ייעוץ לפני חקירה – למה בכלל צריך את זה?

רובנו נהיה לפחות פעם אחת במהלך חיינו בבית המשפט בנוגע לעניין כזה או אחר, אולם ייתכן שרובנו לא מכירים מקרוב את המשפט הפלילי, הטומן בחובו בין היתר עונשים חמורים, הליך משפטי מיוחד וכן חקירה במשטרה. חקירה במשטרה עשויה להיות הליך לא נעים ואפילו מלחיץ, בייחוד כאשר הוא לא מוכר לנו. לכן, כאשר אנו צריכים לעמוד בחקירה במשטרה, כדאי שנדע מה ראוי לומר ומה לא ומעל הכל – את הזכויות המגיעות לכלל הנחקרים. כך נולד שירות הייעוץ לפני חקירה, במסגרתו עורך דין המומחה בתחום בו אתם נחקרים יסייע לכם לסדר את המחשבות וייעץ לכם מה לומר בחקירה על מנת לצלוח אותה על הצד הטוב ביותר.

 

ייעוץ לפני חקירה

זכויות הנחקר והזכות לייעוץ לפני חקירה

לחשודים במעשה פלילי ישנן זכויות רבות ובניהן הזכות לשמור על שתיקה אשר מבוססת על הזכות לאי הפללה עצמית העומדת לכל אדם, גם למי שאיננו בגדר חשוד. מעל הכל חשוב מאוד שתדעו שבתור נחקרים במשטרה, הנחקרים במעמד של חשודים – על החוקרים להמתין במשך "זמן סביר" עד להגעת עורך דין פלילי סנגור ולתת לכם את האפשרות לקבל ייעוץ לפני חקירה במשטרה.

זמן סביר לא הוגדר במדויק בחוק או בפסיקה, והוא משתנה ממקרה למקרה וכמובן בהתאם לחומרת העבירה. על כל פנים, וודאו שאתם מבקשים מהחוקרים להתייעץ עם עורך דין ואף כדאי שתפגינו בטחון ותאמרו להם שאתם מודעים כי זוהי זכות שמגיעה לכם, ושאתם לא מוכנים להיחקר עד אשר תובאו בפני עורך דין סנגור שייפגש או ישוחח איתכם.

זכות זו רלוונטית גם עבור חשודים הנחקרים או מתושאלים במקום ביצוע העבירה עצמו, דהיינו מחוץ לתחנת המשטרה. גם אז, עומדת לחשודים את הזכות להיוועץ בעורך דין בטרם תחל החקירה.

 

ביטול החקירה במידה ולא אופשר ייעוץ

ישנם מקרים מיוחדים בהם חקירה שלמה יכולה להתבטל ולהפוך לראיה פסולה, רק בעקבות העובדה כי נמנעה מחשוד הזכות שלו לייעוץ לפני חקירה במשטרה או מחוצה לה. הדבר מתאפשר כאשר במהלך ההליך המשפטי, יכול עורך הדין של החשוד לטעון כי החקירה הינה ראיה לא קבילה שכן לא נתנה לחשוד הזכות להיוועץ עם עורך דין, ובית המשפט מקבל את הטענה.

במקרה שטענה כזו תעלה, המדינה תנסה לטעון מנגד כי למרות שלא התקיימה היוועצות עם עורך דין בטרם נגבתה העדות או בטרם החשוד נחקר, עדיין מכלול האמירות נאמרו באופן חופשי ומרצון – ואף היו נאמרות גם במידה והחשוד כן היה מתייעץ עם עורך דין לפני כן.

כמו כן יתכן מצב ביניים די נפוץ בסיטואציה זו, שבית המשפט לא יפסול לחלוטין את החקירה אלא ייתן לה משקל נמוך יותר בתוך מכלול סל הראיות השלם, שכן היא נעשה שלא באופן כשר לחלוטין, דהיינו נעשה ללא מתן הזכות להיוועץ עם עורך דין סנגור בטרם תחילת החקירה.

 

איך עורך דין יכול לסייע לי בחקירה?

אין לנחקר זכות קנויה לנוכחות עורך דין יחד איתו בחדר החקירות, אמנם כאמור יש לו זכות להיוועץ עימו בטרם מתחילה החקירה. למרות שעורך הדין של החשוד לא נמצא עימו בחדר החקירות באופן ישיר, לעורך הדין השפעה רבה על מהלך החקירה והיוועצות עימו היא בעלת השלכות על עתיד החשוד.

עורך דין מייצג הוא האדם היחיד שזכאי לפי חוק להיות נוכח עם החשוד באותו החדר ולדבר עימו עוד בטרם התבצעה החקירה, זכות חשובה ומשמעותית שחייבים לנצל בכל חקירה, בין אם העבירה חמורה או אף קלה, ובין אם אתם כחשודים חושבים שאתם חפים מפשע או יודעים שאתם אשמים.

עורך הדין המתמחה בהליך הפלילי ובייחוד עורך דין בעל ניסיון רחב במגוון של סוגי תיקים דוגמת עורך דין עומרי שטרן, מכיר היטב את הדין הרלוונטי ויודע מה מותר ומה אסור לעשות בסיטואציה אליה נקלעתם. לדוגמא – מה מתוך גרסתכם לחשדות המיוחסים לכם יכול לשמש נגדכם ועדיף לכם שלא לציין במהלך החקירה.

בנוסף, עורך הדין מודע היטב לזכויות שלכם כחשודים העומדים בפני חקירה, ויוודא כי אתם מקבלים אותם כראוי. כמו כן, כאשר עורך הדין נוכח במקום או קיבלת ייעוץ ממנו לפני כן, הן עורך הדין שלכם והן אתם תדעו אילו זכויות נשללו מכם בחקירה ובהתאם לכך לטעון בבית המשפט את הטענות המתאימות.

הניסיון המשפטי מלמד כי חקירה בה היה עורך דין מעורב במסגרתה החשוד קיבל את זכותו להיוועץ וניצל אותה על היוועצות עם עורך דין בעל ניסיון אשר העניק לו ייעוץ איכותי – יחס המשטרה השתנה באופן משמעותי והזכויות נשמרו ביתר שאת.

 

שיפור התנהגות החשוד במהלך החקירה

בנוסף ליתרונות שלעיל, היוועצות עם עורך דין לפני חקירה עשויה להשפיע באופן ישיר ובעל חשיבות על התנהגות החשוד במהלך החקירה. משמע, החשוד יכול להגיע לחקירה נינוח יותר, כאשר הוא שולט בסיטואציה בצורה טובה יותר ומוכן למה שהולך להגיע, זאת מכיוון שעורך הדין שלו הכין אותו בצורה טובה.

כמו כן, הסיכויים לטעויות בזמנים, פליטות פה הנובעות מלחץ וסטרס, וכמובן הודאה לא רצויה של אדם חף מפשע – קטנים מאוד. עורך הדין מדריך את החשוד מה לומר, הכל במסגרת מותר על פי דין. כמו כן, עורך הדין יזהיר את החשוד גם מפני תחבולות המשטרה שהינן מותרות על פי דין, אך עשויות לפגוע בסיכויי החשוד שלא לעמוד לדין בסופו של עניין. כך ידע הנחקר ממה להיזהר, והיכן לשתף פעולה ואיך.

 

סיכום

חקירה במשטרה הינה חוויה מלחיצה בייחוד עבור מי שאינו בקיא בחקירות ולא נגע בעולם הפלילי מעולם. חקירות משטרה לא שמורות רק לפושעים אשר ביצעו פשעים חמורים מאוד אלא פוגשות אנשים רבים בחיי היום יום למשל בעקבות עבירות של מיסים או עבירות תעבורה. לכן, יש להכיר היטב את האפשרויות העומדות בפני חשוד בטרם חקירתו, באמצעות ייעוץ לפני חקירה במשטרה בידי עורך דין מוסמך. פנו לעורך דין עומרי שטרן לפרטים נוספים.

 

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

  • משפט פלילי ·

מהן עבירות רכוש?

.
עבירות רכוש כוללות מגוון פעולות ומעשים שמטרתם הינה לפגוע ברכושו של אדם אחר או לחילופין לפגוע ביכולת של האדם לממש את זכויותיו החוקיות ברכושו. במרבית המקרים עבירות רכוש לבדן אינן…
מהן עבירות צווארון לבן?
  • משפט פלילי ·

מהן עבירות צווארון לבן?

.
המונח צווארון לבן החל כמונח המייצג תופעה חברתית חדשה, עליית מקצועות המשרד השונות, אם זאת מהר מאד האנשים שעבדו במשרדים החלו גם הם לבצע פעולות בלתי חוקיות הנובעות מתוקף תפקידם,…
  • משפט פלילי ·

מה מהי קבלת דבר במרמה?

.
קבלת דבר במרמה היא עבירה שיש לה משמעות רבה עבור המחוקק בכל הנוגע לשמירת אמות המוסר הנדרשות בחברה החפצה שקיומו של שלטון החוק. עבירת המרמה היא ביטוי מוחשי לפגיעה בנורמות…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן