המדריך המלא לחשוד בסחיטה באיומים

סחיטה באיומים היא עבירה פלילית חמורה שיכולה להוביל לעונשי מאסר ממושכים. מדובר בעבירה שבה אדם מאיים על אדם אחר במטרה להשיג ממנו כסף, שירותים או טובות הנאה אחרות. במאמר זה נסקור את ההיבטים המרכזיים של עבירת סחיטה באיומים, כיצד עורך דין פלילי יכול לסייע ללקוחות המואשמים בעבירה זאת, ומה כדאי לעשות במקרה שאתם חשודים בביצועה.

 

מהי סחיטה באיומים?

סחיטה באיומים מוגדרת בסעיף 428 לחוק העונשין כעבירה שבה אדם מאיים על אחר בפגיעה שלא כדין בגופו, בחירותו, ברכושו, בפרנסתו, בשמו הטוב, בצנעת הפרט שלו או של אדם אחר, במטרה להניע אותו לעשות מעשה או להימנע ממעשה. מדובר בעבירה מסוג פשע שדינה עד 7 שנות מאסר. עבירות סחיטה נחשבות לעבירות אלימות חמורות הפוגעות קשות בקורבן.

 

עבירות אלימות

עבירות סחיטה באיומים לעיתים קרובות מלוות גם בחשד לביצוע עבירות אלימות. הסוחטים עשויים להפעיל אלימות פיזית או לאיים בה על מנת להפחיד את קורבנותיהם ולהניע אותם להיענות לדרישותיהם. עבירות אלימות נפוצות בהקשר זה כוללות תקיפה, חבלה, קשירת קורבנות, שימוש בנשק ועוד. לעיתים האלימות מופנית גם כלפי בני משפחה או קרובים של הקורבן. שילוב של סחיטה עם עבירות אלימות הופך את העבירה לחמורה עוד יותר, והעונשים הצפויים לתוקפים האלימים גבוהים בהתאם. כאשר מתלוננים על סחיטה באיומים חשוב לדווח גם על כל מעשה עבירות אלימות נלווה. עורך דין פלילי מנוסה יכול לייעץ כיצד לפעול במצבים כאלה ולדאוג להגנה על הקורבנות.

 

כיצד ניתן לזהות שמתבצעת סחיטה באיומים?

יש מספר סימנים שיכולים לרמז כי מתבצעת סחיטה באיומים:

– דרישות לכסף או טובות הנאה אחרות, תוך שימוש בלשון איומים או הפחדה.

– איומים בפגיעה גופנית או פגיעה בבני משפחה או בקרובים אחרים.

– איומים בפרסום מידע אישי או מביך על הקורבן.

– איומים בפיטורין או פגיעה בעסק או מקום העבודה.

– טלפונים או הודעות מאיימות וחוזרות ונשנות בדרישה לכסף.

 

מה כדאי לעשות אם אתם קורבן לסחיטה באיומים?

אם אתם חשים שמתבצעת עליכם סחיטה באיומים, חשוב מאוד שתפעלו בהקדם בדרכים הבאות:

 • דווחו למשטרה על האיומים. אל תנסו להתמודד עם זה לבד או להיכנע לאיומים.
 • תעדו את כל האיומים – שמרו הודעות, מיילים, הקלטות ועוד.
 • אל תיכנסו למשא ומתן עם הסוחט ואל תשלמו לו כל כסף.
 • דברו עם אנשים קרובים שאתם סומכים עליהם ובקשו תמיכה ועזרה.
 • היוועצו עם עורך דין פלילי שמומחיותו הינה עבירות סחיטה ואלימות.

 

מה עושים אם אתם חשודים בסחיטה באיומים?

אם אתם נחקרים, מואשמים או חשודים בביצוע סחיטה באיומים, חשוב מאוד להיוועץ בהקדם עם עורך דין פלילי כמו עו"ד עומרי שטרן המנוסה בתחום. עורך הדין יוכל לעבור איתכם על החומרים, לייעץ לכם כיצד לנהוג, ולבנות קו הגנה מתאים. אל תנסו להתמודד עם הדברים לבד. עבירות סחיטה הן עבירות חמורות שעלולות להוביל למאסר ממושך.

 

הערכת מהימנות של טענות להתנהגות מאיימת

לא כל התבטאות בוטה או קשה מוגדרת בתור איומים פליליים. יש להעריך האם קיימת סבירות ממשית שהדברים יתממשו, מה היה ההקשר, האם הייתה כוונה פלילית והאם יש ראיות מוצקות. לא פעם מתברר שמדובר בהבנה שגויה, ריב או ויכוח שהסלים. לכן, ההערכה צריכה להיות מבוססת על ראיות מוצקות. עורך דין פלילי יוכל לסייע בהערכה המשפטית של טענות למעשי סחיטה ואיומים.

 

איך מוכיחים עבירת סחיטה באיומים?

כדי להוכיח עבירת סחיטה באיומים, יש צורך להוכיח את יסודות העבירה:

– שהיו איומים או הפעלת אמצעי לחץ פסולים.

– שמטרת האיומים הייתה להניע את הקורבן לעשות מעשה או להימנע ממעשה.

– הוכחת כוונה פלילית של הנאשם להשיג דבר במרמה או בכפייה.

– שמדובר באיומים ממשיים ולא קלי ערך.

ראיות להוכחת האיומים יכולות לכלול הקלטות, התכתבויות, עדויות של הקורבן ועדים וכד'.

 

5 הדברים שחשודים בעבירות סחיטה באיומים חייבים לעשות:

 1. להיוועץ בהקדם עם עורך דין פלילי כמו עו"ד עומרי שטרן המנוסה בתחום עבירות הסחיטה והאלימות. עורך הדין ינתח את הראיות, יסביר על זכויותיכם וידריך אתכם כיצד לנהוג.
 2. לא להתבטא ולא למסור גרסה במשטרה ללא התייעצות עם עורך דין. זכרו, חשוד בחקירה רשאי לא להשיב על שאלות, כדי להימנע מהפללה עצמית.
 3. לאסוף ולשמור את כל הראיות והמסמכים הרלוונטיים שיכולים לתמוך בחפותכם או לסייע בקו ההגנה שלכם. העבירו חומרים אלו לעורך הדין.
 4. להימנע מיצירת קשר עם המתלוננים, עדים פוטנציאלים או שותפים לכאורה לעבירה. פניה כזו עלולה להתפרש כניסיון שיבוש הליכי חקירה.
 5. להקפיד להתייצב לכל הזימונים והדיונים בהליך המשפטי נגדכם. אי התייצבות עלולה להחמיר את מצבכם. שתפו פעולה עם הנחיות עורך הדין שלכם לאורך ההליך.

זכרו, גם אם אתם בטוחים שהינכם חפים מפשע, התנהלות לא נכונה מול רשויות אכיפת החוק עלולה לסבך אתכם. פעלו בשיקול דעת, בריסון ובהתאם להנחיות המקצועיות של עורך הדין שלכם.

 

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

מהן עבירות צווארון לבן?
 • משפט פלילי ·

מהן עבירות צווארון לבן?

.
המונח צווארון לבן החל כמונח המייצג תופעה חברתית חדשה, עליית מקצועות המשרד השונות, אם זאת מהר מאד האנשים שעבדו במשרדים החלו גם הם לבצע פעולות בלתי חוקיות הנובעות מתוקף תפקידם,…
מהו מכתב יידוע לחשוד
 • משפט פלילי ·

מהו מכתב יידוע לחשוד

.
מכתב יידוע לחשוד הוא מכתב רשמי הנשלח על ידי רשויות אכיפת החוק לאדם החשוד בביצוע עבירה פלילית. המכתב מיידע את החשוד כי נפתח נגדו תיק פלילי, ומפרט מהן העבירות שבהן…
 • משפט פלילי ·

מהי הודאת שווא?

.
הודאת שווא היא הודאה בביצוע עבירה שלא בוצעה בפועל. מדובר בתופעה מורכבת עם השלכות משפטיות ופסיכולוגיות מרחיקות לכת. במאמר זה נסקור מהי בדיוק הודאת שווא, מדוע אנשים מודים במעשה שלא…
 • משפט פלילי ·

מה ההגדרה לאינוס במרמה

.
על-פי הגדרתו בחוק העונשין של מדינת ישראל שבסעיף 345 (א)(2), אינוס במרמה הוא בעילת אישה בהסכמת האישה, שהושגה במרמה. (אי אמירת אמת, אמירת אמת חלקית, הטעיה, התחזות וכו') בייחס למיהות…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן