מהו הסדר טיעון?

בתי המשפט בישראל עמוסים, אין בכל חדש, מצוקת כוח האדם במערכת המשפט עם העובדה שבישראל ישנם ריבוי תביעות מאלצות את המערכת המשפטית למצא פתרונות להקלת העומס על המערכת, הסדר טיעון הוא אחד מאותם פתרונות שמערכת המשפט מאפשרת לטובת זירוז וקיצור הליכים משפטיים.

מהו הסדר טיעון ?

הסדר טיעון המוכרת גם כעסקת טיעון במשפט הפלילי. העסקה היא למעשה אופציה חלופית לניהול משפט פלילי והסדר הטיעון מקפל בתוכו הסכמה משותפת של התביעה וההגנה לגבי פירוט האישומים בהם יודה הנאשם, מה יהיו התנאים להסדר וכמובן אופי הענישה, ההסדר המנוסח על ידי עורך דין פלילי מהווה פתרון מוסכם על בתי המשפט פעמים הרבות על מנת לחסוך בזמן ובהורדת העומס מבתי המשפט. השימוש בהסדרי הטיעון בישראל נפוץ ומקובל וכ80% מהליכים משפטיים המסתיימים בהרשעה נסגרו על ידי שימוש בהסדר טיעון.

 

סוגים של הסדרי טיעון                                                                                                 

במערכת המשפט הפלילית כאמור יש שימוש רב בשיטת הסדרי הטיעון, בתוך כך ישנם שלושה סוגים של הסדרי טיעון המקובלים כיום.

 

הסדר טיעון פתוח –

בהסדר טיעון זה יגיעו הצדדים להסכמה על הודאה באישומים מופחתים מצד הנאשם בתמורה לכך תוותר התביעה על מספר סעיפי תביעה ואילו נתבע יודה באשמה ולמעשה יוכרז כנאשם. את עניין העונש משאירים הצדדים לבית המשפט לפסוק בהתאם להסדר אליו הגיעו הצדדים, לאחר ההסכמה על הסדר הטיעון ינסו כל אחד מהצדדים להשפיע על השופט לגבי חומרת העונש, כאן יטען עורך דין פלילי מטעם ההגנה להקלה בעונשו של הנתבע.

 

הסדר טיעון סגור –        

הסדר טיעון שכזה בניגוד להסדר הדין הפתוח סוגר למעשה בין התביעה להגנה את מכלול הפרטים השלם, החל בסעיפים בהם יודה הנאשם, סעיפים שיורדו מכתב התביעה וכן חומרת האישומים. לאחר שכל אלו מוסכמים מסכימים ביניהם הצדדים על העונש ולמעשה לא משאירים לבית המשפט להתערב בעת מתן גזר הדין במידה והוא יקבל את עסקת הטיעון.

במסגרת הסדר הטיעון הסגור תקבע גם תקופת המאסר, הצורה שבה ירצה הנאשם את המאסר (בכלא או בעבודות שירות) או עונש שיוטל בצורת קנס כספי לנפגע העבירה או לאוצר המדינה.

הסדר טיעון כולל מתחם ענישה –           

בהסדר שכזה הצדדים לא משאירים את האפשרות לקביעת ענישה בידי בית המשפט אלא קובעים מעין מתחם ענישה עם גבולות שבתוכן יוכל בית המשפט להחליט ולקבוע את אופי הענישה. בעניין ההודאה באשמה מצד הנתבע והפחתה באישומים מצד התביעה אין שינוי, היות וזהו הבסיס לכל הסדר טיעון. במצב של מתחם ענישה יטענו הצדדים בפני בית המשפט ככל יכולתם שזה יקבע את רף הענישה הגבוהה ביותר לבקשת התביעה או לרף הנמוך ביותר לבקשת ההגנה.

חשוב להסביר שהליך זה מנוהל בידי עורך דין פלילי. משרד עורכי דין פלילי עומרי שטרן מתמחה בליווי חשודים ונאשמים בפלילים ויצירת עסקאות טיעון מקלות עבו הלקוחות. היות שהסדר הטיעון לא מסתיים עם ההסכמה של שני הצדדים, אלא הוא גם חייב בכך שבית המשפט יקבל אותו.

 

עמדתו של בית המשפט לגבי הסדרי טיעון                                                                                                 

הכלל החשוב ביותר שיש לדעת ולהבין אותו בכל הקשור להסדרי טעין נוגעת לעובדה שבית המשפט לא מחויב להם. בית המשפט הוא גוף עצמאי הרשאי לפסול את סדר הטיעון מסיבות ששמורות לו. אם זאת חשוב להגיד כי המקרים בהם פוסל בית המשפט את הסדר הטיעון מסיבות שונות הן נדירות וחריגות וצריך שהסיבה לכך תהיה מוצקה וברורה.

הסדר טיעון הוא הסדר שהתובע עומד מאחוריו ומסכים לו, כך שגם במקרה ובית המשפט לא מקבל את ההסדר, אזי יטענו שני הצדדים בעסקה שהיא סבירה ומקובלת על שניהם ויוכיחו מדוע ההסכם עומד במבחן המשפטי. משרד עורכי דין פלילי עומרי שטרן מלווה ומייצג חשודים ונאשמים החל משלבי החקירה הראשוניים ועד לייצוג בכל ערכאות המשפט הנדרשות בסדר הדין הפלילי.

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

ספק סביר במשפט הפלילי
  • משפט פלילי ·

ספק סביר במשפט הפלילי

.
במאמר הבא נעסוק בנושא חשוב ומכריע ביותר במשפט הפלילי – שהוא הספק הסביר.   ספק סביר – חוק העונשין (א) לא יישא אדם באחריות פלילית לעבירה אלא אם כן היא הוכחה מעבר…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן