כיצד לבחור את עורך הדין המתאים לערעור פלילי

לאחר שבית המשפט קובע כי אדם אשם בעבירה פלילית הוא רשאי להגיש ערעור פלילי לערכאה עליונה יותר ולדרוש שינוי של ההחלטה בתיק הפלילי. ניתן להגיש ערעור ניתן גם לגבי חומרת העונש או קולת העונש ולבקש החמרה או הקלה בו. על ערעור פלילי ותפקידו של עורך דין פלילי בהליך במאמר זה.

 

הליך פלילי וערעור

בהליך פלילי ניתן להגיש ערעור על פסק דינו של בית משפט בתוך מסגרת הזמן הקבועה בחוק (45 יום). במסגרת הערעור, יכול מי שהורשע לבקש מבית המשפט לבטל  לחלוטין את פסק הדין או לזכות אותו. לחילופין ניתן לבקש מבית המשפט להקל בעונש אותו קבעה הערכאה הנמוכה.

סוגי עבירות פליליות

העבירות הפליליות נחלקות ל-3 סוגים בהתאם לחומרתן והעונשים הניתנים בגינן הינן בהתאם. העבירות במדרג החומרה הנמוך ביותר הינן עבירות חטא והעונש הניתן בגינן אינו עולה על שלושה חודשי מאסר בפועל. במדרג החומרה הבאה הן עבירות עוון ובעבירות אלו העונש בגינן בין שלושה חודשים לעד שלוש שנות מאסר. העבירות החמורות ביותר הינן עבירות פשע והעונש במקרה של הרשעה בהן עולה על שלוש שנות מאסר.

בדרך כלל עבירות מסוג פשע מטופלות על ידי פרקליטות מחוזית ואילו בעבירות חטא ועוון ההליך מנוהלות על ידי התביעה המשטרתית.

מי מגיש את הערעור

ערעור פלילי יכול להגיש מורשע לעניין עצם מציאתו כאשם או לחילופין להגיש ערעור על חומרת העונש ולבקש מהערכאה העליונה הקלה בעונש. לשם כך יש להיעזר בעורך דין פלילי המנוסה בחום דוגמת עורך דין עומרי שטרן. התביעה אף היא רשאית להגיש ערעור פלילי על עצם זיכויו של נאשם בהליך כמו גם, ערעור פלילי במידה והעונש שהוטל על המורשע קל מדי לדעתה.

בהתאם לסעיף 17 לחוק יסוד השפיטה ערעור על פסק דין שניתן בערכאה ראשונה יש להגיש לערכאה אחת למעלה כאשר בית המשפט העליון הוא הערכאה הסופית לצורך ערעורים.

למי מגישים את הערעור

התשובה תלויה בערכאה בה התנהל ההליך הפלילי שבה ניתנה ההחלטה שעליה רוצים לערער. כאשר פסק הדין ניתן בבית המשפט השלום, יש להגיש את הערעור לבית המשפט המחוזי במחוז הרלוונטי שבו התנהל ההליך. כך למשל, אם בית המשפט השלום בירושלים הרשיע את הנאשם, עליו יהיה להגיש את הערעור הפלילי לבית המשפט המחוזי בירושלים.

לעומת זאת כאשר ההליך הפלילי התנהל בבית משפט מחוזי, אזי יש להגיש את הערעור הפלילי לבית המשפט העליון בירושלים ללא קשר למחוז שבו התנהל ההליך. בדרך כלל הדיון בערעור יהיה בפני הרכב של שלושה שופטים, מלבד בנסיבות מיוחדות בהם הדיון יהיה בהרכב נרחב יותר.

מועד הגשת הערעור

בהתאם לסעיף 199 לחוק סדר הדין הפלילי יש להגיש ערעור בתוך 45 ימים מיום ממועד מתן פסק הדין. במידה והכרעת הדן בהליך הפלילי ניתנה ללא נימוקים יש להגיש את הערעור בתוך 45 ימים ממועד פרסום הנימוקים. ערעור המוגש, בין אם על ידי התביעה ובין אם על ידי עורך דין פלילי המייצג את המורשע הערעור יוגש באמצעות הודעת ערעור מנומקת לערכאה הרלוונטית. ערעור לא מנומק עתיד להידחות.

כאשר ניתן פסק דין בבית משפט השלום, ניתן להגיש עליו ערעור לבית המשפט המחוזי באותו המחוז תוך 45 ימים. אם ניתן פסק דין בבית משפט מחוזי, ניתן להגיש עליו ערעור לבית המשפט העליון בתוך 45 ימים. כאשר מבקשים לערער על החלטת בית המשפט המחוזי, יש לבקש רשות לערער לבית המשפט העליון בתוך 45 ימים ובמידה והסכמה זו ניתנת יש להגיש את הנימוקים בתוך 30 יום.

בחירת עורך דין להגשת ערעור פלילי

בבחירת עורך דין פלילי לשם הגשת ערעור חשוב למצוא עורך דין מנוסה בעל וותק וניסיון מוכח בהצלחה בערעורים בתיקים דומים לשלכם. ניתן לעשות מחקר ברשת ולחפש הליכים שבהם זוכה הנאשם בערעור ולבדוק מי עורך הדין שייצג את הנאש שזוכה. ניתן גם בפגישת הכרות עם העורך דין לבקש דוגמאות לתיקי עבר שניהל והצלחותיו בתחום.

כאשר פונים אל משרד עורך דין פלילי שבו עובדים מספר של עורכי דין חשוב לוודא מראש מיהו עורך הדין אשר ייצג אתכם בערעור ויפיע בבית המשפט למענכם. לעיתים עובדים עם צוות של עורכי דין ואת עבודת ההכנה יעשו שותפים אחרים במשרד ועורך דין אחר הוא שיופיע בפועל בבית המשפט. חשוב לסכם דברים אלו מראש.

סיכום ערעור פלילי

לסיכום, במאמר זה עסקנו בנושא של ערעור פלילי. כפי שציינו הן התביעה והן הנאשם יכולים להגיש ערעור על עצם ההרשעה או הזיכוי כמו גם, על חומרת או קולת העונש. לכל נאשם בהליך פלילי יש את הזכות לערער על הכרעת דינו לבית משפט גבוה יותר ולטעון כי הערכאה הנמוכה טעתה בכך שהרשיעה אותו ולבקש מבית המשפט הגובה יותר להתערב בפסק הדין.

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

מהי בעילה אסורה בהסכמה
  • משפט פלילי ·

מהי בעילה אסורה בהסכמה?

.
בעבירות מין ישנם מספר קטגוריות שונות של עבירות בהתאם לחומרת המעשים כפי שאלו הוגדרו בחוק העונשין. החוק הגדיר אלו מעשים נופלים תחת הקטגוריות השונות ומהו העונש שיוטל על עובר העבירה…
מהו צו הרחקה
  • משפט פלילי ·

מהו צו הרחקה

.
צווי הרחקה הם אמצעים משפטיים שמטרתם להגן על נפגעי עבירה מפני פגיעה נוספת. החוק בישראל מאפשר לבתי המשפט ולמשטרה להוציא צווי הרחקה נגד אדם שביצע מעשה אלימות או עבירות מין…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן