כאשר יחסי המין אסורים בחוק.

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

מהו מכתב יידוע לחשוד
  • משפט פלילי ·

מהו מכתב יידוע לחשוד

.
מכתב יידוע לחשוד הוא מכתב רשמי הנשלח על ידי רשויות אכיפת החוק לאדם החשוד בביצוע עבירה פלילית. המכתב מיידע את החשוד כי נפתח נגדו תיק פלילי, ומפרט מהן העבירות שבהן…
  • משפט פלילי ·

מהי הלבנת הון?

.
  הלבנת הון היא מונח משפטי למעשה שבו אדם או ארגון מסויים משיגים סכום כסף נכבד כתוצאה מפעילות עבריינית, פעילות לא חוקית. במצב זה הגופים הללו מחזיקים בסכומי כסף שהם…
מהו צו הרחקה
  • משפט פלילי ·

מהו צו הרחקה

.
צווי הרחקה הם אמצעים משפטיים שמטרתם להגן על נפגעי עבירה מפני פגיעה נוספת. החוק בישראל מאפשר לבתי המשפט ולמשטרה להוציא צווי הרחקה נגד אדם שביצע מעשה אלימות או עבירות מין…
  • משפט פלילי ·

מה ההגדרה לאינוס במרמה

.
על-פי הגדרתו בחוק העונשין של מדינת ישראל שבסעיף 345 (א)(2), אינוס במרמה הוא בעילת אישה בהסכמת האישה, שהושגה במרמה. (אי אמירת אמת, אמירת אמת חלקית, הטעיה, התחזות וכו') בייחס למיהות…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן