ההשפעה של רישומי מעצר על תעסוקה בעתיד

כל אחד מאיתנו עלול למצא עצמו במעצר משטרתי בחשד למעורבות באירוע פלילי זה או אחר, מכאן חשוב לדעת מה צריך לעשות. ההיסטוריה לא תמיד ניתנת למחיקה ומה שנעשה לא תמיד ניתן להשיב לאחור. כך הדבר לגבי מעצר של אדם גם אם ללא סיבה ממשית או מצב שבו יגיע המעצר לכלל כתב אישום או חלילה הרשעה, מרגע שפלוני הגיע לחקירה משטרתית, השם שלו כבר מופיע במאגר ונרשם לו רישום מעצר, לכן יש חשיבות עליונה לפעול בעזרת עורך דין פלילי לטיפול מיטבי במקרה עד לתוצאה הרצויה של מחיקת אותו רישום על מנת למנוע השפעה שלילית עתידית על מגוון רחב של תחומי חיים ובראש ובראשונה התחום התעסוקתי של אדם.

 

מהו רישום מעצר

כל אדם יכול למצוא עצמו במעצר בשל חשד לביצוע פשע או מעורבות בו גם ללא אישור מבית משפט על הצורך במעצר. משטרת ישראל רשאית לעצור אדם עד עשרים וארבע שעות לצרכי חקירה ובדיקה של עבירות פליליות לגביהן קיים חשד. במקרה שכזה יפתח ברישומי המשטרה תיק חקירה שיופיע בהם גם רישום המעצר ושמו של פלוני יישאר לנצח רשום ברישומי המשטרה בגין מעצרו. הרישומים הללו הם חלק מההליך המשטרתי שבו המשטרה מבצעת מהלכי חקירה ובגינם היא מזמנת או עוצרת חשודים לטובת חקירת האירוע. הרישום הנ"ל עדיין לא מצביע על אשמה או הרשעה בדין, אך לגמרי יכול להצביע כביכול על מעורבות של אדם בפשע. רוצה לומר, עצם הרישום יכול "לצבוע" עתידו  של אדם גם אם מעולם לא הורשע או שהתיק נסגר מכל סיבה שהיא.

 

זכויות העציר

בעת מעצרו של פלוני או אלמוני על ידי משטרת ישראל בגין חשד למעורבות בביצוע פשע מכל סוג שהוא עוד בטרם התבצעה חקירה ונתקבל אישור מבית המשפט לטובת המעצר, עומדים לזכות העציר מספר זכויות שחשוב שיכיר מכיוון שיכול להיות שזכויות אלו יכולות להיות לעיתים ההבדל בין הרשאה לבין זיכוי עתידי במשפט שיכול להיות שיתקיים בנוגע לאירוע בגינו בוצע המעצר.

  • התייעצות עם עורך דין – כל חשוד המגיע לחקירה במשטרה זכאי לדרוש קבלת שירותיו של עורך דין מעצרים בין אם יהיה זה עו"ד פלילי פרטי או עורך דין מטעם הסנגוריה הציבורית.
  • הגבלת זמן המעצר – ידע כל עצור שנעצר ללא צו מבית משפט, שזמן המעצר שלו מוגבל ל24 שעות.
  • שמירה על זכות השתיקה – כל מילה וכל הודאה גם כזאת הנראית שולית, יכולה לבוא כנגד האומר אותה, כדאי להמתין לבואו של עורך דין על מנת לקבל ייעוץ לפני חקירה.

 

הצגת רישום פלילי בראיון עבודה

הרישום הפלילי הינו כתם המכתים את החשוד. גם אם בוצע פשע לפני תקופה ארוכה ומאז שינה אדם את דרכיו, הרישום הפלילי יש בו יכולת לפגוע בעתידו של אדם, לכן מצד אחד יש חשיבות לנסות לבצע הליך של מחיקת רישום פלילי. בכל מקרה חשוב מאד שידע כל אדם כי הדרישה בעת ראיון עבודה או בעת תהליך קבלה לעבודה להציג את הרישום הפלילי של אדם היא איננה חוקית, וכך הדבר גם לגבי רישום מעצר אם ישנו רישום שכזה לאורך עברו של אדם או גברת מסוימים. מובן שכל מקום עבודה יכול להירתע מהעסקת אדם שבעברו מופיע היסטוריה של חקירות בידי המשטרה, אולם זכותו של כל אדם לשמור מידע זה לעצמו על מנת שלא יפגע בו בעתיד.

 

מקצועות מגבילים

עבירות פליליות או רישומים פליליים שונים לא יכולים להוות כאמור עילה לפסילה מקבלה לעבודה, אולם ישנם מקרים שהחוק מחריג מהזכות לשמירה על סודיות המועמד ממגוון סיבות ועיקרן הוא שמירה על שלום הציבור בנקודות רגישות במספר מצומצם של מקצועות שעלול להיות בהם סיכון וקשר ישיר בין סוג העבירה או עצם קיומה בכלל לבין העבודה אותה מבקש האדם לקבל. בין המקצועות המצוינים ככאלו אשר ניתן לדרוש בעבורם הצגת רישום פלילי. בעבודה עם קטינים או חסרי ישע, לא יוכל לעבוד מי שהורשע בעבירות מין, מי שהורשע בעבירות אחרות לא יכול לכהן בתפקיד ציבורי, או כסוכן ביטוח, נהג אוטובוס ועוד. לכן חשיבות השימוש בשירותי עו"ד פלילי לטיפול בכל הליך החל מרישום מעצר וכלה בסיום הליך משפטי היא מהותית, עורך דין עומרי שטרן מטפל ומלווה נאשמים ונחקרים בכל שלבי החקירה.

 

מחיקת רישום פלילי

מחיקת רישום פלילי היא כלי בעל חשיבות עצומה עבור כל אדם באשר הוא. העובדה שאדם יצליח לנקות את עברו היא בעלת חשיבות עצומה. אך חשוב לזכור, תהליך שכזה יוכל להיות מוצלח אם יתחיל להיות מטופל החל מהרגע הראשון. מסיבה זאת הצורך בקבלת עזרה מעורך דין מעצרים בשלבים המוקדמים ביותר, כבקר בעת המעצר הראשוני וקבלת ייעוץ לפני חקירה יש בהם משמעות אדירה להשגת התוצאה החשובה כל כך של מחיקת הרישום, כל רישום. עורך דין עומרי שטרן מלווה ומייצג אתכם לכל הדרך מתוך הבנת המערכת וההבנה כי פעולה נכונה ושמירה על זכויות של הנאשם מייד בתחילת התהליך, יש בהם משקל רב שיביאו בסופו של דבר לסיכוי רב יותר שבו לא יתקיים רישום מעצר ובוודאי שלא רישום פלילי שכל אחד מהם יש בו את היכולת לפגוע מאד ביכולת של אדם להשתלב בצורה מוצלחת בשוק העבודה.

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

חיפוש בלתי חוקי מהו?
  • משפט פלילי ·

חיפוש בלתי חוקי מהו?

.
לפי חוק סדר הדין הפלילי חיפוש ניתן לערוך על אדם וברכושו רק כאשר ישנו "יסוד סביר לחשד" שנעברה עבירה. רוב הציבור סבור כי אם שוטר ניגש בבקשה לבצע חיפוש באופן…
  • משפט פלילי ·

מהו הסדר טיעון?

.
בתי המשפט בישראל עמוסים, אין בכל חדש, מצוקת כוח האדם במערכת המשפט עם העובדה שבישראל ישנם ריבוי תביעות מאלצות את המערכת המשפטית למצא פתרונות להקלת העומס על המערכת, הסדר טיעון…
עבירות מין ברשת
  • משפט פלילי ·

עבירות מין ברשת: מכת מדינה

.
הריבוי ההולך וגובר של עבירות מין ברשת האינטרנט, יחד עם ההכרה בנזק המשמעותי שהן גורמות לנפגעיהן, הניעו את מערכת המשפט בישראל לאמץ עמדה מחמירה יותר כלפי הנאשמים בביצוען בשנים האחרונות.…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן