כיצד הטכנולוגיה משנה את נוף הסחר בסמים

עבירות סמים הן עבירות חמורות וגוררות עונשים כבדים. עונשו של מי שמורשע בעבירות סמים כגון סחר והפצה הוא עד 20 שנות מאסר וכך גם דינו של מי שמורשע בעבירת הברחת סמים או ייבוא של סמים מסוכנים. במאמר זה נדון בעבירות הסמים השונות ונרחיב לגבי האופן שבה הטכנולוגיה משנה את הסחר בסמים.

מכונות שיקוף מתקדמות

על מנת להיאבק בעבירות סמים ובמיוחד בעבירת הברחת סמים מחוץ לארץ נעשה על ידי הרשויות שימוש במכונות שיקוף מתקדמות בשדות התעופה. הדבר השפיע על ירידה בכמות הסמים הנכנסים לארץ דרך נמל התעופה בן גוריון ומעברי הגבול האחרים והעבריינים וארגוני הפשיעה משתמשים בערוצי הגעה אחרים כגון הברחות מהגבולות מירדן, לבנון ומצרים.

לאחרונה התפרסמה פרשת "המזוודות הוורודות" בהן צעירות טסו לחוץ לארץ במטרה לייבא לישראל סמים כמו קוקאין וקטמין ואלו נתפסו לבסוף על ידי מכשירי השיקוף המתקדמים.

סיוע להברחה

בעבירות מסוג הברחת סמים, המבריח אינו האדם היחיד שצפוי להיענש וגם מי שסייע להברחה צפוי לעונש חמור. בקביעת העונש בגין עבירות סמים בכל הנוגע להברחה בית המשפט לוקח בחשבון את סוג הסם שהוברח, כמות הסם, כמו גם עברו הפלילי של מבצע העבירה. חשוב לדעת כי בעבירת סחר בסמים אין צורך לתפוס את הסמים בפועל על מנת להרשיע את הסוחר או המבריח.

תנאים להאשמה בהברחת סמים

על מנת שאדם יורשע בעבירות סמים חייבים להתקיים תנאים שונים וביניהם שהחומר המוברח יהיה רשום בפקודת הסמים המסוכנים. כפי שמסביר עורך דין פלילי עומרי שטרן, גם כאשר היעד להברחה לא היה ישראל וזו הייתה  אמורה להיות רק תחנת ביניים הדבר בעיני החוק נחשב להברחת סמים. עם זאת על התביעה להוכיח כי הנאשם ידע שמדובר בסם.

העברת חבילות שתוכנן אינו ידוע

לעיתים אנשים מעבירים חבילות עבור אנשים אחרים ובטעות הם מבריחים סמים. במקרים אלו חשוב מאוד לקבל ליווי וייעוץ של עורך דין פלילי מומחה על מנת להוכיח כי החבילה שהועברה הועברה בתום לב וללא ידיעה כי מדובר בהברחת סמים. באופן כללי מומלץ שלא להעביר חבילות עבור אנשים אחרים מכיוון שעם מכונות השיקוף החדישות ניתן בקלות לאתר חומרים אסורים.

עבירות סמים בארץ

מכיוון שהטכנולוגיה מקשה על הברחת סמים לישראל עבירות סמים רבות נעשות כיום בתוך המדינה. גורמי פשיעה הבינו את הסיכון של הברחה ופועלים להשגת סמים בישראל בין היתר בגניבות של חומרים כמו קטמין ממרפאות וטרינריות ובתי חולים כמו גם, בגידול של קנאביס בתוככי המדינה במקום ניסיונות הברחה מחוץ לארץ.

גידול קנאביס

כאשר מדובר על גידול של סמים בישראל מדובר לרוב על שתילי קנאביס. במרבית המקרים מדובר על גידול של הסם בתוך חממות או בתים שהפכו למעבדות גידול. חשוב לדעת שבין עבירות הסמים השונות עבירת גידול סמים הינה עבירה חמורה במיוחד והעונש בשל עבירה זו עשוי להגיע לעד – 20 שנות מאסר בפועל.

עבירת סחר בסמים

עבירת החזקה לצורכי סחר נחשבת לעבירה חמורה בעיני החוק והעונש בגין עבירה זו יכולה להגיע לעשרים שנות מאסר.  בהתאם לחוק אדם שנתפס מחזיק כמויות סם מסוכן העולות על הסף שהוגדר בפקודת הסמים, נחשב למי שמחזיק סמים לצרכי סחר, אלא אם יצליח להוכיח אחרת. במקרים אלו יש חשיבות גדולה לקבלת ליווי משפטי של עורך דין פלילי מיומן על מנת להוכיח שמדובר באחזקה לצורכי שימוש אישי ולא לצורכי סחר.

עילה סבירה וחיפוש

למשטרה מותר לבצע חיפוש בנכסיו ובכליו של אדם כאשר יש חשד לעבירות סמים, גם ללא קבלת צו משופט מראש. הדבר נכון רק במידה וקיים יסוד סביר להניח שהאדם הספציפי היה מעורב בביצוע של עבירות סמים. במידה ולא מתקיים יסוד סביר, ניתן לערוך את החיפוש ללא צו רק לאחר שהאדם נתן לכך את הסכמתו.

ראיה שהושגה בחיפוש לא חוקי עשויה להיפסל עקב חוסר קבילות ותפקידו של עורך דין פלילי הינו לצמצם את משקל הראיות.

ההבדל בין שימוש וסחר

חשוב להבחין בין החזקה לשימוש עצמי והחזקה לצורכי סחר. ההבדל בין העבירות הללו הוא ענין של משקל הסם שנתפס ובהתאם בפקודת הסמים לחומר הספציפי שבו מדובר. על מנת להימנע מההשלכות הכבדות של הרשעה בבית המשפט חשוב לקבל ייעוץ מעורך דין פלילי המתמחה בתחום.

סם מסוכן הוא כל חומר  אשר הוגדר בתוספת הראשונה ל פקודת הסמים. אל רשימה זו נוספים כל העת חומרים חדשים עם הזיהוי של השימוש והסחר על ידי רשויות האכיפה. ההגדרה לגבי מה נחשב לסם מסוכן אינו מבחין בין סמים קלים כמו, קנאביס לבין סמים קשים כמו קטמין. בעיני החוק כל חומר אסור שנמצא בפקודה חלים לגביו כל עבירות הסמים השונות.

סיכום שינוי נוף הסחר בסמים

לסיכום, במאמר זה עסקנו בעבירות סמים שונות בדגש על עבירת הברחת סמים. כפי שציינו, כיוון שנכנסו לשימוש מכונות שיקוף מתקדמות מקשות על הברחת סמים דרך מעברי הגבול המסודרים והדבר שינה את נוף הסחר בסמים. נעשים כיום יותר הברחות דרך הגבולות וייצור וסחר תוך מדינתי. בכל עבירת סמים יש חשיבות גדולה לקבלת ליווי וייעוץ של עורך דין פלילי המתמחה בתחום.

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

מהן עבירות צווארון לבן?
  • משפט פלילי ·

מהן עבירות צווארון לבן?

.
המונח צווארון לבן החל כמונח המייצג תופעה חברתית חדשה, עליית מקצועות המשרד השונות, אם זאת מהר מאד האנשים שעבדו במשרדים החלו גם הם לבצע פעולות בלתי חוקיות הנובעות מתוקף תפקידם,…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן