כיצד לנהוג בעת חיפוש משטרתי?

חיפוש משטרתי הוא אירוע משמעותי שעלול לפגוע בזכויות האזרח. אף שחשוב לשתף פעולה עם הרשויות, על האזרח לדעת כיצד לנהוג על מנת לשמור על זכויותיו ולהקל על התהליך עבורו ועבור השוטרים המבצעים את החיפוש. מדריך זה נועד להנחות את האזרח בדרך הנכונה בה עליו לנהוג במהלך חיפוש משטרתי, כך שיוכל לשמור על זכויותיו תוך שיתוף פעולה עם הרשויות.

 

הכרת זכויותיו של האזרח בעת חיפוש משטרתי

כל אזרח זכאי לזכויות יסוד בעת חיפוש משטרתי, והכרתן חשובה על מנת לדעת כיצד לנהוג בצורה חוקית ומכובדת. משרד עורכי דין פלילי עומרי שטרן מסביר ללקוחותיו כי בין הזכויות המרכזיות ניתן למנות את הזכות לחוקיות החיפוש, הזכות לשמירת כבוד וצנעת הפרט, והזכות לשמירת הרכוש מפני נזק מיותר.

הזכות לחוקיות החיפוש

זכות זו מחייבת את המשטרה להציג צו חיפוש תקף, או לנמק את הצורך בחיפוש ללא צו במקרים חריגים. על האזרח לדרוש לראות את צו החיפוש, לקרוא אותו בעיון ולוודא שהוא תקף ומתייחס לכתובת המדויקת. אם לא הוצג צו חיפוש, על האזרח לשאול את השוטרים על הנסיבות המיוחדות המצדיקות חיפוש ללא צו. במצב מלחיץ שכזה, התייעצות עם עו"ד פלילי תאפשר לאדם לקבל את ההחלטה הנכונה ולפעול בהתאם.

הזכות לשמירת כבוד וצנעת הפרט  

זכות זו מחייבת את השוטרים לנהוג בצורה מכובדת ולא להשפיל את האזרח או לפגוע בפרטיותו ללא צורך. הם חייבים לאפשר לאזרח כבוד ופרטיות סבירים במהלך החיפוש, למשל באמצעות הימנעות מחשיפת פריטים אישיים מעבר לנדרש, או מתן אפשרות שיהיה לבוש בצורה מכובדת בעת החיפוש.

הזכות לשמירת הרכוש מפני נזק מיותר

זכות זו מחייבת את השוטרים להימנע מגרימת נזק לרכושו של האזרח מעבר לנדרש לצורך ביצוע החיפוש. הם חייבים לטפל בחפציו בזהירות ולא לגרום נזק שאינו הכרחי. במקרה של נזק שנגרם במהלך החיפוש, עורך דין פלילי יסייע ללקוחותיו לדרוש פיצוי.

 

לפני החיפוש

במקרים רבים, החיפוש המשטרתי מתרחש בהפתעה, אך ישנם מצבים בהם תתאפשר הכנה נכונה לקראת חיפוש משטרתי. מצב שכזה יכול לסייע רבות בשמירה על זכויותיו של האזרח ובהקלת התהליך, והוא שווה ערך לפעולת ייעוץ לפני חקירה במשטרה:

  • חשוב שהאזרח יתייעץ לפני החיפוש עם עורך דין, כדוגמת עורכי הדין הפועלים במשרד עורכי דין פלילי עומרי שטרן. עו"ד פלילי מנוסה יסביר לאזרח את זכויותיו, יכין אותו לקראת החיפוש, וידריך אותו כיצד לנהוג במהלכו.

 

  • חשוב לאזרח להכין את הבית לקראת החיפוש. עליו לארגן את הבית בצורה מסודרת ככל האפשר כולל סגירת חלונות וארונות. כך יצמצם את החשיפה שלו ויקל על השוטרים לבצע את החיפוש ביעילות. מנגד, יש להיזהר מביצוע פעולות שייחשבו ע"י השוטרים כניסיון להעלמת ראיות או שיבוש החיפוש.

 

  • יש חשיבות עליונה לכך שהאזרח יכין את עצמו מנטלית לחיפוש ולחקירה משטרתית. משרד עורכי דין פלילי עומרי שטרן מסביר ללקוחותיו על החשיבות של שמירה על קור רוח. האזרח צריך לזכור שהוא הצד החלש באינטראקציה זו, ושהתנהגות נינוחה ועניינית תסייע לו יותר.

 

במהלך החיפוש 

אובדן עשתונות אינו מומלץ על ידי אף עורך דין פלילי, אך מנגד, בעת ביצוע החיפוש, על האזרח להגן על כבודו ועל זכויותיו, תוך שיתוף פעולה עם השוטרים בביצוע החיפוש. זכותו של אזרח לסרב שיפגעו בפרטיותו מעבר לנדרש לצורך החיפוש:

  • אם השוטרים מבקשים לצלם את האזרח בעירום חלקי, זכותו לסרב ולדרוש שהם ישמרו על כבודו. עם זאת, על האזרח להתנגד באופן מאופק שלא יעניק לשוטרים עילות לעוצרו. איזון עדין זה מחייב סיוע של עו"ד פלילי וקיום מפגש ייעוץ לפני חיפוש משטרתי.

 

  • כל עוד החיפוש מתקיים בהתאם לחוק ולצו החיפוש, חשוב שהאזרח ישתף פעולה ככל הניתן, כולל מענה לשאלות.

 

  • דבר חשוב נוסף הוא תיעוד האירוע. על האזרח לצלם ולתעד את החיפוש ככל שניתן, ללא חשש מהשוטרים כל עו"ד פלילי ימליץ על כך. צילומים ותיעוד אלו ישמשו כראיה במקרה של פגיעה בזכויותיו או בנזקים שנגרמו לרכושו. על האזרח להימנע מהערות קטנוניות או מאיימות תוך כדי התיעוד, ולפעול בנחישות עניינית, כפי שהוסבר לו בייעוץ שלפני החיפוש.

 

לאחר החיפוש 

לאחר שהחיפוש הסתיים, חשוב שהאזרח יבדוק באופן מסודר את הרכוש ואת ההשלכות של החיפוש:

  • עליו לבדוק אם נגרם נזק לרכושו במהלך החיפוש. אם כן, על האזרח לתעד את הנזק בתמונות ולרשום פירוט מלא. האזרח עשוי להיות זכאי לפיצויים על נזקים שנגרמו שלא לצורך. עורך הדין פלילי יוכל לייעץ ללקוחו במצב שכזה. תביעת הנזיקין היא אומנם סוגייה אזרחית, אך עצם גרימת הנזק יכולה לסייע לעורך דין פלילי בניהול ההגנה, במקרה הצורך.

 

  • חשוב מאוד שלאורך כל התהליך האזרח יקבל ייעוץ משפטי מצידו של עורך דין פלילי. עורך דין פלילי מטעם משרד עורכי דין פלילי עומרי שטרן, יוכל להעריך אם האזרח פעל בצורה חוקית ונכונה, ולייעץ לו כיצד להמשיך לנהוג ולהגן על זכויותיו לאור תוצאות החיפוש. בסך הכול הליווי המשפטי המתאים יסייע רבות לאזרח להתמודד עם המצב.

 

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

  • משפט פלילי ·

מהי תלונת שווא?

.
תלונת שווא היא תלונה כוזבת שהוגשה במתכוון על אירוע פלילי שלא התרחש. מדובר בעבירה פלילית חמורה, שגורמת נזק חמור למי שהתלונה הוגשה נגדו. יש חשיבות עליונה בפנייה לסיוע משפטי של…
  • משפט פלילי ·

מה זה מעצר ימים?

.
מעצר ימים הוא הליך משפטי שבו אדם נעצר ומוחזק במשמורת המשטרה למשך תקופה מוגבלת, בדרך כלל עד 24 שעות, לפני הגשת כתב אישום. זהו כלי חשוב בידי רשויות אכיפת החוק…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן